Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Lordóza: Co dělat při nesprávném zakřivení páteře a jaké problémy nám může způsobit

Petr Gorás

Petr Gorás

19. 10. 2021

Lordóza, někdy také nazývaná jako hyperlordóza, je jedna z nejčastějších variant špatně zakřivené páteře. Může mít hned několik příčin a způsobovat různé zdravotní problémy, zejména bolest zad. Jak se lordóza liší od tzv. kulatých zad? A jaké jsou možnosti jejího napravení?

Rozdíl mezi lordózou a kulatými zády

Termín lordóza pochází z řeckého slova lordos, které doslova znamená „prohnutý dozadu“. Páteř je samozřejmě přirozeně prohnutá do tvaru protáhlého písmene S, pokud je však prohnutá až příliš (hyper), způsobuje bolest zad a další zdravotní problémy. V drtivé většině případů se lordóza týká oblasti beder. Člověk s bederní lordózou má páteř výrazně prohnutou v bedrech směrem do těla, takže připomíná napnutý luk. Typické je i lehce vystouplé břicho. Vzácnější cervikální lordóza se pak zase týká oblasti krční páteře. V tomto případě není krk přirozeně prohnutý, nýbrž nápadně rovný, popřípadě nějak vychýlený.

Něco jiného je potom kyfóza (také jinak hyperkyfóza), která je lidově známá také jako „kulatá záda“. Kyfóza se na rozdíl od lordózy týká horní části zad, která se zakulacují. Typickou ilustrací člověka s nadměrnou kyfózou je slavná postava hrbatého zvoníka Quasimoda z pera Victora Huga.

Máte kulatá záda? S tzv. hyperkyfózou vám pomůže cvičení jógy

Příznaky lordózy

Nejčastějším symptomem lordózy je samozřejmě bolest v bedrech nebo v oblasti krku. Tato bolest je zpravidla způsobena tím, že kvůli nepřirozenému vychýlení páteře jsou přilehlé svaly namáhány mnohem více než obvykle. Kromě bolesti však může jít i o mravenčení či necitlivost. Ve vážnějších případech může bolest vystřelovat do nohou nebo způsobovat bolest hlavy a křeče.

Lordóza se však mnohdy nemusí projevovat jinak než čistě vizuálně a pak je pouze estetickým problémem. I ten však stojí za to napravit.

Test na zjištění lordózy

Jednoduchý test na zjištění lordózy spočívá v tom, že se položíme na tvrdé podlaze na záda a zasuneme si dlaň pod dolní oblast zad v místech bederní křivky. Samozřejmě by tam měla být přirozeně nějaká mezera, pokud se tam však bezpečně vleze celá ruka, může se již jednat o nadměrné zakřivení. Správnou diagnózu však potvrdí až zkušený lékař.

Komplexní manuál jak se zbavit bolestí zad od fyzioterapie po jógu

Příčiny lordózy – nejen sedavý způsob života

Častou příčinou lordózy je špatné držení těla. V případě bederní lordózy to může být způsobeno oslabenými břišními svaly či sedavým způsobem života. Lordóza se může vyvíjet už od raného dětského věku, kdy některé děti mají přirozeně tzv. hypotonické svalstvo, které není schopno podpořit správné zakřivení páteře. Přispět k vývoji lordózy může i absence břišního bráničního dýchání, které rovněž stabilizuje posturální systém v oblasti beder.

V případě krční lordózy může zase příčinou být dlouhodobé držení hlavy v nepřirozené poloze, například při častém koukání do mobilu.

Lordóza může být i následkem jiného problému s páteří. Pokud už má někdo například kyfózu (kulatá záda) či skoliózu (vychýlení páteře do boku), tělo může kompenzovat vzniklou nerovnováhu v držení těla právě v oblasti beder. Špatným zakřivením páteře jsou také ohroženi lidé trpící osteoporózou, tedy celkovým řídnutím a slábnutím kostí.

Poměrně častá je lordóza i u lidí s obezitou, neboť u nich může špatné prohnutí páteře kompenzovat nadměrnou zátěž a z ní vyplývající nerovnováhu. Z podobného důvodu se lordóza může týkat i těhotných žen, kdy způsobuje typickou bolest v bedrech, po porodu však problém zpravidla sám odezní.

A v neposlední řadě se může jednat o následek nějakého úrazu či nehody, zvlášť pokud byla poškozena páteř.

Léčba lordózy

V nápravě lordózy by v běžných případech mělo pomoci pravidelné cvičení, které především posílí patřičné svaly (především ty břišní a posturální) a tím podpoří správné držení těla. Pak je to také nácvik bráničního dýchání. Ženy s hyperlordózou by se také měly vyvarovat nošení vysokých podpatků, které toto nesprávné držení těla podporují. Lidé s hyperlordózou by si měli i vštípit zásady správného zvedání těžkých břemen, tzv. školu zad, aby při zvedání těžkých předmětů docházelo především k zapojování nohou, nikoli páteře.

Další opatření samozřejmě záleží na tom, co je příčinou lordózy. V případě osteoporózy je třeba doplňovat vápník a vitamín D. V případě obezity je zase vyžadován úbytek nadměrné váhy. Děti a adolescenti, kteří mají stále ještě páteř ve vývoji, také mohou nosit speciální ortézy či bederní pásy pro narovnání zad.

Ohodnoťte tento článek:
4
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Lordóza: Co dělat při nesprávném zakřivení páteře a jaké problémy nám může způsobit