Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Komplexní manuál jak se zbavit bolestí zad od fyzioterapie po jógu

Redakce

Redakce

5. 10. 2018

Ať už sedíte celý den za počítačem nebo máte práci, při které vykonáváte jeden pohyb pořád dokola, vaše tělo tím trpí. Komplexně nastavený plán vás však může bolestí zbavit.

U každého jsou příčiny bolesti zad trochu jiné. Člověk, který si čas od času zajde na masáž, ale pokaždé jinam, podle oborníků svému pohybovému aparátu často spíše ubližuje než pomáhá. Celostní přístup se podle posledních poznatků přiklání variantě, zamyslet se nad komplexním řešením. Ať už ve formě zdravotních masáží, fyzioterapie nebo jógy.

Civilizační choroby: Nejčastěji spojené s nedostatkem pohybu

Bolestmi zad nebo nosných kloubů jsou většinou způsobeny jejich přetěžováním, které je paradoxně důsledkem nedostatku správného pohybu.

„Spousta lidí v zaměstnání sedí za počítačem a ani volný čas netráví příliš aktivně. Nedostatek pohybu se projevuje svalovým oslabením určitých partií těla.  Následné nerovnoměrné zatížení kloubů a svalů je původcem svalových dysbalancí,“ vysvětluje úskalí fyzioterapeutka z Lékařského domu Praha 7 Pavla Daumann. Právě tyto dysbalance pak mohou způsobovat velmi nepříjemné bolesti.

Lidé se bolesti snaží vyřešit nejrůznějšími prášky proti bolesti nebo nevhodnými masážemi od rádoby odborníků, u nichž hledají rychlou a bezpracnou úlevu. Ta přitom ve skutečnosti neexistuje. Současná fyzioterapie doporučuje postupné řešení problémů s pohybovým aparátem, které vyžaduje jisté úsilí.

Želatinová kúra na bolest zad a kloubů. Jak správně probíhá?

S násilným napravováním se v lékařských zařízeních nesetkáte

Zatímco v minulosti byli pacienti zváni do lékařských zařízení na různá napravování, kdy jim fyzioterapeut páteř „prokřupnul“, v dnešní době se již od těchto postupů ustupuje. Důvodem je riziko natažení či dokonce natržení vazů. Lékaři radí postupnou mobilizaci, která krok po kroku uvede kloub do správné podoby bez hrozby trvalého poškození.

„Návštěva odborníka by měla probíhat tak, že vás lékař či fyzioterapeut nejprve vyšetří a následně provede cviky, které jsou vhodné právě pro vaše problémy. Ty byste měli cvičit pravidelně i doma. Kromě toho je také důležitá vaše edukace fyzioterapeutem, který vám vysvětlí, jak například správně sedět, zvedat břemena, vstávat ze židle a mnoho dalších náhradních modelů pohybů, které je mnohdy velmi důležité změnit, pro lepší efekt uzdravení,“ vysvětluje fyzioterapeutka. Na vše je potřeba jít postupně a výsledky se po několika týdnech opravdu dostaví.

Mobilizace a pravidelné provádění vhodných cviků může dlouhodobě odstranit bolesti na hrudi, bolesti hlavy, šíje, zad, některé bolesti v horních nebo dolních končetinách, ale i dechové potíže nebo závratě. Mnohým lidem fyzioterapie pomáhá také s pocity úzkosti.

Jak předcházet bolestem zad. Řešte správně 5 nejčastějších činností

Masáže ano nebo ne? Dejte na doporučení

Cvičení samozřejmě můžete spojit také se zdravotními masážemi, jež mohou výsledek podpořit. V dnešní době však bohužel přibývá takzvaných „odborníků“, kteří si udělali masérský kurz a za pár stovek, získali pochybný certifikát a slibují vám kýžené uvolnění na masážním stole. Nekvalitní masáž vám však může naopak spíše ublížit.

Při volbě maséra proto postupujte obezřetně. Kontrolujte si certifikáty a sledujte, odkud je masér získal. S lékařskými zařízeními nemůžete šlápnout příliš vedle, nechte si přinejmenším poradit přímo od vašeho lékaře či fyzioterapeuta.

TIP: V případě lékařsky podložených zdravotních problémů můžete mít dokonce nárok na proplacení masáže od vaší zdravotní pojišťovny. Zkontrolujte si však, zdali s ní dané zařízení uzavřelo smluvní partnerství.

Když už máte o schopnostech daného člověka jasno, pomoci vám mohou také reference dalších lidí, které se často vyjadřují ke konkrétním odborníkům na internetu. Naznačí vám, jaký přístup u vybraného maséra čekat a můžete si tak vybrat toho, kdo je vám i lidsky sympatický.

11 pravidel pro prevenci bolesti zad

Kvalitní masáž vás může zbavit i otoků nohou

Masáže nemusejí řešit pouze bolesti kloubů. Ti, kdo tráví celý den na nohou, mohou trpět svalovou únavou a otoky. „Masáže přispívají nejen k lepší regeneraci svalového aparátu, ale třením urychlují také vyprazdňování povrchových žil a lymfatických cest. Díky tomu podporují rychlejší vstřebávání otoků nohou, se kterými k nám často přicházejí například lidé vykonávající práci, při které musí dlouhodobě stát, nebo lidé po úrazech“ potvrzuje Pavla Daumann. Masáže jsou tedy při bolestech pohybového aparátu i otocích rozhodně vhodné, vyhněte se však experimentování, najděte si jednoho odborníka a k tomu docházejte pravidelně. Jen tak můžete dosáhnout kýžených výsledků. Důležité je maséra vždy informovat o vašem zdravotním stavu a ten dle toho by měl přizpůsobit masáž, nebo vás poslat k lékaři.

Jóga jako všelék? Nesmysl to není

Možná vám připadá, že jóga je dnes předepisována jako lék na všechno – od stresu, přes psychické obtíže až po problémy pohybového aparátu. Pravdou ale je, že právě toto komplexní starodávné cvičení s důrazem na správné dýchání není na výsluní zájmu pro nic za nic. Právě jóga vám může skutečně pomoci nejen předcházet bolestem zad, ale také vás jich postupně zbavovat. Stejně jako u masáží je však i zde důležité dbát na to, jaký typ tohoto cvičení zvolíte. Pokud vás záda zatím nebolí a ani nemáte žádné jiné zdravotní problémy, vesele si vybírejte z nepřeberného množství druhů jógy. Můžete si vybrat cokoliv od pohodové hathajógy pro vyrovnanou mysl, přes na dech zaměřenou vinyasa flow až po náročnější hot jógu a mnoho dalších. V případě, že však máte problémy s pohybovým aparátem, měli byste vybírat s větší obezřetností. Zkušený instruktor by vás sice měl při jakékoliv lekci instruovat v závislosti na vašich problémech, ne vždy je však zná a mnozí z nás se do věcí rádi vrhají po hlavě.

6 bylinek, které pomáhají na bolesti zad a kloubů

Jóga pro zdravá záda kombinuje cvičení a fyzioterapii

Existují přitom speciální druhy jógy, které kombinují cvičení s prvky fyzioterapie, a právě na takové kurzy jsou pro lidi s pohybovými problémy nejvhodnější. „Cílem lekcí pro zdravá záda je bolavou páteř uvolnit a protáhnout svaly. Zároveň je při hodině kladen důraz na posilování svalů v místech, kde bývají ochablé. Střídáme průpravná cvičení z jógy a jógové ásany s fyzioterapeutickými prvky, cvičením s pomůckami a relaxací,“ prozrazuje kouzlo Jógy pro zdravá záda fyzioterapeutka a instruktorka jógy z center zdravého životního stylu Dům Jógy Tereza Novotná.  Kromě správného dýchání a vědomého uvolnění je u tohoto druhu jógy nejdůležitější precizní provedení cviků. Právě v případě bolavých zad či kloubů totiž mohou lidé nevhodným prováděním pozic své potíže ještě prohlubovat. Cvičitel navíc při lekci klade důraz na provádění cviků podle možností každého jedince. Správně si vyberte pokročilost kurzu a ideálně s lektorem před začátkem první lekce proberte, jaké pohybové problémy máte.

Bolest zad vyřeší snadno správný pohyb, vitaminy a rady fyzioterapeuta

Office jóga pro ty, kdo mají sedavou práci

Pro všechny, kdo mají sedavou práci a zároveň se cítí ve stresu, existuje ještě další druh jógy, jež pomáhá s celkovým fyzickým i psychickým uvolněním. Jedná se o takzvanou Office jógu. Ta se zaměřuje především na posílení oblasti zad, uvolnění krční a bederní páteře a zároveň na posílení břišních svalů a protažení spodní části těla. Tato lekce by vám však měla pomoci nejen fyzicky, ale také psychicky. „Cílem kurzu je dosáhnout uvolnění psychického napětí a stresu, posílit koncentraci a soustředění a znovu získat energii i elán do života,“ popisuje Novotná. Naučíte se zde různé pozice, které vám pomohou navrátit energii. Ty můžete praktikovat klidně během dne v kanceláři, pokud se cítíte vybití. Budou vám představeny také pozice pro zklidnění, jež je možné využít v případě, že jste občas navečer hyperaktivní a nemůžete usnout.

TIP: Spousta odborníků doporučuje dělat si mezi náročnými psychickými činnostmi alespoň krátké několikaminutové pauzy, které vám pomohou opět se začít plně soustředit. Místo procházky či jiné manuální aktivity tak můžete alespoň jednou denně provést několik jednoduchých pozic a sami uvidíte, jak se vám zvýší energie do dalšího náročného úkonu.

Ať už věříte na zázračné účinky jógy nebo ne, nenechávejte vaši bolest zad dojít do stádia, kdy už bude cvičení nebo fyzioterapie na problém krátká. I to se totiž po dlouhých letech ignorování problémů a užívání léků proti bolesti stává. A následná lékařská péče je zdlouhavá, bolestivá a mnohdy zbytečná, protože by se jí dalo předejít právě preventivním řešením cvičením, fyzioterapií a masážemi.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Komplexní manuál jak se zbavit bolestí zad od fyzioterapie po jógu