Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Jak předcházet bolestem zad. Řešte správně 5 nejčastějších činností

Veronika Tichá

Veronika Tichá

20. 8. 2018

Trápí vás vleklé bolesti zad, aniž byste znali příčinu? V noci se budíte bolestí, přestože jste nedělali nic, co by vám mohlo takové problémy způsobit? Pravděpodobně děláte chyby u běžných každodenních činností, které si ani neuvědomujete. Nesprávné držení těla je téměř globální problém a také důvod, proč čím dál tím více lidí navštěvuje rehabilitační lékaře.

Jak si tedy nejčastěji ničíme páteř, aniž bychom to tušili? Chyby děláme nejen ve špatném postoji a sedu, ale dokonce i při špatném cvičení. Není od věci se poradit s fyzioterapeutem, pokud si nejste jisti, zda tyto činnosti provádíte správně, předejdete tím mnoha komplikovaným zdravotním obtížím. Těmto situacím, které pravděpodobně provozujete každý den, byste měli věnovat velkou pozornost:

Práce na počítači

Spousta lidí tráví velkou část dne u počítače, takže je pro ně problém vydržet nechat záda rovná a nezajíždět na židli čím dál níže. Když nás začne nějaká část těla bolet, změníme na krátký okamžik polohu a zase se zaboříme zpátky do židle a zajedeme pod stůl.

Jak na bolest zad? Správné cviky navrhne jen fyzioterapeut

Je velmi důležité snažit se po celou dobu udržet záda ve vzpřímené poloze a pravý úhel  v předloktí, ale také správně nastavená židle je základ. Tu nastavte tak, aby byl v kolenou pravý úhel a chodidla byla přilepená na podlaze.

Jak správně sedět na gymnastickém míči?

Sledování televize

I provozování tzv. gaučingu je věda. Po náročném pracovním dni si určitě rádi sednete na gauč a zapnete televizi. Ale postupem času se pravděpodobně sesouváte níže a níže, až skončíte v jakémsi pololehu, při kterém je vaše páteř nepřirozeně zkřivená a dostává těch pár hodin vašeho relaxu pořádně zabrat. I v tomto případě platí pravidlo sedět rovně, ne pohodlně. Možná to pro vás bude chvilku nepřirozené a nepříjemné, ale brzy si na správnou polohu zvyknete a nebude vám dělat potíže.

6 bylinek, které pomáhají na bolesti zad a kloubů

Řízení

Můžeme mít v autě sebepohodlnější sedačky, a přesto se kroutíme bolestí. Důvodem bývá špatně nastavená sedačka a permanentní mírný náklon k řadicí páce. Správně bychom se měli opírat o hlavovou opěrku a neměli bychom sedět ani blízko, ani daleko od volantu. Na řadicí páku se natahujte jen rukou, ne celým tělem.

Želatinová kúra na bolest zad a kloubů. Jak správně probíhá?

Žehlení

Při činnostech, které vyžadují dlouhé stání jako žehlení, čekání ve frontě nebo cesta v MHD, se dlouhou dobu prohýbáme v bedrech a máme propnutá kolena, čímž trpí klouby. Při správném postoji bychom měli mít podsazenou pánev, vzpřímenou krční páteř a rovná svěšená ramena.

Cvičení

Pokud se rozhodnete zpevňovat tělo v posilovně nebo tělocvičně, dělejte to vždy pod dohledem fyzioterapeuta nebo trenéra s požadovanými znalostmi. Nesprávným cvičením si můžete způsobit více problémů, než kdybyste nedělali nic.

11 pravidel pro prevenci bolesti zad

Možná vás ani nenapadlo, že při podobných činnostech, které děláte automaticky každý den, dochází k ničení páteře, což vám může v budoucnu způsobit nepříjemné zdravotní potíže. Pokud budete dodržovat pravidla správného držení těla a zpevňovat zádové svalstvo pravidelným cvičením, vyhnete se nejen častým návštěvám lékaře a nesnesitelným bolestem, ale také deformacím páteře, které se můžou projevit neestetickým hrbem.  Hrby nechte velbloudům, ti pro ně dokázali najít využití.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak předcházet bolestem zad. Řešte správně 5 nejčastějších činností