Menu
WomanOnly
Rodina

Máme praktické rady, jak vybrat batoh pro prvňáčka

Prázdniny pomalu končí a opět začne školní rok, kdy do škol vyrazí i ti nejmenší, tedy prvňáčci. Právě s prvňáčky přichází největší výdaje a také největší nákupní horečka. Potřebují penály, výtvarné potřeby, nové přezuvky, ale především svou první školní tašku. My jsme se zaměřili právě na výběr správného školního batůžku, který bude pro malého školáka ten nejvhodnější.

Školní batoh, nebo klasická aktovka?

Asi nejzásadnější otázkou při výběru školní tašky pro prvňáčka je, jestli vsadit na klasickou školní aktovku, nebo na moderní batoh. Samozřejmě je to věc názoru. Dříve se upřednostňovaly školní aktovky, které mají velikost tak akorát na malá záda prvňáčka. V posledních letech se od nich ale upouští, a to především z praktických důvodů.

Do školního batohu se totiž vejde mnohem více věcí a vydrží školákovi i několik let, takže nebudete muset každý rok investovat do nového modelu. Moderní batohy jsou také tvarované a polstrované přesně tak, aby žáčkovi seděly a žák si neničil záda. Ovšem výběr je zcela na vás, protože v dnešní době jsou všechny školní brašny na té nejvyšší úrovní.

Batoh musí být zdravotně nezávadný!

Pro prvňáčka bude samozřejmě nejdůležitější design batohu, jeho potisk a barevná kombinace. Vy byste si ale měla dát pozor především na to, aby byl batůžek zdravotně nezávadný. Každá školní taška by měla mít anatomicky tvarovaná, vyztužená a polstrovaná záda, jen to vám zaručí, že z něj dítě nebudou záda bolet. Taška by také měla být delší než širší, kvůli jejímu správnému těžišti.

Vysoké nároky byste měla klást i na hmotnost samotné tašky. Musíte si uvědomit, že v ní bude vaše dítě denně nosit spoustu učebnic, které jsou samy o sobě dost těžké. Proto mu kupte co nejlehčí batoh, který mu tu dřinu usnadní.

Záleží na věku dítěte

Pokud nevypravujete do školy prvňáka, ale vybíráte batoh pro starší dítě, měla byste to zohlednit. Děti nám rostou téměř před očima a tedy i nároky na batoh by se měly měnit. Ke změně by mělo dojít především v délce, tedy velikosti batohu. Batoh by měl přesně sedět na délku zad dítěte, nesmí být ani příliš velký, ani příliš malý.

Trvejte na reflexních prvcích

Jednou ze zásadních věcí, na které byste měla trvat jsou reflexní a ochranné prvky. Až poprvé vyšlete své dítě samotné do školy, budete o něco klidnější, protože bude vidět na několik set metrů a řidiči si ho všimnou snadněji. Reflexní prvky jsou součástí většiny školních tašek, ale stále jsou na trhu i kusy, které takové ochranné prvky nemají. Vy na nich ale určitě trvejte.

Funkčnost batohu je nejdůležitější

Nezáleží na tom, jaký potisk batůžek má, jestli je na něm krteček nebo koťátka. Na čem ale záleží, je jeho funkčnost. Každý batoh by měl mít minimálně jednu velkou kapsu na desky a penál. Dále by měl mít alespoň dvě menší kapsičky na drobnosti, jako je peněženka, klíče a podobně. Po stranách batohu by měly být síťky na láhev s pitím a každý batoh by měl mít kvalitní držadlo.

Co se týče uzavírání batohu, měl by mít takzvanou klopku, která chrání obsah batohu před deštěm, sněhem a navíc i před vypadnutím. Musíte se také rozhodnout, jestli zvolíte batoh se zipy, které se mohou rozjíždět, ale to jen ve výjimečných případech. Druhou variantou jsou tlačkové uzávěry, které se při opotřebování samovolně rozepínají. Toto rozhodnutí je opět na vás.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Máme praktické rady, jak vybrat batoh pro prvňáčka