Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Máme pro vás 5 tipů, jak začít s jógou a už nepřestat

Adéla Beranová

Adéla Beranová

4. 9. 2014

Jóga není jen cvičením, ale také prastarou filosofií. Možná proto se k ní někteří musí propracovat a není to láska na první pohled. Zvlášť pokud jste už s jógou několikrát začali a prvotní nadšení vám nevydrželo, budou se vám hodit tipy lektorky jógy Jany Horáčkové, jak začít a hlavně už nepřestat. 

1. Najděte si svého oblíbeného lektora

Na začátku prostě potřebujete někoho, kdo vám ukáže cestu a správnou techniku.  Najděte si lekce a lektora či učitele, který k vám nějakým způsobem promlouvá, a pak už je neměňte. Jen tak si vytvoříte pravidelnou a pevnou vůli ke zdokonalování.  Občas si můžete zpestřit svoji jógovou dráhu něčím novým, ale časté střídání různých lekcí nikam nevede.

2. Nikam nespěchejte

Neočekávejte, že se za týden či měsíc stanete pokročilým jogínem. Buďte trpěliví a nijak se na hodinách jógy nesrovnávejte s ostatními . Cvičte vědomě a hlídejte si, kde je vaše pozornost, jestli jste opravdu v přítomném okamžiku na vaší jógamatce. Uvědomujte si každý pohyb a každou část ve vašem těle, naučíte se tak lépe vnímat sami sebe.

3. Naslouchejte svému tělu

Vnímejte signály a informace, které vám dává vaše tělo v průběhu cvičení. Nejdůležitější je vědomá práce s dechem a teprve potom provedení ásan (pozic). Pokud jste unavení, zbytečně nepřetěžujte své tělo, přejděte do pozice dítěte (sed na patách a čelo na zemi) a chvilku počkejte, až naberete znovu síly. Předejdete tak zbytečným úrazům. Ale zároveň věnujte každé pozici maximální úsilí!

4. Cvičte pravidelně

Vytvořte si prostor pro vaši jógovou praxi.  Nejtěžším z prvních kroků bude přinutit se cvičit, ale pokud si pro začátek najdete stejné dny v týdnu, které věnujete jógovému cvičení, zvyknete si na rytmus a pravidelnost. Nehledejte výmluvy a důvody proč nemůžete jít cvičit. Buďte k sobě poctiví.

5. Hledejte v józe radost ze života

Užívejte si naplno každý moment setrvání v pozici, přestože vám to nemusí být příjemné.  Všímejte si, že vaše tělo se řídí různými cykly a je rovněž ovlivněno vašimi prožitky. Vnímejte přítomný okamžik, právě teď a právě tady a prociťte si radost z pohybu a ze života. Uvědomte si, že prožívání vnitřního štěstí nezávisí na vnějších okolnostech.  Jóga pro každého jedince znamená něco jiného, vyzkoušejte si, co znamená pro vás.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Máme pro vás 5 tipů, jak začít s jógou a už nepřestat