Menu
WomanOnly
Domácnost

Jak vyprat spodní prádlo, aby neztratilo tvar

Adéla Beranová

Adéla Beranová

24. 8. 2014

Může se to zdát samozřejmé, prostě ho hodím do pračky. Chcete-li ale, aby vám spodní prádlo vydrželo delší dobu, musíte mu věnovat patřičnou péči. Poradíme vám, jak vyprat spodní prádlo, hlavně podprsenky tak, aby vydrželo co nejdéle krásné a neztratilo tvar.

Jde to i v pračce

Obecně lze říct, že není nikde psáno, že nesmíte prát spodní prádlo v pračce. Jen je nutné dodržovat pokyny napsané na cedulce prádla. Podprsenky se většinou perou maximálně na 30 °C, a to v pracím gelu na jemné prádlo. Nedílnou součástí vašich pracích pomocníků by měly být i speciální košíčky nebo síťky na praní spodního prádla. Zabráníme jeho zatrhání nebo třeba vyjetí kostice.

Tip: U korzetů a podprsenek zapínejte háčky, zabráníte tím potrhání krajky.

Ruční praní je o mnoho lepší

Zvlášť, když si dopřejete luxusní kousek nebo dostanete krásné prádlo, které se vám opravdu líbí, měla byste mu věnovat nadstandardní péči. Praní v pračce je jistě nejjednodušší, ale prádlo kvůli němu rychleji ztrácí svůj tvar a barvu.

Proto je mnohem šetrnější prát jemné krajkové prádlo v ruce. Umyvadlo si napusťte vlažnou vodou a přidejte speciální prací přípravek na jemné prádlo. Do vody prádlo namočte a nechte asi pět minut máčet. Pak už jen jemně promněte hlavně obvod podprsenek a ramínka. Nijak prádlo nelámejte a neohýbejte!

Tip: Jestli nemáte po ruce gel na jemné prádlo, použijte dětský šampon. Méně pění než ten pro dospělé a prádlo vypere stejně dobře jako prací prostředek.

Takto vyprané prádlo namočte znovu do čisté vlažné vody a opět nechte nějakou dobu máchat, pak už jen opatrně promáchněte, abyste dostala pryč veškerý prací prostředek.

Sušení spodního prádla

Spodní prádlo nikdy nedávejte sušit na přímé slunce, může ztratit nejen barvu, ale i tvar. To samé platí o sušení na topení, tam sice není v ohrožení barva, ale zato tvar dvojnásob.

Nejlepší je sušit prádlo prostě na sušáku. Srovnejte košíčky a zavěště je tak, aby se nedeformovaly. Nechte prádlo dobře uschnout a do skříně nijak nepřehýbejte a neskládejte. Luxusní prádlo si zaslouží svůj vlastní šuplík.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak vyprat spodní prádlo, aby neztratilo tvar