Menu
WomanOnly
Domácí zvířata

Maminko, kup mi zvířátko!

Alena Zelová

Alena Zelová

20. 4. 2014

Snad každé dítě touží po domácím mazlíčkovi. Bude se o něj starat? Nebo jej časem omrzí a starost zůstane na rodičích? Nemusíte hned začínat psem, který potřebuje velkou pozornost.

 

Máme pro vás tipy na zvířátka, která chovat v bytech, a která mohou vaše děti naučit zodpovědnosti.

Zakrslý králík

Malý chlupatý kamarád, který dětem často představuje plyšovou hračku díky svému hebkému kožíšku. Ale na rozdíl od plyšové hračky, tento králík potřebuje, aby se mu někdo věnoval.

Zakrslý králík sice nepotřebuje nepřetržitou pozornost, ale musí vždy mít čistou vodu a podestýlku. Každý den byste měli na pár hodin králíka pustit z jeho klícky, aby se proběhl. Hodně lidí se bojí, že budou mít všude po bytě bobky nebo budou mít ohryzaný nábytek. Záleží, jak si jej vychováte. Králíka lze naučit čistotě, někteří umí i přiběhnout na zavolání.

Zakrslý králík se dožívá 6 – 8 let, pořizovací cena i s výbavou se pohybuje kolem 1000 Kč.

Rybičky

Rybičky jsou velmi vhodné pro začátečníky. Krmíte je 1x denně a musíte jim jednou za čas vyměnit vodu. Nevýhoda je, že se s nimi nepomazlíte.

Doporučujeme pro úplný začátek bojovnici. Samečci jsou velmi krásní, obzvláště když roztáhnou svoje ploutve. To se stává, když uvidí druhého samečka (nebo sebe samotného v zrcadle). Tyto rybičky můžete znát jako krásně zbarvenou rybičku, která si sama plave v kulatém akváriu. Bojovnice nepotřebují filtr. Stačí jí akvárium a nějaká ta rostlinka, za kterou se může schovat.

Některé rybičky se dožívají až 15 let, záleží podle druhu, bojovnice žijí jen pár let. Pořizovací cena se liší dle velikosti akvária. Bojovnici s celou její výbavou pořídite kolem 500 Kč.

Křeček

Křeček je dalším typickým zvířátkem, které rodiče kupují svým ratolestem. Pořizovací cena není vysoká a péče o křečka je poměrně jednoduchá. Musíte dbát na čistotu, to platí u všech zvířat. Křeček potřebuje pohyb, proto je potřeba mu pořídit do příbytku třeba běhací kola a různé prolézačky.

O křečcích se říká, že koušou. Ano, každé zvíře se nějak brání, když má strach. Ale pozor! Křečci jakoby ochutnávají, tak se hned nelekejte, že vás chce kousnout.

Křeček se dožívá 2-4 let. Patří mezi oblíbené mazlíčky, díky svojí nenáročnosti, ale také nízké pořizovací hodnotě. Cena se pohybuje kolem 100 Kč, ale můžete jej dostat i zcela zdarma. Musíme k tomu připočítat výbavu, ale lze narazit na inzeráty, kdy lidé darují křečka se vším všudy.

Fretka

Fretka je velmi oblíbený mrštný domácí mazlíček, na kterého musíte stále dávat pozor, když tedy není zrovna ve své prostorné kleci. Pokud zrovna fretka nespí (je to velký spáč, prospí většinu dne), měli byste ji nechat proběhnout po bytě. Fretka je společenský tvor, musíte jí stále věnovat svoji pozornost, jinak umí být agresivní. Fretku můžete brát všude s sebou, stačí ji dát do tašky nebo na vodítko. Vždy ve své kleci musí mít k dispozici pitnou vodu a čistý záchod. Jí granule přímo pro fretky, dále jim můžete zpestřit jídelníček zeleninou, ovocem nebo masovou konzervou.

Fretky se dožívají 6-8 let. Pořizovací cena je různá, ve zverimexu kolem 1.000 Kč, ale třeba se vám poštěstí a seženete ji zadarmo. Za výbavu a obzvláště klec si musíte připlatit. Fretky potřebují dostatečně velký prostor – klec. Pozor, některé fretky zrovna nevoní!

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Maminko, kup mi zvířátko!