Menu
WomanOnly
Zdravá výživa a stravování

Proč jíst maso? (Ne)zdravá součást jídelníčku či nezbytnost

V dnešní době přibývá stále více vegetariánů, kteří odmítají jíst maso ne proto, že jim nechutná, ale z přesvědčení. Je opravdu maso škodlivé, nebo stále platí zavedené dogma, že je maso důležité pro náš organismus. V této oblasti se neschodují ani lékaři, proto si přečtěte náš článek a udělejte si na téma vegetariánství svůj vlastní  názor!

Příliš masa na talíři škodí

Čas od času nikomu neublíží, když maso vynechá. A v Česku, kde je jeho spotřeba vysoká, to nejspíše platí dvojnásob. Ukazuje se totiž, že nadbytek masa přispívá k chorobám, jako je cukrovka, rakovina či kardiovaskulární onemocnění. Češi to přehánějí zejména s uzeninami, které pravděpodobně přispívají ke vzniku rakoviny tlustého střeva a konečníku – tím trpí zdejší lidé nejvíce na světě.

Maso, nezbytná součást,nebo zbytečnost?

V tomhle se neshodují ani lékaři a odborníci na výživu. Většina tvrdí, že alespoň občas ano, zejména děti, část lékařů však dává za pravdu vegetariánům, že člověk maso nutně nepotřebuje. Měl by však dávat pozor, aby měl ve stravě všechny potřebné živiny. A určitě se dá obejít bez uzenin, které obsahují vedle masného podílu také množství přídavných a někdy zdraví škodlivých látek.

Škodí vegetariánství zdraví?

Takhle jednoduché to není. Škodí jednostrannost, a to platí i v případě stravy bez masa. Kdo se stane vegetariánem například tak, že prostě vynechává maso, aniž více nad jídelníčkem uvažuje, ohrožuje své zdraví. Jinak výzkumy dokazují, že lidé, kteří jedí málo masa či ho nejedí vůbec, a přitom konzumují kvalitní potraviny, jsou zdravější než ti, kdo jedí masa příliš.

Rybí tuk a jeho účinky. Proč je nezbytný pro děti i dospělé?

Jaké maso jíst?

Měli bychom dávat přednost netučným druhům masa, zejména drůbežímu, rybímu, telecímu, jehněčímu a králičímu. V současné době se klade velký důraz na drůbeží maso, které je ale chudší na vitaminy a minerální látky, a proto se doporučuje jídelníček občas obohatit také libovým telecím či jehněčím a hovězím masem, které je velmi bohaté na železo, zinek a vitaminy skupiny B.

Rybí maso především!

Ryby, stejně jako luštěniny, by se na našem talíři měly objevit minimálně 2× týdně. Některé ryby jsou sice velmi tučné, ale jejich tuk je velmi cenný, protože obsahuje omega-3 nenasycené mastné kyseliny, které jsou důležité jako ochrana srdce a cév. Je v něm obsaženo také větší množství vitaminu D. Mořské ryby jsou navíc dobrým zdrojem jódu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Proč jíst maso? (Ne)zdravá součást jídelníčku či nezbytnost