Menu
WomanOnly
Zdravá výživa a stravování

Rybí tuk a jeho účinky. Proč je nezbytný pro děti i dospělé?

Rybí tuk obsahuje důležité mastné kyseliny a vitaminy, které mají velký význam pro naše zdraví. Proč je rybí tuk prospěšný, jaké ryby jsou jeho nejvýznamnějším zdrojem, proč užívat rybí tuk v těhotenství a během kojení a v jakých formách ho podávat dětem?

5 důvodů, proč je rybí tuk prospěšný

Rybí tuk je zdrojem celé řady zdraví prospěšných látek, především omega-3 nenasycených mastných kyselin. Nejvýznamnější pro náš organismus je přitom kyselina eikosapentaenová (EPA) a kyselina dokosahexaenová (DHA), které si tělo nedokáže samo vytvořit, a proto je musíme přijímat v potravě. Jedná se o látky, které najdeme právě v rybím tuku, proto je důležité jej konzumovat.

A jak zní konkrétní důvody, proč je rybí tuk prospěšný?

Zdravá cévní soustava

Rybí tuk, respektive omega-3 mastné kyseliny mají prokazatelně pozitivní účinky na zdraví srdce a cév. Jejich pravidelná konzumace snižuje riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění a působí pozitivně na celou cévní soustavu. Mimo jiné snižují množství triglyceridů (škodlivých tuků) v krvi, díky čemuž zůstávají cévy průchodné.

Prevence rakoviny

Uvádí se, že rybí tuk snižuje riziko vzniku rakoviny prsu a prostaty. Důvody jsou dva – rybí tuk má pozitivní vliv na imunitní systém a navíc působí na metabolismus estrogenů způsobem, který omezuje produkci látek podporujících růst nádorů.

Krásné nehty, vlasy i pokožka

Toužíte po pevné a hladké pokožce, silných vlasech a pevných nehtech? Začněte užívat doplňky stravy s rybím tukem nebo zvyšte konzumaci mořských ryb. Omega-3 mastné kyseliny zajistí vše zmíněné, alespoň za předpokladu, že si rybí tuk dopřejete denně v alespoň minimálním doporučeném množství.

Podpora normální činnosti mozku

Omega-3 mastné kyseliny jsou klíčové pro normální činnost mozku v dospělosti a pro jeho správný vývoj v dětství. Z tohoto důvodu bychom jej měli podávat i dětem, a to již od 1 roku. Rybí tuk je důležité konzumovat také v těhotenství a během kojení, jelikož působí rovněž na vývoj plodu a novorozence.

Zrak jako ostříž

Neměli bychom opomenout ani pozitivní účinky rybího tuku na zrak dětí i dospělých. Optimální funkci zraku zajišťuje vitamin A, který je v rybím tuku obsažen společně s vitaminem D.

Esenciální mastné kyseliny. Které potraviny je obsahují a proč je potřebujeme?

Jaké ryby obsahují nejvíce tuku?

Rybí tuk obsahují všechny ryby, nicméně ty mořské jsou jeho nejbohatším zdrojem. Doporučuje se pravidelná konzumace makrely, lososa, sardinek nebo sleďů, ale také například sladkovodního pstruha. Rybí pokrmy bychom si měli dopřávat alespoň dvakrát týdně, popřípadě užívat rybí tuk v kapslích.

Je zajímavé, že průměrný Čech sní v porovnání s obyvateli jiných evropských států asi poloviční množství ryb ročně (necelých 6 kg ryb). Celosvětově v konzumaci ryb vedou Japonci, kteří spořádají zhruba 70 kg ryb na osobu za rok. I to může představovat jeden z důvodů nízkého výskytu kardiovaskulárních onemocnění v Japonsku.

Rybí tuk jako zdroj vitaminu D

Rybí tuk kromě omega-3 mastných kyselin obsahuje také vitamin D, který zajišťuje správnou funkci imunitního systému a mineralizaci kostí a zubů. I z tohoto důvodu bychom tedy měli ryby zařadit do jídelníčku. Největší množství vitaminu D má losos, sardinky či například úhoř, naopak v makrele či kaprovi se příliš vitaminu D nenachází.

Také v rybím tuku v kapslích se vitamin D nachází, a to společně s vitaminem A, který je důležitý mimo jiné pro dobrý zrak, zdravou kůži a správně fungující imunitu.

Vitamín D, reishi nebo zlatý déšť? Které doplňky stravy a vitamíny pomáhají proti koronaviru?

Ryba vs. rybí tuk v kapslích

Existují v podstatě tři způsoby, jak rybí tuk přijímat – ve formě ryb, kapslí nebo oleje, který se podává na lžičce a jehož užívání může být, zejména pro děti, značně traumatizující. Proto většina lidí upřednostňuje konzumaci mořských ryb nebo rybího tuk v kapslích, ačkoliv dnes již není problém vyrobit rybí olej bez specifického zápachu a chuti. Je ale rybí tuk ve formě doplňků stravy stejně kvalitní jako ten obsažený v rybách?

Dobrou zprávou pro každého, kdo rybám zrovna neholduje, je skutečnost, že želatinové kapsle s rybím tukem jsou plnohodnotnou náhražkou ryb. Obsahují navíc také vitaminy D a A, které jsou rovněž nezbytné pro optimální funkci našeho organismu. Jak jsme již zmínili, dostatečnou dávku rybího tuku získáme za předpokladu, že si ryby dáme alespoň dvakrát týdně. V opačném případě bychom měli začít rybí tuk v kapslích užívat. Ideálně bychom měli přijímat alespoň 250 mg omega-3 mastných EPA a DHA kyselin každý den, proto je důležité dbát na to, aby daný výrobek uváděl množství aktivních látek v jedné tobolce.

Proč je vhodné užívat rybí tuk v těhotenství?

Byly zaznamenány příznivé účinky rybího tuku na vývoj plodu i novorozence, a to hlavně v posledním trimestru těhotenství. Rybí tuk prochází placentou a následně působí na vývoj očí a mozku, nicméně také po narození jej kojenec může přijímat prostřednictvím mateřského mléka. Ryby či doplňky stravy s rybím tukem by tedy těhotné a kojící ženy rozhodně měly zařadit do svého jídelníčku, jelikož je potřebuje jak matka, tak dítě. Doporučená denní dávka omega-3 mastných EPA a DHA kyselin je stejná jako u ostatních, tedy alespoň 250 mg denně.

Proč jíst ryby. Vybrali jsme 5 látek, které vaše tělo potřebuje

Rybí tuk pro děti

Většina lidí žijících v Česku nepřijímá dostatek omega-3 mastných kyselin a týká se to bohužel i dětí. Přitom mají významný vliv na zrak, srdce i mozkovou činnost. Pokud dítě nejí mořské ryby, mělo by rybí tuk přijímat alespoň ve formě kapslí či ochucených olejů, u kterých nehrozí rybí zápach ani příchuť.

O tom, že rybí tuk je pro děti velmi důležitý, není pochyb. Z výsledků studie publikovaných v časopise The Journal of Allergy and Clinical Immunology mají také mladiství, kteří v dětství rybí tuk konzumovali, větší šanci na udržení dobrého zdraví.

Vitamín D pro děti. Je nutný a jaké má nežádoucí účinky?

Rybí tuk již od 1 roku?

Omega-3 mastné kyseliny jsou nezbytné již pro vyvíjející se plod a kojence, proto se doporučuje konzumovat rybí tuk v těhotenství a následně v období kojení. Dále je možné podávat speciální doplňky stravy s rybím tukem pro děti od 1 roku, který je rovněž zdrojem vitamínů A, D a E. Krom toho, že přispívá k udržení normální činnosti mozku, normálního stavu zraku a normální činnosti srdce, je také nezbytný pro růst a vývoj kostí a správnou funkci imunitního systému nejmenších.

Může mít rybí tuk negativní účinky?

Negativních účinků rybího tuku se není třeba obávat, pokud jej konzumujeme v běžných dávkách (max. 5 g denně). Při překročení tohoto množství může způsobovat například zápach z úst, pálení žáhy, nevolnost, průjem či krvácení z nosu.

Ohodnoťte tento článek:
4,3
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Rybí tuk a jeho účinky. Proč je nezbytný pro děti i dospělé?