Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Máte bolavé dásně a prohráváte boj se zubním plakem? Zkuste elektrický zubní kartáček. Jaký ale zvolit?

Podle aktuálních průzkumů je až 48 % z nás nespokojeno se stavem našich zubů. Citlivé a zarudlé dásně, krvácení dásní, zápach z úst, nedokonalé a agresivní odstraňování zubního plaku… to jsou nejčastější potíže, se kterými se setkáváme. Přitom onemocnění dásní je skryté a nebolestivé. Projevuje se v okamžiku, kdy dásně podráždíme – kartáčkem nebo potravou. V Evropě trpí onemocněním dásní až 80 % populace. Řešení není jen vyvážený jídelníček s dostatkem vitamínů a minerálů a pravidelné návštěvy zubaře, ale především pečlivá ústní hygiena.

Hlavní příčiny problémů s dásněmi

Největším nepřítelem dásní je zubní plak, který pokud není pravidelně a důkladně odstraňován, může vést k závažným problémům dásní včetně paradontitidy. Na tvorbě zubního plaku se podílí celá plejáda faktorů – přemíra cukru ve stravě, nedostatek vitamínu C a kouření. Onemocnění dásní však mohou vyvolat a zhoršovat i některé léky, které snižují tvorbu slin. Svůj podíl na problémech mají také hormony, a proto jsou k problémům s dásněmi náchylnější nastávající matky a ženy v přechodu.

7 tipů pro zdravé dásně

 • Jemný kartáček (nejlépe elektrický)
 • Pravidelné návštěvy zubního lékaře (nejméně jednou ročně)
 • Eliminace cukrů ve stravě
 • Čaj z heřmánku
 • Stěrka na jazyk
 • Vitamíny C, E a kyselina listová
 • Koenzym Q10
Oscilačně-rotační zubní kartáček

Proč zvolit elektrický zubní kartáček?

Největší chyby, kterých se při čištění běžným manuálním kartáčkem dopouštíme, jsou špatná technika čištění a mnohdy i příliš agresivní čištění a nedodržení doporučených dvou minut, které bychom čištěním měli strávit. Kvůli nedokonalému a nedůslednému čištění potom snadno dochází ke zvýšené tvorbě plaku, bolestivosti dásní a samozřejmě i k tvorbě zubních kazů. S některými z elektrických kartáčků můžete dopřát své ústní dutině maximální možnou péči, kterou jí můžete dát.

Časovač a speciální režimy čištění

Některé elektrické zubní kartáčky jsou vybavené časovačem, který vás upozorní na správnou délku čištění zubů. Elektrické zubní kartáčky Oral-B Genius s oscilačně-rotačně-pulzační technologií jsou vybavené i tzv. pro-časovačem, který vás po 30 vteřinách upozorní, že je třeba změnit oblast, kterou si zrovna čistíte. Díky pro-časovači dosáhnete rovnoměrného čištění každé částí úst a výsledkem budou důkladně vyčištěné zuby. Nejdůležitějším aspektem 3D technologie je čistění pulzacemi, které naruší zubní plak a oscilačně-rotačními pohyby poté plak z povrchu zubu odstraní. Kartáčky s oscilačně-rotačně-pulzační technologií navíc disponují senzorem tlaku, který vás upozorní, pokud budete během čištění na kartáček vyvíjet příliš velký tlak. V případě kartáčků Oral-B Genius s oscilačně-rotačně-pulzační technologií můžete vybírat z modelů až se šesti různými režimy čištění, mezi které patří režim pro každodenní čištění, pro citlivé zuby a dásně, bělící, režim masáže dásní, hloubkové čištění nebo i čištění jazyka. Otázkou zůstává, zda je lepší kartáček sonický, který zuby nečistí zvukem, jak by mohl na první pohled název napovídat, ale v určitých frekvencích vibruje, nebo Oral-B Genius s oscilačně-rotačně-pulzační technologií. Záleží hlavně na vašich potřebách a také na tom, co od elektrického kartáčku očekáváte. Zubními lékaři nejdoporučovanější značka zubních kartáčků na světě je právě Oral-B. Podívejte se na elektrický zubní kartáček recenze pro lepší rozhodování.

Oscilačně-rotační zubní kartáček

Oscilačně-rotačně-pulzační vs sonický kartáček

Výhody

 • Elektrické zubní kartáčky Oral-B Genius mají kulatou hlavici, která obklopí každý zub zvlášť, a speciální vlákna se zaoblenými konci zajistí šetrně a důsledné čištění.
 • Pulzace rozruší vrstvu plaku a oscilačně-rotační pohyby poté plak z povrchu zubu odstraní.
 • Ve srovnání s běžným manuálním kartáčkem odstraní až o 100 % více zubního plaku.
 • Lze vybírat z modelů, které disponují až šesti různými režimy čištění.
 • Lze vybírat z modelů s oscilačně-rotačně-pulzační technologií, které disponují lithium-iontovou baterií s delší životností, která umožňuje minimálně dva týdny čištění zubů na každé nabití.

Nevýhody

 • Žádné jsme nenašli.

Sonický kartáček

Výhody

 • Funguje na principu vibrací. Vibrace rozkmitají štětiny kartáčku, čímž dochází k čištění chrupu podobně, jako je tomu u manuálního kartáčku.

Nevýhody

 • Pro správné vyčištění dutiny ústní se sonickým zubním kartáčkem je však zapotřebí speciální techniky, které by se jeho uživatelé měli naučit.
 • Vyšší pořizovací cena.
Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Máte bolavé dásně a prohráváte boj se zubním plakem? Zkuste elektrický zubní kartáček. Jaký ale zvolit?