Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Máte opakující se potíže? Objevte zkušenosti s celostní medicínou

Veronika Tichá

Veronika Tichá

9. 1. 2015

Celostní medicína už několik let úspěšně zapouští kořeny v našich končinách, a to nejen u lidových léčitelů, ale také v ordinacích vystudovaných lékařů. Není nic neobvyklého, když vám praktický lékař doporučí na podporu léčby homeopatika nebo neurolog předá kontakt na odborníka na reflexní masáž. Proč jsou tyto metody tak oblíbené a jaká jsou jejich pozitiva?

Nebojte se léčitelů!

Co se tedy skrývá pod označením celostní medicína? Jsou to všechny alternativní medicínské postupy, které nemůžeme označit jako klasické, tedy nejsou založené na poznatcích moderní vědy. Může je provozovat léčitel bez medicínského vzdělání. V České republice se můžeme setkat s více než stovkou alternativních léčebných metod spojených s celostní medicínou, z nichž nejznámější je určitě homeopatie, akupunktura, aromaterapie, chiropraxe, reflexní terapie nebo akupresura.

Jednota duše a těla

Ve všech jmenovaných oborech lékař nebo léčitel přistupuje k pacientovi komplexně, jak už napovídá název léčebného postupu. Důležitým pojmem v této problematice je psychosomatika, což znamená, že nemoci projevující se na těle se odráží v psychice a naopak. I běžné civilizační choroby jako chřipka můžou vycházet z psychického rozpoložení pacienta, s tímto faktem pracují všechny alternativní metody.

Zdroj: Shutterstock.com

Zdroj: Shutterstock.com

Pokud zatím nemáte žádnou zkušenost s těmito přístupy a nevíte, zda by vám pomohla homeopatie, akupunktura nebo třeba jen pití bylinkových čajů a změna životního stylu, stačí vyhledat centrum komplexní medicíny v blízkosti vašeho bydliště, kde vám doporučí léčbu přímo na tělo. Jak už jsme zmínili, nejedná se ani tak o léčbu jako o změnu přístupu k životu podpořenou určitými léčebnými postupy.

Lékař nebo psycholog?

Nejedná se o nic nového, jde v podstatě o návrat k praxi starých rodinných lékařů a propojení právě s poznatky klasické medicíny. Léčitel tu funguje jako jakýsi tlumočník, který pacientovi sděluje, co mu chce jeho tělo nemocí sdělit, a dává mu rady, jak se s ní vypořádat. Důležitý je individuální přístup ke každému pacientovi. Celostní medicíny v poslední době využívají především lidé, kteří se necítí zdravě, ale chybí u nich objektivní nález.

Zdroj: Shutterstock.com

Zdroj: Shutterstock.com

Co vás v ordinacích takových specialistů čeká? Budete si připadat spíše jako u psychologa než u doktora. Lékaře zajímá osobní život pacienta, v centru pozornosti je práce, odpočinek, stravovací návyky i rodinné vztahy. Pomocí otázek a odpovědí se doberete příčin vašeho problému, nebudete léčit projevy nemoci, ale příčiny, proč se u vás tyto problémy projevily. Pacient tak může dostat naordinovanou třeba pohybovou terapii, plavání, koupele nebo různé masáže a změnu jídelníčku.

Pokud nechcete každé píchnutí léčit antibiotiky nebo si dát vyčerpávající kolečko po všech nemocničních odděleních, kde možná nic nezjistí, je pro vás celostní medicína jasnou volbou. Zbavte se konečně svých vleklých zdravotních problémů odstraněním jejich příčin, jde to i bez chemie a zdlouhavých vyšetření.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Máte opakující se potíže? Objevte zkušenosti s celostní medicínou