Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Celostní medicína a její metody. Proč ji vyhledává čím dál tím více lidí?

Celostní medicína má zelenou a vyhledává ji čím dál tím více lidí. Proč tomu tak je a co nám může nabídnout? Kde hledat zkušené terapeuty a jak se vyhnout podvodníkům? Je velká škoda, že celostní medicína většinou stojí v pozici nepříjemného konkurenta klasické medicíny a navzájem si odporují či se přímo haní.

Celostní medicína je komplexní

V prvé řadě je třeba uvědomit si definici celostní medicíny. Znamená celistvý a komplexní přístup k pacientovi. Termín celostní pochází od mnoha představitelů, kteří se pokoušeli sjednotit vnímání duše a těla u pacienta, poukazovali na psychosomatiku a přístup, který bude brát člověka jako celek, ne pouze jako jednu oddělenou část, která jej bolí. Je třeba ptát se po tom, proč má člověk konkrétní zdravotní problémy a jak jim lze předejít, nikoli zalepit náplastí jeden problém. Mnohdy tím totiž vznikají problémy další…

Jedním z těchto představitelů celostní medicíny byl berlínský psychoanalytik Fritz Perls (1893 – 1970), který je zakladatelem gestalt terapie. Opíral se také o filozofický směr holismus, který přinesl filozof a voják Jan Christiaan Smuts (1870 – 1950). Ten slovo holismus poprvé použil ve své knize Holismus a revoluce (1926). Holismus (odvozeno od řeckého slova holos = celek) v podstatě poukazuje na to, že celek je důležitější, než jednotlivé součásti celku a je potřeba zohlednit jejich propojení a vzájemné fungování. Každá součást celku má samozřejmě význam, avšak je třeba ho vždy vztahovat k celku.

Čakry a jejich význam. Jak je uvolnit?

Jak přistupuje celostní medicína k pacientovi

Celostní medicína tedy umí vnímat celek, nikoliv pouze jednotlivou část. Celostní medicína neodděluje jednotlivé části těla a jejich symptomy od ostatních orgánů a fungování lidského organismu jako celku. Proto také zjišťujeme, že konkrétní symptomy a bolesti v jedné části těla mohou souviset s něčím úplně jiným, nebo že naše psychika hraje obrovskou roli při samotném vzniku nemocí. Na prvním místě stojí skutečné subjektivní pocity pacienta, které by lékař a terapeut nikdy neměl opomíjet.

Celostní medicína umí naslouchat a věnuje pozornost každému detailu. Lidé často vyhledávají alternativní medicínu proto, že klasická medicína selhala a nepomohla. Ale také proto, že alternativní terapeut jim skutečně naslouchá, umí je povzbudit a věnuje jim pozornost. Nepřistupuje k pacientovi jako na běžícím pásu, nevnímá pouze jeden problém bez ohledu na celek a to, jak se člověk cítí, nepředepisuje pouze léky, ke kterým pacient mnohdy třeba ani nemá důvěru. Celostní medicína poskytuje svému pacientovi čas, vnímá jeho emoce, které hrají nesmírnou roli při samotnému vnímání nemoci a procesu uzdravování a vzbuzuje v člověku nejen důvěru v terapeuta, ale i víru ve vlastní uzdravení. Na to bohužel lékaři často zapomínají, protože na to nemají čas.

Jak poznat dobrého léčitele

Terapeuti celostní medicíny často bývají vystudovaní lékaři, psychologové či psychiatři, kterým nevyhovuje přístup klasické medicíny a zaměřují se na holistickou medicínu. Pokud dáte na doporučení a reference a víte, že tento terapeut či odborník na konkrétní oblast holistické medicíny vystudoval také klasickou medicínu či psychologii, může vás to uklidnit. Tento člověk by měl mít opravdu široký záběr vědomostí a zkušeností, což ve vás může vzbudit důvěru svěřit mu do rukou své zdraví.

Samozřejmě dejte i na svůj první dojem a pocit, jaký z terapeuta máte při vašem prvním setkání. To totiž mnohdy také může být poslední a již více tohoto terapeuta navštívit chtít nebudete. Rozhodující je především to, co umí a nabízí, jaký má přístup ke svému pacientovi, nikoli cena, kterou si za své úkony bere. Samozvané léčitele, kteří se často naučí obecné pravdy a svou praxi staví na manipulaci s lidmi za velmi horentní sumy, byste měli umět rozpoznat od těch, kteří opravdu něco umí.

Zatočte s bolestmi hlavy s pomocí jógy

Škola celostní medicíny

Celostní medicína a její obory se dá studovat u nás i v zahraničí, ale nebývá uznávaná tradiční medicínou a celá tato problematika je poněkud kontroverzní a vzbuzující velké emoce. Zatímco klasická medicína alternativní medicínu považuje za podvod či umění manipulace s psychikou lidí, alternativní medicína tu klasickou vidí jako velký byznys a továrnu na výrobu pacientů, jak tvrdí někteří zastánci celostní medicíny, například MUDr. Jan Hnízdil. Někdy ale dochází i k milé spolupráci bylinek a homeopatie s medicínou, která zachraňuje životy.

Alternativní medicína stojí mimo vědu, proto se nedá studovat na běžných univerzitách. Jakékoli pokusy o empirické testování většinou nedopadly dobře. Důkazem, že celostní medicína funguje ale může být množství uzdravených pacientů, a to i ve vážných případech, kde klasická medicína selhala, anebo si nevěděla rady.

Placebo a sugesce

Holistická medicína není postavena jen na speciálních technikách například akupresury, fyzioterapie, cvičení, masáží, ájurvédy, reiki, biotroniky, znalosti bylin, homeopatických léků, esenciální olejů v aromaterapii, diagnostiky a podobně, ale také na práci s psychikou pacienta a jeho vlastní víru v uzdravení. Velkou roli hraje sugesce léčitele, autosugesce nemocného a mnohdy i placebo. Za placebo často považuje klasická medicína mnohé alternativní léky, které jinak považuje za neúčinné či s neprokazatelným obsahem účinku.

Ovšem pravda je taková, že i kdyby se o placebo jednalo, rozhodující je výsledek, a tedy uzdravení pacienta. Proto lze vyhodnotit, že tyto alternativní léky a metody účinek mají. Je v zásadě jedno, jestli jde o placebo či cokoliv jiného, pokud to funguje a pacient se uzdraví. V mnoha případech tomu tak je, navíc tělo má velkou samouzdravovací schopnost. V dřívějších dobách hrála obrovskou roli magie a magická medicína měla velkou moc, protože lidé v ní věřili a pomoci ní se také dokázali uzdravit.

Alternativní medicína nemusí napáchat žádné škody, ba přímo naopak. Nenabízí a nezkouší léky, které mohou mít vedlejší účinky, jež se dají odstranit dalšími a dalšími léky. Není to sázka do loterie a pacient není brán jako kus živočišné hmoty, na níž obecně zabírá to či ono, ale jako individuální bytost, která potřebuje ke svému uzdravení něco zcela konkrétního a jedinečného.

Jak funguje reiki? Léčení energií rukou se zastávají i mnozí vědci

Každý den se cítím lépe a lépe

Francouzský lékárník Emile Coué (1857 – 1926) si při přípravě léků všiml, že někdy není rozhodující to, co vlastně člověk užívá, ale to, jestli ve své uzdravení. Ti, kteří nevěřili předepsaným lékům, se dle jeho pozorování uzdravili mnohem hůře, pomaleji či vůbec oproti těm, kteří věřili léku, který třeba ani nebyl přesně na jejich potíže. Proto Coué zavedl pověstnou metodu vědomé autosugesce, která spočívala v silné víře ve své vlastní uzdravení. Jistě znáte jeho pověstnou větu: „Každý den se cítím lépe a lépe…”

Psychosomatická mapa strachů odhalí příčinu vašich nemocí

Celostní medicína se hlavně ptá proč

Mezi hlavní zásady celostní medicíny patří potřeba pídit se po skutečné příčině nemocí. Ptát se proč člověk onemocněl a jak to zařídit, aby se to znovu nestalo. V této souvislosti hraje velkou roli psychosomatika. Jakmile nás něco psychicky rozhodí, často se u nás objeví nemoc a fyzicky onemocníme, aniž bychom si to uvědomovali. Každá negativní emoce, například strach, sníží naši přirozenou obranyschopnost.

V minulosti se vlivem psychiky na fyzické zdraví a také způsoby prevence nemocí zabýval lékař MUDr. Ctibor Bezděk (1872 – 1956), který položil základy etikoterapie.

Metody alternativní medicíny

Pojďme si připomenout některé známé metody alternativní léčby. Váš celostní terapeut by měl sám vyhodnotit, co je pro vás nejvhodnější:

  • akupunktura, akupresura
  • homeopatie
  • jóga, meditace
  • stravovací systémy (veganství, vitariánství,…)
  • ájurvéda
  • reiki
  • biotronika, psychotronika
  • chiropraxe
  • aromaterapie
  • bylinná léčba (fytoterapie)
  • tradiční čínská medicína
  • hypnóza
  • biofeedback
  • shiatsu

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Celostní medicína a její metody. Proč ji vyhledává čím dál tím více lidí?