Menu
WomanOnly
Krása

Aromaterapie: Vůně, která léčí tělo i duši. Vyzkoušejte!

Věděla jste, že vůně mohou ovlivňovat nejen vaši náladu, ale i zdravotní stav? Každá vůně má jiný účinek a působí dokonce i na zvířata. Objevte kouzlo aromaterapie.

Jak funguje aromaterapie

Aromaterapií se rozumí léčebné metody, které využívají vůní. Používají se při nich esenciální oleje, které se kapou do aromalamp, ale je možné je přidat i do koupelí nebo masážních olejů.

Esenciální oleje jsou vonné látky, které se získávají z kořenů, dřeva, kůry, listů, květů nebo plodů různých rostlin. Na výrobu několika kapek oleje jsou často potřeba kilogramy základní suroviny, ze které jsou extrahovány.

O pozitivních účincích vůní na lidskou psychiku se vědělo už od pradávna, ostatně proto byly kostely vykuřovány kadidlem a na Vánoce se pálil františek a purpura.

Aromaterapie dokáže posílit imunitu, a tím předcházet řadě nemocí.

Síla čichu

Čich umí vyvolat vzpomínky. Ucítíte známou vůni a jste schopna si v hlavě hned vyvolat okamžik, kdy jste ji cítila naposledy. Lidmi je čich podceňován, ale pro ostatní savce je velice důležitým, ne-li nejdůležitějším, smyslem. Díky němu si zvířata hledají potravu, rozmnožují se a komunikují.

Vůně má v mozku na starost jeho nejstarší část, která je odpovědná za emoce (radost, náklonnost, smutek, hněv i erotické naladění), paměť a chování. Proto nás vůně ovlivňují více, než si myslíme.

Čichové vjemy jsou mozkem vyhodnocovány nejrychleji ze všech smyslů. V minulosti lidé čich využívali mnohem více a potřebovali rychle poznat, zda je třeba rostlina jedovatá nebo ne.

Už máte svého aromakouče?

V dnešní době je možné konzultovat výběr vonných esencí s aromakoučem. Ten s vámi rozebere vaše stravovací návyky, pobaví se vámi o vašem životě a o tom, co byste v něm chtěla změnit.

Poskytne vám psychickou i emoční podporu a zvolí vám na míru několik vůní, které by měly pomoci zatočit s vašimi obtížemi. Vyberete si z nich tu, která vám bude nejvíce vonět. Kouč vás pak naučí s vůněmi pracovat, aby se vaše tělo dostalo co nejdříve do stavu rovnováhy a harmonie.

Zvířecí aromaterapie

Věděla jste, že se dá aromaterapie použít i u zvířat? K léčení zdravotních potíží, jako je rýma nebo nachlazení, nebo jako prevence. Například na zklidnění pejsků dobře funguje levandulový nebo meduňkový olej.

Většina zvířat naopak negativně reaguje na pepřový olej, takže ho můžete nastříkat na místa, kam zvířata nemají chodit, například na sedačku.

Koncentrace vonných esencí musí být u zvířat nižší než u lidí, protože mají citlivější čich.

Jakou vůni si vybrat?

Můžete vybírat podle toho, jaká vůně se vám líbí. Případně zvolte esenciální olej podle toho, jaký neduh vás trápí.

Na bolest hlavy skvěle zabírá levandule, mandarinka, mateřídouška, cypřiš, rozmarýn, růže a eukalyptus. Při nachlazení využijte síly meduňky, eukalyptu, myrhy, muškátu, šalvěje nebo máty.

Proti depresi působí mandarinka, levandule nebo bergamot. Se smutkem vám pomůže se poprat také jasmín, bergamot, santalové dřevo či růže. Energii vám naopak dodá a únavu zažene citron, grep, rozmarýn, mateřídouška nebo levandule.

Při poruchách trávení vypomůže citron, bazalka, heřmánek, anýz, majoránka, máta a skořice. Na dýchací cesty pak dobře působí bergamot, eukalyptus, levandule, máta nebo mateřídouška.

Hojivé a protizánětlivé účinky mají borovice, tea-tree, mateřídouška, levandule a citron.

Metody aromaterapie

Nejběžnějším způsobem aromaterapie je vdechování odpařující se vůně neboli inhalace. Ta výborně působí na psychiku, ale může pomoci také v boji s nemocemi dýchacích cest. Potírání a obklady zase přispívají ke zlepšení stavu u kožních onemocnění. Koupel nebo masáž s příměsí esenciálních olejů mají energetizující a protikřečový účinek na svaly. Oleje je možné užívat také vnitřně. Pomáhají třeba při problémech s trávením, při nadýmání nebo křečích, mají diuretický účinek a podporují detoxikaci.

Inhalace

Nejčastější je použití aromalampy, do jejíž horní části se nalije voda s pár kapkami (3-8) esenciálního oleje. Voda je zespodu ohřívána čajovou svíčkou a vůně se odpařuje. Má pozitivní účinek na psychiku, dle zvolené esence uklidňuje nebo povzbuzuje.

Případně se dá použít třeba dřevěný dekorační předmět, který se olejem napustí a dá na topení. Při onemocněních dýchacích cest můžete zahřát vodu, přidat do ní esenciální olej a provádět inhalaci nad nádobou přikrytá ručníkem. Olej lze nakapat i na papírový kapesník a vdechovat uvolňující se vůni, opatrně však s koncentrací.

Aromatická koupel

Relaxovat při vůni esenciálních olejů můžete také během koupele. Asi 3-10 kapek éterického oleje rozmíchejte v decilitru mléka, lžičce medu nebo lžíci oleje bez vůně a vlijte do vody. Koupel by neměla trvat déle než 30 minut.

Relaxační masáž

Masáž vonným olejem uvolní napětí, rozproudí krevní oběh a zklidní vaši mysl i nervy. Do za studena lisovaného rostlinného oleje přidá masér esenciální olej dle výběru, na 50 ml oleje asi 10-25 kapek esence, a promasíruje vám ztuhlé svaly.

Populární sauna

Aromatické esenciální oleje se používají také během stále oblíbenějšího saunování. Přidávají se do vody (v zimě do efektních sněhových koulí), kterými se polévají rozpálené kameny. Krásně provoní prostor sauny, povzbudí mysl a díky horkému vzduchu lépe proniknou do vaší pokožky.

Aromaterapie je skvělá nejen jako prostředek k relaxaci a uvolnění mysli, ale má také léčivé účinky na váš organismus, a to stačí jen vdechovat příjemnou vůni vonných esencí. Určitě stojí za vyzkoušení.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Aromaterapie: Vůně, která léčí tělo i duši. Vyzkoušejte!