Menu
WomanOnly
Zdravá výživa a stravování

Bergamot je ovoce, které se nejí. K čemu slouží a jaké má účinky?

Na bergamot můžete narazit v parfémech nebo třeba v čaji Earl Grey. Co to ale vlastně je, odkud bergamot pochází a jaké má účinky i další využití?

Co je bergamot a odkud pochází?

Bergamot neboli citroník bergamotový je aromatické ovoce, pravděpodobně kříženec limetky a dalších citrusů, možná divokých pomerančů. Velikostí připomíná pomeranč, ale svou žlutou barvou citrón. Toto ovoce roste na malém, čtyři metry dosahujícím, stromě. Bílé květy bergamotu začínají kvést na jaře. Bergamot roste v jižních přímořských teplých oblastech, hlavně Francii, Itálii, na Sicílii, na Pobřeží slonoviny nebo též v Turecku. To, čeho si každý hned na bergamotu všimne, je jeho krásná a opojná vůně květů i plodů, která se line po okolí.

Ylang ylang je mocné afrodiziakum, které zvyšuje sebevědomí i celkovou vitalitu

Proč se bergamot jmenuje bergamot

Bergamot je vůbec obestřen tajemstvím. Kromě toho, že se přesně neví, kde se tyto plody vzaly a jakým křížením vznikly, ani s názvem to není jasné. Jedna z teorií říká, že název bergamot je odvozen od italského města Bergamo, protože až 80 % světové produkce se pěstuje v jižní Itálii. Další teorie zase napovídá, že název je odvozen z tureckého slova beg-armudi, které znamená princova hruška nebo pán či kníže hrušek, což může odpovídat tvaru plodu.

Jak se bergamot využívá

Bergamot má sice zajímavé plody připomínající citrón, ale ty však nejsou určeny k jídlu. Strom se pěstuje ke zcela jiným účelům, a sice získávání vonných silic a produkci esenciálního bergamotového oleje. Ten se používá jak pro výrobu dámských i pánských parfémů a toaletních vod, tak v aromaterapii nebo k aromatizaci různých produktů, potravin či cukrovinek. Proslulý je například čaj Earl Grey, jehož základ tvoří směs černých indických čajů aromatizovaných právě bergamotovým olejem. Proto má čaj svou nezaměnitelnou vůni.

V některých zemích, například v Turecku, je ale i zvykem vyrábět z ovoce bergamotu marmeládu nebo lisovat šťávu. Pro konzumaci však musí být šťáva naředěná, jinak by mohla působit jako hodně silná kyselina díky obsahu svých dráždivých a silně aromatických látek. Obsahuje ale velké množství antioxidantů, snižuje hladinu cukru v krvi a také krevní tlak. Šťáva z bergamotu, kandovaná bergamotová kůra nebo bergamotový džem jsou však velmi specificky a štiplavě kyselé i nahořkle chutnající exotické pochoutky, které by našemu žaludku nemusely vůbec udělat dobře. Občas si jimi zpestřují život spíše obyvatelé zemí, kde bergamot přirozeně roste a kteří jsou na něj zvyklí.

Aromaterapie: Vůně, která léčí tělo i duši. Vyzkoušejte!

Esenciální olej z bergamotu

Největší produkce oleje z bergamotu pochází z oblasti Reggio Calabria v Itálii. Obsahuje přes 350 chemických složek, například bergamotin, bergapten, bergaptol, anglicin, limetin a spoustu dalších. Získává se lisováním za studena z kůry plodů bergamotu. K těmto účelům se sbírají ještě nezralé zelené plody, které se destilují a odstraňují se z nich nebezpečné furanokumariny, které mají fototoxické účinky. Tyto toxické látky způsobují poleptání pokožky, zejména v kombinaci se slunečním zářením. U nás je ve velké míře obsahuje například proslulý bolševník, v malé míře třeba celer nebo limetka.

Pokud si budete chtít pořídit esenciální olej bergamot, volte 100 % kvalitu a dávejte si pozor, abyste si nekoupili jeho pouhou chemickou napodobeninu nebo naředěný olej smíchaný s přidanými chemickými silicemi jako jsou linalool a limonen.

Jaké má bergamot účinky?

Účinky bergamotového oleje se využívají hlavně v aromaterapii. Bergamot je proslulý svými antidepresivními, relaxačními a harmonizujícími účinky. Podporuje dobrou náladu, pomáhá odstraňovat úzkost a strach, přináší dobrý a zdravý spánek. Pomáhá léčit psychosomatické nemoci, posiluje žaludek a eliminuje negativní účinky stresu. Hodí se i při náladovosti a napětí během PMS.

Kromě toho má bergamot antiseptické vlastnosti a působí proti bakteriím, virům i kvasinkám. Dezinfikuje ovzduší, uvolňuje dýchací cesty, má příznivý vliv na zanícenou pokožku a ekzémy, pomůže i při mykózách. Bergamot se využíval k dezinfekci a léčebným účelům už v dávné historii, například posloužil i jako skvělý prostředek proti moru. Do Španělska jej údajně dovezl Kryštof Kolumbus z Kanárských ostrovů. Ve Versailles se pak používaly parfémy a toaletní vody s bergamotem k osvěžení, dezinfekci a ovonění pokožky.

Znáte Yuzu? Exotické ovoce z Číny může dosahovat až velikosti grepu

Jak využít bergamot olej v aromaterapii?

Častý a vhodný způsob je inhalace. Použít bergamotový olej můžete do aromalampy, čichat olej přímo z lahvičky nebo z inhalační tyčinky. Další možností je připravit si bergamotovou vodu: do rozprašovače dáte vodu, ideálně destilovanou, do ní nakapete pár kapek bergamotu a je hotovo. Vodu pak můžete uchovávat v lednici a získáte tak příjemné voňavé osvěžení, které vám zlepší den a posílí vaši psychiku.

Zdroje: wikipedie, kouzlovuni.cz

Ohodnoťte tento článek:
4,3
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Bergamot je ovoce, které se nejí. K čemu slouží a jaké má účinky?