Menu
WomanOnly
Bylinky

Ylang ylang je mocné afrodiziakum, které zvyšuje sebevědomí i celkovou vitalitu

Pod názvem kananga vonná se ukrývá vysoký tropický strom, který se pěstuje především pro své voňavé květy. Z těch se lisuje vzácný vonný olej ylang ylang považovaný za mocné afrodiziakum a využívaný v aromaterapii a k výrobě parfémů. Jaké má ylang ylang účinky a v čem nám může pomoci?

Odkud pochází ylang ylang a jak se získává?

Kananga vonná pochází z oblasti Austrálie, Malajsie, Filipín, Jávy, Bornea či Nové Guiney. Postupně se rozšířila i do dalších zemí, hlavně Indie, Afriky a Karibiku. Dnes se cíleně pěstuje na Madagaskaru a Komorských ostrovech, odkud se olej ylang ylang rozváží do celého světa. Plody kanangy se občas živí ptáci, ale i opice, veverky a netopýři, kteří pak semena roznášejí po okolí, čímž se zajišťuje rozmnožování rostliny. Kananga kvete po třech letech při zhruba třímetrové výšce. Kvete celoročně a květy se sklízejí za určitých podmínek tak, aby bylo jejich využití co nejlepší a vylisovaný olej co nejkvalitnější.

Květy při sběru musí být zcela zralé, co nejvíce vonné a plné oleje. Z jednoho stromu se ročně získá asi 250 gramů oleje ylang ylang. Na Madagaskaru se ročně vydestiluje asi 40 kg tohoto oleje. Olej se z květů získává procesem parní destilace, a to co nejdříve po sklizni, aby nedošlo k fermentaci nasbíraných květů. Kvalita oleje z kanangy se vlivem sběru, skladování a zpracovávání může lišit. Olej má žlutou nebo žlutozelenou barvu a rozlišuje se do několika kategorií.

Zdravotní účinky chmele: Jeho sběračům se chce spát a nemají chuť na sex

Ylang ylang a jeho účinky

Ylang ylang obsahuje hodně silicí a terpenů, hlavně karyofylen, farnesen, bergamoten, geraniol a spoustu dalších látek. Esenciální olej má dezinfekční a protiplísňové účinky, ale i působí jako lehce opojné sedativum. Uvolňuje napětí, uklidňuje, snižuje krevní tlak, snižuje nervozitu, napětí, bušení srdce, rozrušení i horečku. Pomáhá při křečích, hysterii, velkém stresu, působí jako antidepresivum a afrodiziakum. Podporuje plodnost, vitalitu, radost ze života a sebedůvěru. Je vhodný pro ženy s premenstruačním syndromem (PMS) nebo v klimakteriu. Zevně má velmi příznivé účinky na pokožku a vlasy, pokud se naředěný olej aplikuje v nějakém kosmetickém prostředku.

Využití oleje ylang ylang

Ylang ylang se používá jako přísada do luxusních dámských i pánských parfémů, k výrobě kosmetiky, vonných tyčinek a v aromaterapii, například do aromalampy, jako přísada do koupele nebo do masážních olejů a podobně. Někdy se využívá i k výrobě broskvových nebo meruňkových aromat v potravinářství.

Zdroje: wikipedie, energy.cz, botany.cz

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Ylang ylang je mocné afrodiziakum, které zvyšuje sebevědomí i celkovou vitalitu