Menu
WomanOnly
Zdravá výživa a stravování

Anýz na kašel, plynatost i menstruační bolesti. Jak ho využít a pěstovat?

Anýz byl známý již ve starověkém Římě, kdy se používal nejen jako přísada do různých pokrmů, ale i k léčebným účelům. Jaké má toto koření účinky na naše zdraví, jak ho používat v kuchyni a co obnáší pěstování bedrníku anýzu, ze kterého anýz pochází?

Co je vlastně anýz?

Bedrník anýz (Pimpinella anisum) je jednoletá bylina z čeledi miříkovité. Pochází z oblasti Středozemí a Malé Asie, kde se pěstoval již za starověkých Římanů. Dnes je rozšířen prakticky ve všech zemích s mírným a středozemním podnebím, především pak ve Španělsku, Řecku, Turecku, Egyptě a Indii. Pěstuje se také v teplejších oblastech České republiky.

Bylina dorůstá do výšky až 60 cm a její květy mají podobu bílých chomáčků. Jako koření se používají její usušené plody. Často dochází k záměně anýzu s lékořicí či badyánem (hvězdičkovým kořením).

Pečené čaje a jak je připravit. Využijte letní ovoce

Anýz vs. lékořice

Anýz má nasládlou chuť připomínající lékořici, nicméně jinak s lékořicí nemá nic společného. Jedná se o jinou rostlinu s odlišnými účinky. Asi nejzásadnější rozdíl spočívá v tom, že zatímco anýz je známý pro svůj příznivý vliv na zdraví těhotných i netěhotných žen, lékořici by se těhotné ženy měly vyhýbat.

Léčivé účinky anýzu

Anýz byl k léčebným účelům užíván již ve starověku. Ve středověku se pak věřilo, že je účinným lékem proti moru. Dnes víme, že anýz má především protizánětlivé vlastnosti, pomáhá proti kašli, zlepšuje trávení a příznivě působí také na zdraví žen.

Příznivé účinky anýzu:

  • ulevuje od kašle
  • pomáhá proti zánětu
  • usnadňuje usínání
  • odstraňuje zápach z úst
  • podporuje trávení
  • zkapalňuje hleny
  • ulevuje od žaludečních a střevních křečích
  • pomáhá při nadýmání
  • podporuje kojení
  • ulevuje od menstruačních bolestí

Vědecky uznávané jsou účinky anýzu při potížích se zažíváním a zánětech dýchacích cest. V bylinkářském léčitelství se dnes anýz již moc nepoužívá, jelikož se upřednostňují kmín a fenykl. Nicméně velkou konkurenční výhodou anýzu je jeho příjemná chuť, díky níž je oblíbenou součástí různých čajů na podporu trávení, proti kašli apod.

Badyán na koronavirus? Koření, co nejen hezky voní a vypadá, ale umí i překvapit

Jak anýz využít v kuchyni?

Anýz se využívá především k dochucení sladkých jídel, jako jsou sušenky, koláče, bonbony či různé krémy. Přidává se také do chleba, kořenicích směsí na ryby, omáček nebo polévek či k dochucení masa. Jeho využití je tedy opravdu všestranné. Používá se rovněž při výrobě alkoholických nápojů, jako je řecké Ouzo či francouzský Pastis.

Skladovat bychom toto koření měli ve vzduchotěsné nádobě a na tmavém místě, jinak hrozí, že zvětrá a zhnědne.

Anýz na hubnutí. Pravda, nebo mýtus?

A jak je to s účinky anýzu na naši linii? Vzhledem k tomu, že podporuje trávení, předchází nadýmání a pomáhá při žaludečních křečích, jeho pozitivní vliv nelze rozporovat. Spíše než anýz však hubnutí napomáhá například ostré chilli, které v organismu spouští procesy zrychlující spalování tuků.

Anýz má celou řadu jiných příznivých účinků, proto jeho konzumací nelze nic zkazit. Během hubnutí je pochopitelně lepší vyhýbat se cukrovinkám, v nichž je anýz obsažen, a dochutit jím například rybu, kuřecí maso či pečenou zeleninu.

Jaké má anýz nežádoucí účinky?

Sušený anýz lze užívat nejen jako koření, ale například i ve formě čaje. Mezi možné nežádoucí účinky anýzu patří alergické reakce, které se mohou projevit otokem sliznic či problémy s dýcháním. Vyskytují se však velmi vzácně.

Zároveň se není třeba obávat žádných kontraindikací. Anýz je vhodný i pro těhotné a kojící ženy – účinné látky anýzu přecházejí do mateřského mléka a prospívají zdraví dítěte.

Lékořice nejsou jen pendreky. Je to silná bylina, která léčí závažné problémy

Anýzový čaj pro kojence i dospělé

Anýzový čaj je doporučován při kašli, zánětech dýchacích cest, nadýmání, problémech s trávením, křečích v žaludku či střevech, menstruačních bolestech či na podporu tvorby mateřského mléka. Příprava anýzového čaje je jednoduchá – 1 lžičku anýzu rozdrtíme v hmoždíři, zalijeme 250 ml vroucí vody, necháme 10–15 minut louhovat a přecedíme. Anýzový čaj pijeme až pětkrát denně.

Anýzový čaj je vhodný i pro kojence, kterým může pomoci při plynatosti, kašli nebo bolestech bříška. Bývá proto běžnou součástí čajů vhodných pro miminka do 1 roku věku.

Jak anýz pěstovat?

Bedrník anýz je příbuzný například fenyklu či kmínu a způsob pěstování těchto rostlin je proto podobný. Anýz můžeme pěstovat jak na zahradě, tak v květináči na balkoně nebo na okenním parapetu. Semena lze vysévat během celého vegetačního období, nicméně nejlepší čas pro výsev je březen a duben.

Semena vyséváme do řádků vzdálených alespoň 15 cm a do hloubky 1 až 2 cm. Doba klíčení bývá kolem tří týdnů. Nejslabší jedince odstraníme, přičemž dáváme pozor, abychom nepoškodili i zbývající rostlinky – mladý bedrník anýz je velmi náchylný na jakékoliv poškození a neopatrnou manipulací jej snadno zničíme.

Nejlépe bude anýz prospívat na slunečném stanovišti v lehčí (písčitohlinité) zemině. V létě rostliny pravidelně zaléváme a odplevelujeme. Šedozelené plody se sklízí v srpnu či září, těsně před dozráním. Suší se na vzdušném, prosvětleném místě, ovšem nikoliv na přímém slunci. Usušený anýz poté skladujeme v uzavřené nádobě na tmavém místě, aby nezvětral a neztratil své účinné látky.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Anýz na kašel, plynatost i menstruační bolesti. Jak ho využít a pěstovat?