Menu
WomanOnly
Apetit

Pečené čaje a jak je připravit. Využijte letní ovoce

Pečené čaje se stále těší velké oblibě. A nač si je však kupovat, když si je můžete doma snadno vyrobit sami! Co všechno k tomu budete potřebovat a jak na to?

Co je pečený čaj a jak se pije?

Černý čaj, zelený čaj, dokonce i bílý čaj a další druhy čaje z dováženého čajovníku čínského jsou jedna věc. Druhá věc je ovocný čaj nebo bylinkový čaj. Pokud nechcete zrovna čaj, který obsahuje tein a kofein, ale toužíte po něčem osvěžujícím, zapomeňte na pytlíkové ovocné čaje z krabičky, které nezřídka obsahují všechno to, co není ani trochu zdravé – aromata, v horším případě bývají i přibarvené. Dnes se již sice klade důraz na používání zdravých surovin a na vyloučení éček a preferovaní kvalitních produktů z ekologického zemědělství, ale záleží i na tom, co si kde kupujete – a promítne se to samozřejmě také na ceně.

Osvědčené bio čaje s obsahem bylinek, koření nebo sušeného ovoce bývají velmi oblíbené. Dobrá zpráva je, že si je můžete připravit i doma sami! A pokud zrovna nechcete sušit a míchat čaje, skvělou variantou je právě pečený čaj. Ten vám vydrží ve sklenici hodně dlouho, protože proces jeho přípravy to umožňuje. Pak stačí jen pečené čaje uskladnit na zimu, a po otevření nechat pár dní v ledničce a rychle spotřebovat.

Pečené čaje si jednoduše připravíte tak, že po jejich otevření si libovolnou dávku pečeného čaje dáte do hrníčku a přelijete vroucí vodou, rozmícháte a můžete směle usrkávat. Ovoce lze nakonec i sníst, a tak vám na dně hrníčku vlastně vůbec nic nezůstane. Navíc pečené čaje mají tu výhodu, že je můžete pít i studené a udělat si tak z nich báječné letní osvěžení. Rozmíchat se totiž dají i ve studené vodě, stačí jen přidat led a máte hotový osvěžující nápoj – nebo chcete-li ledový čaj.

Milujete sladké? Kardamom dokáže eliminovat negativní účinky cukru

Pečené čaje vyráběné doma s láskou

Pečené čaje je ale potřeba nejprve vyrobit. Co k tomu vlastně budete potřebovat? Ideálně ovoce, které máte rádi. Ovoce z vlastní zahrádky. Například to mohou být jahody, maliny, ostružiny, borůvky, angrešt, černý rybíz, červený rybíz, jablka, hrušky, kdoule, švestky, ale třeba i šípky, rakytník, černé jeřabiny, zázvor, citrón, nebo sušené ovoce jako rozinky, brusinky a podobně. Nevhodné jsou rozhodně banány nebo příliš měkké meruňky. Použít se dá i mražené ovoce.

Přidat pak můžete také koření, které se s oblibou přidává do džemů, kompotů, perníků a marmelád, tedy hřebíček, badyán, skořici, anýz, kardamom, vanilku. Chybět by u kyselejšího ovoce neměl ani med, melasový cukr nebo třeba i stévie. Někdy se přidává také alkohol, který stejně jako cukr slouží zároveň jako konzervant. Nejčastěji je to rum, griotka nebo třeba i slivovice.

Vyrobit si pečený čaj není vůbec složité a přináší  to spoustu nesporných výhod. Předně dobře víte, co čaj obsahuje a můžete se tak vyhnout nežádoucím přidaným látkám. Za druhé ho budete mít stále při ruce, nemusíte jej kupovat a utrácet za něj peníze. Sami si můžete zvolit, co do něj dáte a skvěle tak zužitkujete přebytky ze zahrádky a z kuchyně, navíc si tak dopřejete jen to, co vám skutečně chutná a co máte rádi!

Pečené čaje tedy tvoří vždy ovoce, nějaké sladidlo a zpravidla také koření. Skladují se v menších či středně velkých uzavíratelných sklenicích a dají se konzumovat opravdu kdykoliv po celý rok.

Nejlepší pečené čaje – příprava

Příprava pečeného čaje už je opravdu na vás. Potřebovat budete vámi vybrané ovoce, med a koření, kombinaci volte dle svých preferencí a toho, co se k čemu vlastně hodí. Je vždy lepší upéct čaje ve větším množství a rozdělit do sklenic. Pečené čaje se jednoduše pečou, jak již napovídá jejich název, a to v troubě na plechu – dokud nepustí šťávu. Ideální je péct připravenou směs na plechu při teplotě aspoň 200 °C po dobu 45 minut. Ještě horkou směs pak dáme do sklenic, které dobře uzavřeme a otočíme dnem vzhůru.

Pojďme se podívat na nějaké recepty a konkrétní postupy.

Recepty na pečené čaje

Podzimní pečený čaj z jablek

Budete potřebovat:

2 kg jablek, 4 lžíce lesního medu, hrst rozinek, 2 vrchovaté lžičky mleté skořice, 6 ks hřebíčků, ½ lžičky mletého badyánu, 150 ml vody a 2 lžíce rumu (ty můžete i vynechat)

Postup:

Jablíčka umyjte, vykrojte a nakrájejte na malé kousky. Dejte je na plech, přidejte ostatní ingredience. Vše dobře promíchejte, vložte do vyhřáté trouby a pečte cca 45 minut při teplotě 200°C. Jakmile jablíčka zhnědnou a pustí šťávu, je pečený čaj hotový.

Pak již stačí ještě horkou směs napěchovat do sterilizovaných sklenic, dobře je uzavřít a otočit dnem vzhůru.

Pečený čaj z černého rybízu

Budete potřebovat:

1 kg černého rybízu a 1 kg ovoce hrušek, 1 hrnek melasového cukru, 2 vrchovaté lžičky kardamomu, vodu na podlití

Postup:

Umyté a pokrájené ovoce zasypeme cukrem a kardamomem, podlijeme vodou a dáme péct do trouby na plech. Pečeme alespoň 40 minut při teplotě 200°C, jakmile ovoce změkne a pustí šťávu, napěchujte ho do sklenic, uzavřete a otočte je dnem vzhůru.

Pečený čaj se zázvorem a citrusy

Budete potřebovat:

250 g čerstvého zázvoru, 2 pomeranče, 2 limetky, 1 citrón, 4 lžíce medu a ½ hrnku třtinového cukru, 2 vrchovaté lžičky kardamomu, vodu na podlití

Postup:

Zázvor nastrouhejte, citrusy oloupejte, vykrojte bílou dužinou a pokrájejte je na drobné kousky, přidejte med, cukr, kardamom a vodu. Upečte v troubě na plechu a ještě horký sirup rozlijte do sklenic, uzavřete a otočte je dnem vzhůru.

Pečený čaj se zázvorem je vhodný jako prevence podzimních viróz!

Pečený čaj ze švestek

Pečený čaj ze švestek si můžete připravit obdobně jako pečená povidla. Použijte třtinový cukr a přidat můžete i trochu rumu. Z koření je vhodná skořice, hřebíček či badyán, anebo jen kardamom, který švestkám dodá opravdu vynikající chuť. Postup je jinak stejný jako ve výše uvedených receptech. Vyplatí se připravovat pečený čaj alespoň z jednoho či dvou kil švestek.

Kdoulová povidla a jak na ně. Zkuste náš recept

Pečený čaj z brusinek

Pečené čaje z brusinek jsou vynikající při nachlazení, angínách a na močové cesty. Použít můžete sušenou klikvu, kterou zakoupíte ve zdravých výživách, ideální je v kombinaci s jablky. Do tohoto pečeného čaje můžete přidat i letošní čerstvě nasbírané borůvky, které mají také své antibiotické a dezinfekční účinky. Tento pečený čaj bude vskutku lahodný!

Sušená klikva bývá už přislazená a je třeba použít dostatek vody, aby se vám brusinky nespálily. Vhodnější je příprava pečeného čaje z již kompotovaných brusinek a v kombinaci s dalším čerstvým ovocem, ideálně jablky a podobně, dle vašeho vlastního výběru.

Pečený čaj z ostružin

I čerstvě nasbírané lesní ostružiny mohou být skvělou hlavní přísadou lahodného pečeného čaje. Zkuste je zkombinovat s dalším ovocem, například jablky, borůvkami, malinami a vytvořte si třeba vynikající pečený čaj z lesního ovoce! U více kyselých druhů ovoce vždy přidejte i trochu třtinového nebo melasového cukru, případně volte jinou alternativu slazení. U méně kyselých druhů postačí trochu medu.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Pečené čaje a jak je připravit. Využijte letní ovoce