Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Lékořice nejsou jen pendreky. Je to silná bylina, která léčí závažné problémy

“Rozhod jsem se léčit lásku léékořicíí,” zpívá Václav Neckář ve známé písničce. Lékořice je poněkud protřelá a známá bylinka, kterou znají hlavně děti v podobě sladkých pendreků, které však často obsahují pouze aroma, pokud nemáte opravdu kvalitní lékořicovou sladkost ze zdravé výživy. Málokdo ale ví, že lékořice je poněkud silně působící lék na mnohé neduhy a nedoporučuje se užívat pro každého. Jak lékořice působí a ve kterých případech po ní můžeme sáhnout?

Kde roste lékořice a co obsahuje?

Lékořice lysá (Glycyrrhiza glabra) je rostlina, která miluje teplo. Najdeme ji hlavně ve Středomoří, ale i u nás na jižní Moravě. K léčebným účelům se využívá kořen lékořice, který se vykopává na podzim. Lékořice má typickou vůni a štiplavou chuť. Extrakt z kořene lékořice se využívá v cukrovarnictví, jako cukrovinka – tzv. pendrek, anebo také k výrobě likérů.

Kořen lékořice je sladký. Obsahuje různé typy sacharidů, glykosidy a saponiny, zejména glycyrrhizin, který je mnohonásobně sladší než cukr. Dále v ní najdeme minerály a vitamíny, flavonoidy a anetol, který jí dává typickou chuť a je také obsažen například v badyánu, fenyklu či anýzu.

Lékořice

Účinky lékořice

Lékořice jako lék má nejrůznější účinky. V prvé řadě se používá proti kašli, protože krásně odhleňuje a dezinfikuje sliznice celé dýchací soustavy včetně plic. Prospívá také žaludku a trávení, celkově zvedá tlak a povzbuzuje, je silně protizánětlivá, protože obsahuje také přírodní látky, které účinkují v těle podobně jako kortikosteroidní hormony. Stimuluje činnost nadledvinek a štítné žlázy, je dobrá i na močové cesty a ledviny. Působí proti zvýšenému svalovému napětí, pomáhá při astmatu a alergiích všeho druhu, snižuje hladinu cholesterolu a může být prospěšná třeba i v klimakteriu a při endometrióze.

Lékořice léčí tyto zdravotní problémy:

Užití lékořice

Lékořici můžeme užívat v podobě lihové tinktury nebo pendreku, který se dá sehnat i opravdu s obsahem kvalitního extraktu z lékořicového kořene. Tyto pendreky nebo lékořicové bonbóny lze dávat například dětem při kašli a různých katarech, rovněž lékořicový sirup. Z kořene lékořice se také připravuje čaj (nebo je lékořice součástí čajových směsí), kořen však nestačí pouze spařit vroucí vodou, ale je dobré ho chvíli povařit a nechat delší dobu louhovat.

Devětsil na jarní a podzimní virózy a kašel u dětí

Kontraindikace užívání lékořice

S lékořicí to ale není radno přehánět. Ať už se jedná o pendreky, jejichž větší množství zvedá tlak a působí projímavě (mám na mysli pendreky s obsahem lékořicového extraktu, nikoli aromat), tak také jiné použití lékořice (třeba i žvýkaček, sirupů, čajů apod.) je třeba mít pod kontrolou. Lékořice není vhodná pro těhotné ženy a osoby s vysokým krevním tlakem.

Lékořicí se samozřejmě můžete také předávkovat. Velké množství lékořice zastavuje močení (malé množství lékořice naopak podporuje močení) a způsobuje nevolnost, bolesti hlavy, bušení srdce a velmi vysoký tlak. Časté užívání lékořice také zvyšuje tvorbu otoků a zadržování vody v těle.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Lékořice nejsou jen pendreky. Je to silná bylina, která léčí závažné problémy