Menu
WomanOnly
Bylinky

Mateřídouška a tymián: Jak se v tom vyznat a jaké mají účinky?

Víte, jaký je rozdíl mezi mateřídouškou a tymiánem? Možná budete překvapení! Mateřídouška a tymián jsou totiž jako bratr a sestra a jejich jména se často zaměňují. Mateřídouška je tedy oblíbená bylinka, která se nejčastěji pojí s mateřstvím, dětským kašlem, ale i velmi příjemnou a uklidňující vůní. Patří mezi bylinky obsahující éterické oleje a využívá se také v aromaterapii. Kdy sbírat mateřídoušku a jak si ji můžeme vypěstovat na vlastní zahrádce? Víte, jak si například vyrobit mateřídouškový sirup nebo jak třeba používat tymián v kuchyni?

Mateřídouška nebo tymián? Oba druhy jsou léčivé

Mateřídoušku ve volné přírodě najdete už spíše vzácně. Má ráda velmi suchá a slunná stanoviště a kvete až v průběhu léta – v červenci a srpnu. Poznáte ji podle nádherné vůně a vzrůstu – jako rostlinka je spíše drobná. Tento druh mateřídoušky se nazývá mateřídouška úzkolistá (Thymus serpyllum) a je to klasická mateřídouška – taková, jakou ji známe. Mateřídoušek stejného rodu thymus však existuje vícero druhů. Snad nejznámější je mateřídouška obecná (Thymus vulgaris), a tou je právě zmíněný tymián, který známe jako koření v kuchyni! Tymián má ale stejně jako mateřídouška léčivé účinky, které jsou vesměs podobné. Tymián od mateřídoušky navíc poznáme tak, že je poněkud vyšší a rozrostlejší a kvete dříve, tedy již od května a až do září.

Tymián se na pasekách vyskytuje mnohem častěji. Pokud najdete někde na stráni mateřídoušku, zpravidla je to tymián, který se také hojně objevuje na našich zahrádkách. Můžete se rozhodnout, zda budete chtít pěstovat pěstovat mateřídoušku nebo tymián – obojí lze vypěstovat v květináči ze semínek, a poté zasadit do bylinkového záhonku. Mateřídouška úzkolistá je ale mnohem choulostivější. Jak tedy pěstovat mateřídoušku nebo tymián na vlastní zahrádce? Poradíme vám!

Mateřídouška obecná

Mateřídouška obecná

Jak pěstovat mateřídoušku?

Mateřídoušku můžete pěstovat na balkóně či na terase v truhlíku, nebo na zahradě a na skalce. Pokud si zasadíte mateřídoušku na suché a slunečné místo vaší skalky nebo bylinkové zahrádky, vydrží vám růst až 5 let. Semínka mateřídoušky můžete sadit už v průběhu března nebo dubna. V zimě je pak dobré mateřídoušku lehce zakrýt chvojím, aby vám nezmrzla. Ať už si vyberete mateřídoušku nebo tymián, podmínky pěstování jsou pro ně podobné.

Mateřídouška úzkolistá a další druhy

Kromě mateřídoušky úzkolisté a tymiánu – mateřídoušky obecné, známe i další druhy mateřídoušek, které se vyskytují například ve větších nadmořských výškách – na horách. Jsou to mateřídouška alpinská (Thymus alpestris), mateřídouška vejčitá (Thymus pulegioides) nebo mateřídouška ozdobná (Thymus pulcherrimus). Z našich zahrádek můžeme znát mateřídoušku olysalou (Thymus glabrescens), mateřídoušku panonskou (Thymus pannonicus) nebo mateřídoušku časnou (Thymus praecox). Zajímavá je také bíle kvetoucí cizokrajná mateřídouška bělokvětá (Thymus drucei).

Které bylinky a plody sbírat v srpnu? Rozkvetlé zahrádky lákají svou vůní!

Sběr mateřídoušky a její využití

Kdy sbírat mateřídoušku? Mateřídouškovou nať sbíráme za suchého slunečného počasí v době jejího květu, tedy u tymiánu od května a u mateřídoušky úzkolisté během léta. Mateřídoušku sušíme v malých svazcích, nebo na stole či na sítu. Sušenou bylinku pak uchováváme v papírových nebo bavlněných pytlících. Sušená mateřídouška díky obsahu silic krásně voní, proto se také často používá jako výplň bylinkových polštářků pro krásné sny a k navození dobrého spánku, protože uklidňující mateřídouška pomáhá i při nespavosti.

Ze sušené natě mateřídoušky se dá připravit lahodný mateřídouškový čaj, nebo si můžeme sušenou mateřídoušku připravit jako odvar k zevnímu použití. Určitě všichni známe lahodný mateřídouškový sirup proti kašli, který se nabízí především dětem. Tento sirup si můžete rovněž vyrobit sami doma.

Mateřídouška a léčivé účinky

Mateřídouška obsahuje hodně silic a tříslovin, také hořčiny a flavonoidy. Používá se při trávicích obtížích, bolestech hlavy, nespavosti a psychické nepohodě. Výborná je mateřídouška při nachlazení a kašli. Mateřídouška uvolňuje hleny a je i dobrá na průdušky. Užívá se též v aromaterapii jako 100 % esenciální olej z mateřídoušky, anebo jako mateřídoušková či tymiánová mast, kterou se zevně potírají průdušky a zanícené dutiny. Mateřídouška pomáhá i při nechutenství, nadýmání nebo kolikách. Zevně se využívá mateřídouškový odvar k dezinfekčním účelům.

Tymián v kuchyni

Mateřídouška obecná neboli tymián se také používá v kuchyni jako koření. Tymián je výborný do různých pokrmů francouzské a italské kuchyně, hodí se k masu i těstovinám, do pomazánek, omáček nebo čerstvých salátů. Zajímavé je použití tymiánu při přípravě ryb nebo pečených brambor.

Recept na tymiánový sirup proti kašli. Pomůže i proti astmatu

Mateřídouškový sirup pro děti

Pokud si nechcete kupovat mateřídouškový sirup z lékárny a raději si chcete vyrobit silný sirup z mateřídoušky pěstované na vaši zahrádce, určitě to můžete vyzkoušet. Nejde o nic složitého. Napěchujte si čerstvou mateřídouškovou nať do zavařovacích sklenic a zasypte ji cukrem. Láhev dobře uzavřete a postavte na 2 týdny na slunce. Už po pár dnech si můžete všimnout, jak vám mateřídouška pustí šťávu a promění se v hustý sirup. Mateřídouškový sirup pak sceďte přes plátno a uchovejte ho ve tmavých uzavřených sklenicích na chladném místě. Sirup z mateřídoušky nebo tymiánový sirup proti kašli lze také vyrobit jiným způsobem – vařením.

Tymiánová mast na průdušky a dutiny

Při nachlazení, kašli, při zánětech průdušek a zápalu plic, při bolestech hlavy, zánětu dutin nebo také u namožených svalů a bolestivých kloubů se dá dobře využít skvělá tymiánová mast. Tu si můžete i vyrobit sami. Buď použijete možnost macerování bylinky v oleji či vaření mateřídoušky ve vodní lázni s vepřovým sádlem, vazelínou nebo bambuckým máslem, anebo zkuste jednodušší variantu, ke které budete potřebovat kvalitní 100 % esenciální olej z mateřídoušky.

Olej z mateřídoušky rozmícháte s bambuckým máslem, směs lze ještě naředit rostlinným olejem nebo například také levandulovým olejem, který lze snadno vyrobit pomocí macerování levandule v oleji. Výsledná mast bude mít takovou sílu, kolik mateřídouškového oleje použijete, ale se 100 % esencí buďte vždy opatrní a nikdy ji nepoužívejte neředěnou přímo na pokožku.

Levandule v zahradě nejen na okrasu. Jak ji pěstovat a zpracovat?

Mateřídouška: Nežádoucí účinky jsou spíše zanedbatelné

Každou bylinku je třeba užívat s rozumem a ani s mateřídouškou to není třeba přehánět. Mateřídouška vyloženě neuškodí ani těhotným, ani kojícím ženám či dětem, ale bezpečná je pouze v malém množství a samozřejmě pokud na ni nejsme přecitlivělí či alergičtí. U těhotných žen by se mateřídouška měla používat velmi opatrně spíše díky velkému obsahu aromatických silic, které by nemusely na těhotnou ženu působit dobře a mohly by jí spíše podráždit nervy.

Mateřídouškový čaj při nachlazení nebo proti nespavosti dočasně těhotné ženě neublíží, spíše je lepší se vyvarovat masážním olejům nebo koncentrovaným esenciálním olejům z mateřídoušky. Rovněž je lepší přímo nekonzumovat větší množství tymiánu jako koření v pokrmech. Bylinky v těhotenství je potřeba dávkovat opatrně, protože nejen pomáhají, ale mohly by i uškodit.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Mateřídouška a tymián: Jak se v tom vyznat a jaké mají účinky?