Menu
WomanOnly
Zdravá výživa a stravování

Recept na tymiánový sirup proti kašli. Pomůže i proti astmatu

Redakce

Redakce

13. 10. 2014

Krásné slunečné dny barevného podzimu brzy vystřídá mlhavé a chladné období. To s sebou neodmyslitelně přinese i první chřipky a nachlazení. Všichni kolem budou kašlat a jejich červené nosy budou prozrazovat silnou rýmu. A přitom stačí sáhnout do bohaté nabídky léčivých rostlin a předzásobit se bylinkovými čaji a uzdravujícími lektvary. Naučte se vyrobit si jeden takový přímo doma.

Tymián obecný – rodný bratr mateřídoušky

Tymián a mateřídouška pocházejí ze stejné čeledi hluchavkovitých rostlin. Mají velmi podobný vzhled a stejné léčivé účinky. O mateřídoušce se všeobecně ví, že působí příznivě proti kašli. A přesto tymián má mnohem více léčivých silic. Proto při výrobě medicíny proti kašli sáhneme dnes právě po něm.

Čerstvý nebo sušený

Z tymiánu se používají listy a kvetoucí vrcholky. A to jak čerstvé, tak sušené. Tymián je v lidovém léčitelství znám jako přírodní antibiotikum a antiseptikum. Silice v něm obsažené doslova ničí zhoubné bakterie. Dá se použít jako dezinfekční prostředek na různá kožní onemocnění, výborně dezinfikuje trávicí trakt a dýchací cesty. V nich současně bojuje se suchým dráždivým kašlem a dokáže zmírňovat i projevy astmatu. Díky dezinfekčním účinkům výborně léči bolest v krku, zbavuje rýmy a čistí zahleněné plíce. Pokud jste se již nyní pro tuto bylinu nadchli, přejděme zvolna k výrobě tymiánového sirupu proti kašli.

Sladká medicína pro děti i dospělé

Z tymiánu si můžeme doma připravit lahodný a účinný sirup. Zde vám přinášíme osvědčený recept:

  • 250 ml vody
  • 200 g cukru krystal (bílý nebo třtinový)
  • Tymián (buď 2 vrchovaté lžíce sušeného, nebo 3 velké košaté větvičky čerstvého)

Vodu a cukr svařte tak, aby se cukr úplně rozpustil. Poté do něho nasypte tymián a 2 minuty povařte. Poté nechte směs v hrnci vychladnout a několik hodin uležet. Tymián se vylouhuje a vznikne tak lahodný sirup s léčivými účinky. Poté směs slijte přes jemný cedník do skleněných lahviček a uchovávejte v lednici. Při kašli a nachlazení užívejte 4 čajové lžičky denně.

Ohodnoťte tento článek:
3,4
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Recept na tymiánový sirup proti kašli. Pomůže i proti astmatu