Menu
WomanOnly
Zdravá výživa a stravování

Nevhodné bylinky v těhotenství i prospěšné. Víme proč!

Jak se říká: „dobrého pomálu“. A platí to i o bylinkách. Měly by se užívat uváženě a léčit s nimi nemoci a obtíže, proti kterým dokáží pomoci. V organizmu působí šetrněji než klasické léky, ale mohou stejně pomoci, jako uškodit. A v těhotenství to platí dvojnásob! Proto je dobré se o jejich užívání vždy poradit s lékařem, hlavně, pokud už nejste sama.

Nevhodné bylinky v těhotenství

Přestože žádná léčivá a nejedovatá bylina nedokáže přímo usmrtit nový vyvíjející se život, může nešetrné užívání některých léčivých rostlin způsobit těhotné ženě i nenarozenému dítěti různé obtíže. Platí to hlavně o bylinkách, které zahřívají a prokrvují organizmus, zvláště pak pohlavní orgány ženy.

Bylinky, které by se neměly užívat po celou dobu těhotenství – aloe, bazalka,  chilli, dobromysl, estragon, fenykl, hřebíček, jalovec, kozlík, petržel, pelyněk, rozmarýn, saturejka, skořice, šalvěj, tymián, yzop, majoránka, muškátový oříšek, velké množství zázvoru.

Některým kuchařkám jsme právě vyčerpali zásobu bylinek a koření pro své recepty a proto znovu zopakuji, že v malém množství a uváženě by neměla uškodit žádná z nich. Vyhněte se však zcela vnitřnímu užívání šťávy z aloe vera nebo pití čaje z pelyňku, v těchto případech by vám mohl hrozit předčasný porod nebo potrat. Přemíra dráždivého koření, které prohřívá organismus také není bezpečné. Jedná se o silný čaj z čerstvého zázvoru, chilli papričky, přemíra skořice nebo pepře. Toto koření prokrvuje vnitřní orgány a zvedá tlak, větší množství by vám mohlo uškodit.

Velmi škodlivá a toxická je také šalvěj v těhotenství, ta se vůbec nesmí užívat vnitřně. Nedoporučuje se ani jalovec a muškátový oříšek, který má ve větším množství i halucinogenní účinky. Uvádí se, že těhotná žena by rozhodně měla šetřit také s celerem a petrželí, větší množství údajně také může vyvolat předčasný porod. U tohoto druhu zeleniny je třeba také zvážit případnou možnost alergie.

Šťáva z aloe vera. Na co všechno ji použít a je skutečně bezpečná?

Užívání bylinek v těhotenství

Při vyslovení slova bylinka si spousta lidí představí hlavně pití bylinných čajů. Ale zapomínáme na aromatické oleje při masážích a koupelích, esenciální oleje používané v aromaterapii, inhalace odvarů z léčivých bylin a další. Ve všech těchto případech však mějte na paměti, že jste těhotná.

Šalvěj, Zdroj: Shutterstock.com

Šalvěj, Zdroj: Shutterstock.com

Pokud používáte bylinky k léčení různých obtíží (nachlazení, nevolnost, nadýmání, …), vždy je užívejte jen na dobu nezbytně nutnou. Bylinky by se neměly užívat dlouhodobě, spíše pouze jako krátkodobá kůra.

Pokud máte ráda bylinné čaje a směsi, v těhotenství vám mohou být pomocníkem čaje pro těhotné, které léčivé byliny také obsahují a jsou pro organizmus z různých důvodů prospěšné. Vždy buďte ale obezřetná, čaje střídejte, pitný režim postavte spíše na pití pramenité vody a bylinkové čaje pijte jako doplněk.

Které bylinky užívat v těhotenství a proč?

Šípek – bývá součástí čajových směsí pro těhotné. Svým vysokým obsahem vitamínu C je prospěšný pro imunitní systém člověka, je lahodný a pro těhotnou ženu neškodný.

Heřmánek pravýtato dobře známá  bylinka má protizánětlivé účinky a je šetrným prostředkem k uklidnění a utišení nevolností. Podporuje trávení i chuť k jídlu a má jemně projímavé účinky, což může být pro ženy zvláště v začátcích těhotenství prospěšné. Heřmánek se tradičně využívá i ke snížení horečky, proti bolesti a proti křečím, je oblíbenou bylinkou nejen u těhotných žen, ale také u maminek malých dětí.

Zázvor lékařský – ačkoliv se zázvor celkově v těhotenství příliš nedoporučuje, na počátku těhotenství se v malém množství velice dobře osvědčil jako skvělý prostředek proti těhotenským nevolnostem. V lékárně se prodávají zázvorová lízátka, která působí proti kinetóze při cestování autem a také proti žaludečním nevolnostem u těhotných žen. Můžete pojídat zázvorové kostky nebo cucat zázvorové bonbony při ranních nevolnostech. Silný a horký zázvorový čaj z čerstvého kořene zázvoru však nepijte!

Meduňka lékařskábylinka užívaná při problémech s nespavostí a nervovými problémy. Uklidňuje a navozuje vnitřní pohodu a klid. V těhotenství s meduňkou však šetřete a používejte ji pouze krátkodobě a malém množství v době, kdy se necítíte psychicky dobře a nemůžete spát. Meduňku lze nahradit také mateřídouškou, ale opět platí krátkodobé užívání a v menším množství.

Kontryhel obecný – tato ženská bylinka je v těhotenství neškodná a prospěšná, pomáhá udržet plod a podporuje tvorbu ženských pohlavních hormonů a udržuje je v rovnováze. Po porodu zase vypomůže s rychlejším zavinováním dělohy, harmonizací hormonálních hladin a s tvorbou mateřského mléka.

Jahodník obecný – čaj ze sušených lístků jahodníků je výborný pro doplnění železa do organismu, udržuje správnou funkci střev, dezinfikuje střeva a navíc dobře chutná. Pít se doporučuje raději až ke konci těhotenství, klidně od druhého semestru nebo od poloviny těhotenství, měl by fungovat obdobně jako maliníkové listí.

Maliníkové listí – některými bylinkáři je doporučováno ke konci těhotenství a během porodu, protože má posilující účinky na dělohu a urychluje a usnadňuje porod. Obsahuje hodně tříslovin a má příznivý účinek na střeva, pomáhá rozpohybovat orgány uložené v pánvi.

Lípa srdčitá – využívá se při boji s nemocemi z nachlazení, zvláště suchého kašle, protože pomáhá uvolňovat hleny. V těhotenství neškodí.

Květ bezu černého – podobně jako lipový květ pomáhá bojovat s chorobami z nachlazení. Je močopudný, snižuje horečku, podporuje pocení a rozpouští hleny. Černý bez v těhotenství je opět lepší užívat pouze krátkodobě a v malém množství, bezinkám – plodu černého bezu se raději vyhněte!

Levanduleuklidňuje organismus, používá se zvláště v aromaterapii a k uvolnění se může použít i během porodu ve formě jemné masáže pomocí levandulového oleje, nebo lze využít formu inhalace 100 % esenciálního oleje z levandule. Levanduli v těhotenství neužívejte vnitřně!

Ohodnoťte tento článek:
4
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Nevhodné bylinky v těhotenství i prospěšné. Víme proč!