Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Meduňka jako nejlepší uspávací prostředek. S čím ještě pomáhá?

Meduňkový čaj se doporučuje pít před spaním pro navození klidného spánku. Meduňka spolu s třezalkou patří mezi oblíbenou dvojici bylinek na uklidnění. Co všechno ještě o meduňce víme a kdy je nejlepší čas pro její sběr?

Meduňka lékařská, kde roste a kdy se sbírá?

Meduňka lékařská (Melissa officinalis) se většinou pěstuje na zahrádkách, volně ji jen tak nenajdete. Už dálky může upoutat svou citrusově medovou vůní. Její listy jsou jemně ochmýřené, ozubené a kulaté, kvete bílými květy od června do srpna, ale spíše až v pozdním létě. Patří mezi hluchavkovité rostliny a hluchavce se také velmi podobá, ale na rozdíl od meduňky hluchavka nevoní, anebo voní spíše nepříjemně. Meduňka se trochu svým vzhledem podobá i kadeřavé mátě, ale nebojte se, bezpečně ji poznáte. Je to víceletá rostlina, která vám na zahrádce vydrží a krásně se rozroste.

Meduňku sbíráme před rozkvětem, kdy jsou její listy nejúčinnější. Sbíráme pouze listy nebo olistěnou nať, kterou pečlivě sušíme na čaj. Lze si také připravit čaj z meduňky čerstvé, ale mnohem lepší a účinnější je večerní čaj ze sušené meduňky. Meduňka se také často používá ve směsi s kozlíkem či chmelem, a to pro jejich hypnotické účinky.

Třezalka a Janův olej na roztroušenou sklerózu i výhřez ploténky

Meduňka a její účinky

Meduňku si většinou spojujeme s čajem na spaní a uklidnění. Je tomu skutečně tak. Meduňka je bylinka, která velmi působí na naši psychiku a nervy. Obsahuje různé vonné silice, flavonoidy, hořčiny, terpeny a minerální látky. Pomoct nám může při těchto zdravotních potížích:

Méně známé využití meduňky je právě v případě výskytu oparu, a to hlavně využití čerstvé šťávy z meduňky, nebo meduňkového oleje.

Jak využít meduňku?

Meduňka má široké využití, nepijeme pouze čaj. Čerstvé lístky meduňky bývají voňavou ozdobou do mnoha ovocných salátů, zmrzlinových pohárů a dezertů, rovněž do alkoholických i nealkoholických nápojů. Využívají se také do různých jídel nebo i sušené jako voňavé koření. Vynikající je meduňkové víno nebo meduňkový likér, které se tradičně používají na uklidnění a na spaní.

Čerstvá šťáva z listů meduňky léčí opary či jiné virové infekce. Výtažky z meduňky se třeba přidávají do balzámu na rty nebo do jiné kosmetiky. V aromaterapii se též meduňka hodně využívá, 100 % esenciální olej z meduňky lze přidávat ředěný do kosmetiky, uklidňujících masážních olejů a balzámů, anebo do aromalampy.

Bylinkové polštáře do ložnice vám pomohou se stresem i chrápáním. Které vybrat?

Meduňka a kontraindikace

Meduňka v zásadě nemá žádné vedlejší účinky. Hodí se i pro těhotné ženy, protože v době těhotenství se často objevuje nespavost a úzkost, je rozhodně lepší sáhnout po meduňce než řešit problémy drastičtějšími farmakologickými prostředky, což mnohdy v těhotenství pochopitelně ani nejde.

Meduňka podle Mathioliho herbáře

Renesanční lékař a botanik Mathioli ve svém známém herbáři o meduňce píše, že odvrací zármutek a melancholii, pomáhá při nespavosti a strachu z bouřky, obveseluje srdce a upevňuje životní sílu. Je také proti závrati a epilepsii, na žaludek a dobré trávení, posiluje vnitřní orgány a také srdce. Doporučuje pít meduňku v bílém víně, je dobrá také na ženské záležitosti a šťáva z listů meduňky prý pomáhá na rány, včelí bodnutí a podobně.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Meduňka jako nejlepší uspávací prostředek. S čím ještě pomáhá?