Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Pásový opar. Jak vzniká a co o něm tvrdí psychosomatika?

Pásový opar dovede člověka pěkně potrápit. Což teprve, když se neudělá na svém obvyklém místě, ale třeba na obličeji nebo v okolí očí. Proč a kdy k tomu vlastně dochází, jak poznáte, že jde o pásový opar a co znamená opar v psychosomatické medicíně? Dá se pásovému oparu nějak předcházet?

Co je pásový opar? Wikipedie a lékařské magazíny radí

Pásový opar je velice bolestivé onemocnění, které způsobuje virus herpes zoster. Ten patří do skupiny herpetických virů obdobně jako třeba EBV – virus Epstein Barrové způsobující mononukleózu. Obyčejný opar na rtu zná snad každý. V tomto případě jde o jednoduchý herpes simplex, který se může opakovaně vytvářet na různých místech těla. Do této skupiny patří také velmi nepříjemný genitální opar.

Pásový opar je ale ještě horší – představte si výsev mnoha bolestivých puchýřů zároveň, obdobně jako u neštovic. Je to vlastně komplex jednoduchých oparů, které na nás pořádně zaútočí svou silou – samozřejmě nelze popřít jejich příbuznost s neštovicemi. A protože herpetické viry napadají nervy, jedná se o pořádně bolestivou záležitost! Pásový opar se vyskytuje častěji u starších osob, a to často i bez zjevné příčiny. Mnohdy trvá delší dobu nebo se chronicky vrací.

Rozšíření genitálního herpesu stále stoupá. Co je dobré o něm vědět?

Je pásový opar nakažlivý?

Jak poznám, že mám opar a za jak dlouho se projeví? Předně je třeba si uvědomit, že opar je velice nakažlivé onemocnění, které si můžeme snadno přenést z jednoho místa těla na jiné, a také můžeme snadno nakazit dalšího člověka. K nákaze dochází kontaktem s hnisavými puchýřky, ale člověk je infekční už pár dní po jejich výsevu – a také ještě asi 5 dní poté, co se puchýřky zahojí. Přenosu infekce zabráníme tím, že si nebudeme sahat na puchýřky a strupy, a pokud se s nimi dostaneme do kontaktu, pořádně si umyjeme ruce.

Inkubační doba u pásového oparu je kratší než u neštovic, i když jde o příbuzné onemocnění. Na projev nemoci si tedy od nákazy počkáme 7 až 14 dní. Neštovice jsou ale oproti pásovému oparu mnohem nakažlivější.

Pásový opar: Psychosomatika ví, proč vzniká

Pásový opar vzniká často jako následek po prodělaných neštovicích. Virus herpes zoster žije v těle a v případě oslabení organismu se znovu aktivuje a způsobí propuknutí nemoci a výsev puchýřků. Tomu, aby se u nás vyskytl pásový opar, většinou předchází opravdu velké a dlouhodobé psychické i fyzické vyčerpání, velký stres, nedostatečná výživa či razantní snížení imunity vlivem jiného onemocnění. Člověk s oparem bývá tak trochu na dně – a pokud si to dosud nepřipustil ve své hlavě, jeho tělo mu v tom dost napoví.

Podle psychosomatické medicíny může za opar pocit něčeho odporného a nevyjádřeného zevnitř, co tělo vyloučilo samo v podobě hnisajících puchýřků. Na vině je velký stres, psychické problémy a velký nedostatek vitamínů skupiny B, které také zodpovídají za správné fungování nervového systému. Člověk s pásovým oparem nebo i jednoduchým oparem na rtu nebo na obličeji by se měl rozhodně zastavit, přehodnotit si svůj život a vyřešit dosud nevyřešené a odkládané problémy.

Vitamíny skupiny B. Proč nám dnes chybí např. vitamin B12 a co nám hrozí?

Pásový opar – příznaky a projevy nemoci

Jak se projevuje pásový opar? Pásový opar začíná jako bolestí, pálením a svěděním postiženého místa, nejčastěji trupu. Někdy tomu předchází bolest v krku. Dochází k velké únavě a zvýšené teplotě až horečce, člověk se zkrátka necítí dobře. Může mít také zimnici. V místě výskytu oparu se objeví výrazné zvětšení mízních uzlin. Již před výsevem puchýřků se člověk cítí mizerně a ve velkém nervovém napětí. Výsevem puchýřků dochází k uvolnění silného napětí v těle, ale teprve začíná ta pravá bolest – píchání, škubání a nervová bolest daného místa. Puchýřky se naplní tekutinou a postupně praskají a hojí se, což je kromě bolesti doprovázeno také svěděním.

Celý tento proces trvá několik dní a rozhodně není radno puchýřky škrábat nebo sloupávat – hrozí riziko zanesení sekundární bakteriální infekce, což by se potom ještě ke všemu muselo řešit lokální antibiotickou léčbou.

Pásový opar – která místa postihuje?

Už název – pásový opar – napovídá, že se výsev puchýřků nejčastěji vyskytuje v oblasti pasu – tedy na hrudníku, břiše a zádech, podél mezižeberních nervů, ale někdy i v oblasti trojklanného nervu. Herpes postihuje nervy, tedy se nachází v místě jejich umístění. Nemusí být jen na zádech a na břiše, ale také na obličeji – v okolí lícní kosti, uší a očí, někdy postihuje pouze jednu stranu, ale může se vyskytovat i oboustranně. Opar v oku je pak největší katastrofa, pokud herpes přímo napadne rohovku, hrozí vám postižení zraku a v horším případě i oslepnutí.

Pásový opar v puse

Ničím neobvyklým není ani opar v ústech. Ostatně také o aftech se tvrdí, že jde o určitou formu oparu. Pokud se v ústech objeví sem tam jedna afta, není to ještě taková katastrofa jako napadení celé oblasti úst a krku aftami. Onemocnění je doprovázeno horečkou, silnou bolestí a otoky postižené sliznice a nemožnosti přijímat potravu – a někdy také tekutiny. V těchto horších případech je nutná hospitalizace a zabránění dehydrataci organismu.

Psychosomatická mapa strachů odhalí příčinu vašich nemocí

Vnitřní pásový opar a následky po prodělané nemoci

Vnitřní pásový opar probíhá jako pásový opar bez puchýřků. Onemocnění je doprovázeno celkovým napětím, bolestí, zvýšenou teplotou a únavou, zvětšenými uzlinami a svěděním a pálením pokožky, přesto stále nedochází k výsevu puchýřků. Pokud imunitní systém dobře zabojuje, onemocnění nepropukne v plné síle a probíhá skrytě. Za pár dní se vám uleví. Při opakovaném propuknutí pásového oparu již mohou být příznaky v mírnější formě. Bohužel někdy dochází k dlouhodobému chronickému stavu, který nemá výraznou progresi a následný ústup nemoci. Někdy se také může objevit postherpetická neuralgie, která přetrvává i dlouhou dobu po odeznění onemocnění. Projevuje se jako soubor neurologických příznaků v konkrétní oblasti, především však jako napětí, bolest a nepříjemné pocity týkající se nervů.

Virus se může znovu aktivovat v případech oslabení imunity a fyzického i psychického vyčerpání, ale také ve vážných případech, kdy se u člověka objeví onkologické onemocnění, trauma po zranění nebo virus HIV. Jakékoli komplikace u osob se značným oslabením imunity mohou být také v případě herpetických virů velmi vážné. Herpes se může rozšířit na velkou plochu těla, anebo může také napadnout hlavové nervy, vnitřní orgány nebo mozek.

Pásový opar a atopický ekzém

Atopický ekzém opar obvykle pěkně zkomplikuje. Může se totiž stát, že se nám rozškrábaná a podrážděná pokožka u atopického ekzému – klidně až do masa, jak se říká, infikuje oparem. A to je potom teprve pravé peklo. Ošetřování takového oparu je velice bolestivé a dramatické, obvykle také trvá mnohem delší dobu.

Pásový opar v těhotenství

Pásový opar se může objevit také v době těhotenství a rozhodně to není žádná legrace. Jeho výskyt už upozorňuje na velké oslabení organismu, což je v těhotenství vždy alarmující. V prvních měsících těhotenství může dojít k přenosu viru na plod přes placentu, a také k případnému poškození plodu. Těsně před porodem už poškození plodu nehrozí, spíše nákaza dítěte po porodu.

Léčba pásového oparu

Pásový opar (neschopenka je nutná!) bezesporu vyžaduje klid na lůžku. Pásový opar chození do práce rozhodně zapovězuje! Lze podávat antipyretika nebo analgetika, lékař vám také obvykle předepíše lék s virostatickým účinkem, nejčastěji obsahuje účinnou látku acyclovir. Důležité je puchýřky udržovat v čistotě a v suchu, raději je překrýt a neškrábat si je.

Čím mazat pásový opar? Někdy pomáhá mazat puchýřky léčivými oleji, nejvhodnější je třezalkový olej – takzvaný Janův olej, který velice příznivě působí na nervy a má protizánětlivé účinky. Pomoci může také tekutý vitamín E v oleji nebo pupalkový olej.

Z doplňků stravy je potřeba doplnit především vitamíny skupiny B – jezte také kvasnice nebo lahůdkové droždí. Někdy se rovněž předepisují injekce vitamínu B12. Vyzkoušet můžete i homeopatii – buď váš konstituční lék, nebo například Rhus toxicodendron 9CH, Sulphur 15 CH, Vaccinotoxinum 15 CH, Mezereum 9 CH, Apis Mellifica 15 CH, Belladonna 9 CH, případně také Arsenicum album 9 CH. Lék je třeba volit podle přesně definovaných symptomů.

Ohodnoťte tento článek:
4
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Pásový opar. Jak vzniká a co o něm tvrdí psychosomatika?