Menu
WomanOnly
Zdravá výživa a stravování

Saturejka: Zázračná bylinka podpoří vaše trávení

Oblíbené aromatické koření skvěle dochutí pečené maso, těstoviny i polévky. Díky blahodárným účinkům na naše tělo navíc pomáhá v boji se zdravotními potížemi.

Saturejka jako neodmyslitelná součást naší kuchyně

Saturejka obecně je využívaná jako oblíbený druh koření. Je nenahraditelná v balkánské kuchyni i u nás a používá se k přípravě mletých a pečených mas, zapékané zeleniny, luštěninových pokrmů, polévek a pomazánek. Saturejka, rozmarýn, tymián, oregano a další zelené bylinky najdou v kuchyni široké využití. Pokud nemáte k dispozici čerstvé lístky, postačí i saturejka sušená. Při správném uskladnění si totiž zachovává své aroma po dlouhou dobu.

Saturejka zahradní vs saturejka horská

Saturejka zahradní – jednoletá bylinka s měkkými našedlými lístky a narůžovělými květy se k nám dostala z východní části Středomoří a Kavkazu.

Saturejka horská – vytrvalý keř s tmavozelenými tuhými listy a květy v bílé nebo levandulové barvě pochází z jihu Evropy, Turecka a severní Afriky.

Chuť obou druhů je velmi podobná, liší se však ve způsobu sklizně. Listy saturejky zahradní odstřihávejte vždy těsně před květem. U saturejky horské můžete lístky sklízet kdykoliv za suchého počasí.

Jak správně sušit bylinky? Kromě půdy můžete k sušení využít i troubu

Saturejka a její vliv na zdraví

  • Zlepšuje trávení a zabraňuje nadýmání.
  • Zmírňuje lehčí průjmy.
  • Podporuje funkci slinivky břišní.
  • Má antiseptické účinky a ve střevech působí antiparazitálně.
  • Zklidňuje astma.
  • Zvyšuje chuť k jídlu.
  • Snižuje krevní tlak.
  • Urychluje hojení ran.
  • Zvyšuje libido u žen i u mužů.
  • Posiluje organismus.

Jak saturejku konzumovat?

1) Součást jídla

Díky jejím účinkům na zažívání se hodí do těžších jídel, jako jsou luštěniny, pečená masa, tučné ryby a zelí. Výborná je i v kombinaci s bramborami, cuketou, kapustou a červenou řepou. Jestliže se vyhýbáte slaným jídlům, bude pro vás saturejka vhodná náhrada soli. Zvýrazňuje totiž chuť jídel stejně jako sůl.

2) Čaj

Pokud máte potíže s nadýmáním a nechutenstvím, čaj vám pomůže trávení vrátit do rovnováhy.

3) Kloktadlo

Při angíně vám odvar ze saturejky pomůže k rychlejšímu uzdravení a utišení bolesti.

Recept na čaj ze saturejky: 1 lžičku sušené saturejky přelijte šálkem vody, krátce povařte a nechte 10 minut odstát. Pijte nejvýše 3 šálky denně před jídlem. Větší množství by mohlo naopak způsobit žaludeční nevolnosti.

Saturejku kombinujte i s dalšími bylinkami

Pokud rádi v kuchyni kouzlíte s kořením a bylinkami, nebojte se kombinací saturejka oregano, saturejka s bazalkou a také kombinace s česnekem, levandulí, majoránkou, bobkovým listem, mátou, rozmarýnem, tymiánem a petrželkou. Saturejka je běžně součástí provensálského koření, kterému dodává specifickou chuť.

Video: Jak pěstovat bylinky doma aneb zahrada v kuchyni

Saturejku vypěstujete i v bytě

Bylinku můžete sehnat již vzrostlou v květináči, nebo si ji vypěstovat sami. Pokud se rozhodnete pro druhou možnost, budete potřebovat semena saturejka, které seženete v každém zahradnictví a v předjaří i ve větších supermarketech.

Jak vypěstovat saturejku ze semen?

  1. Pro sázení si připravte jemný substrát a pařeniště. Bohatě stačí plastové s průhledným krytem, které se bez potíží vejde na okenní parapet.
  2. Semínka nasypte na povrch substrátu, lehce je přimáčkněte, navlhčete pomocí rozprašovače a lehce zasypte dalším substrátem. Substrát opět lehce přitlačte.
  3. Rozprašovačem navlhčujte 2x denně a čekejte až začnou semena klíčit. K tomu by mělo dojít zhruba po 2 týdnech.
  4. Substrát udržujte stále vlhký, aby klíčící rostlinky neuschly. Dokud nejsou moc vysoké, přikrývejte je víkem z pařeniště, aby byl substrát stále vlhký.
  5. Vyhněte se hnojení, saturejka hnojiva špatně snáší.
  6. Rostliny rostou velmi rychle. Jakmile dostatečně povyrostou, můžete je začít jednotit. 3 – 4 nejsilnější rostlinky přesaďte do květináče. Nejlépe uděláte, když k tomu použijete kompostovanou zeminu s trochou písku.
  7. Rostlinku nepřelévejte vodou a nechte ji u okna, aby měla dostatek světla. Pravidelně saturejku zastřihávejte, aby si udržela hezký tvar a rostla nejen do výšky, ale i do šířky. Odstříhnuté části rostlinky můžete buď rovnou použít v kuchyni, nebo je nasušit do zásoby.

Ohodnoťte tento článek:
1
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Saturejka: Zázračná bylinka podpoří vaše trávení