Menu
WomanOnly
Zahrada

Mečík je velkolepá květina, která vám bude zdobit nejenom zahradu, ale i vázy doma na stole

Mečík je oblíbený nejenom na zahradě, ale též jako řezané květiny. Dnes si lze vybrat nejenom z široké škály barev a tvarů, ale také velikostí. Jedná se o trvalku, která vyrůstá z hlíz. Není nijak zvlášť náročná na výsadbu, ani následné dlouhodobé pěstování. Poradíme, jak na ně.

Charakteristika mečíku

Jeho původní domovinou je Jižní Afrika, Arabský poloostrov a také Středozemí. Nejlépe se mu proto daří na slunném stanovišti. Mečíky proto můžete na zahradě kombinovat třeba s jiřinami, kterým též vyhovuje přímé slunce. A stejně jako ony mají podobné nároky na půdu – především plnou živin. Jen je třeba aby oba druhy květin měli mezi sebou dostatek místa. Nejčastěji jsou v zadní části záhonku, kde tvoří ohraničující řady, neboť dorůstají větších rozměrů a jsou i výraznější.

Mají listy ve tvaru meče, podle něhož také pochází jejich latinský název gladiola, což v překladu znamená „lilie meče“. Z listů pak vznikají štíhlé stvoly, z nichž vyrůstá květ. Mečík pochází z čeledi kosatcovitých, mezi než patří třeba i samotný kosatec. Obvykle dosahují výšky 60-150 cm. Většina kultivarů nepřežívá mráz a je třeba je zazimovat, nicméně však existují i vyšlechtěné odrůdy, kterým silnější mrazy nevadí.

V Česku se přirozeně vyskytují dva druhy, které však byly vlivem komunistické kolektivizace zemědělské půdy téměř vymýceny – mečík střechovitý a mečík bahenní. Ten druhý je mnohem vzácnější a potkat jej můžete maximálně na jihovýchodní Moravě a v lokalitách Polabí.

Jiřiny jsou oblíbené zahradní rostliny, které budete milovat pro jejich barvy

Pěstování mečíků

Obvykle a nejjednodušeji lze mečík pěstovat zakoupením hlízy. Čerstvé hlízy mají papírovou slupku a to je pro ně ten správný čas, kdy je zasadit buď rovnou do půdy, nebo do nádob. Jakmile jsou čerstvé cibule zasazeny, vyraší jim nové výhonky. Pokud začnete s pěstováním uvnitř, prodloužíte vegetační období rostlin a zajistíte si dřívější kvetení i venku po jejich přesazení. Z výsevu cibulí se mnohem lépe pěstují jednodruhové mečíky. Pokud budete pěstovat ze semen, budete mít spíše náhodné výsledky. Pěstovat mečíky ze semen se proto doporučuje spíše pokročilejším pěstitelům.

Výsadba mečíku

Mečíky se nejčastěji vysazují asi dva týdny před posledním očekávaným jarním mrazem. Vykvést by vám měli od výsadby do 70 až 90 dní. Sázet však můžete po celou dobu od jara až do začátku léta. Rostliny mají rády slunné stanoviště a lehkou písčitou půdu, která by měla být dobře odvodněná s pH hodnotou 6. Pokud mečíky zasadíte do míst, kde bude částečně stín, pokvetou vám méně a pravděpodobně i menšími květy. Orientujte se podle míst, kde vám dobře roste zelenina – tam se totiž bude dařit i mečíkům.

Mečíky sázejte do hloubky přibližně 10 cm s rozestupy okolo 20 cm mezi cibulkami – orientujte se podle velikostí cibulek. Než cibule mečíků zasadíte, opatřete půdu dostatečnou výživou, nejlépe kompostem. Po čase, když mečíky dorostou asi do výšky 15 cm, je dobré část půdy odhrnout ze základny rostliny, abyste podpořili zesílení stonku a růst mečíku. Jakmile dorostou do výšky asi 20 cm, je dobré aplikovat ve vodě rozpustné hnojivo. Druhou fázi hnojení je pak třeba dodat, když se květy mečíků začínají zbarvovat. Pravidelně a dostatečně zalévejte, aby byla zemina neustále vlhká. Kolem mečíků je vhodné dát lehkou mulč, která je bude izolovat od plevele.

Kosatec se kdysi používal k léčbě kašle. Co o něm ještě víme?

Prořezávání

Pravidelně odstraňujte odumřelé a suché květy, zajistíte si tím nepřetržité kvetení. Jakmile jsou všechny květy na stonku pryč, odřízněte stonek asi 5-8 cm nad půdou. Pro další sezónu by pak rostliny měly být neporušené.

Pokud pěstujete mečíky na řezané květiny, ořezáváme stonek s jedním až dvěma listy lodyhy. Ostatní listy je třeba nepoškodit, jelikož nová hlíza začíná intenzivně růst až po odřezání květů.

Na kvetení mečíků má výrazný vliv hloubka výsadby. Jestliže mečík zasadíte příliš hluboko, hlíza vůbec nevyroste, nebo přinejmenším bude mečík zakrslý a zesláblý, což bude ideální leda tak pro různé škůdce. Naopak příliš mělké vysazení mečíku má za příčinu, že nevykvete, neboť nemá dostatek živin. Ideální hloubka zasazení je 10-15 cm.

Množení mečíků

Mečík je sice trvalka, ale pokud jej chcete pěstovat více let, je třeba novou hlízu oddělit od staré. Rozmnožují se tedy vegetativně. Na jedné větší a starší cibuli vyrůstají menší hlízky a tvoří kolem ní takové korálky – tzv. brut – které nejsou ani tolik náchylné na mráz jako staré hlízy.

Tyto malé hlízy získáte při zazimování, kdy je třeba cibuli mečíku nejdříve očistit, aby se mohla uskladnit a nasadit následující jaro. Zkušení zahrádkáři na počátku října starou hlízu oddělí a uskladňují především brut.

Čemeřice neboli královna zimní zahrady. Jak tuto trvalku pěstovat?

Přezimování

V našich zeměpisných podmínkách se spíše nedoporučuje nechávat hlízy mečíků v půdě i přes zimu. Maximálně pokud žijete na jižní Moravě, kde jsou teplejší zimy. Přezimování mečíků je jednoduché a nevyžaduje hodně práce a navíc si zajistíte další rok kvetení na vaší zahradě.

Jakmile listy mečíků vyblednou, což by se mělo stát přibližně po prvním podzimním mrazu, hlízy mečíků vykopejte. Lehký první mrazík totiž sice zničí listy, ale nezahubí zbytek květiny. Ty jsou zranitelné až se silnějším mrazem a dochází jím k silnému poškození rostliny a následnému úhynu.

Z vykopané hlízy je třeba odstranit co nejvíce zeminy a nechat ji uschnout po dobu až čtyř týdnů. Suchou cibulku byste následně měli ještě kartáčkem zbavit zbylé hlíny a popřípadě odstranit krycí šupiny. Skladujte na suchém a tmavém místě o teplotě mezi 5-10 stupni. Doporučuje se cibulku mečíku uschovat do starých punčoch, popřípadě odstranit šupiny, které chrání hlízu před mechanickým poškozením – nemají pak tendenci uhnívat či plesnivět. Proto se doporučuje hlízy mečíků mimo jiné mořit.

Moření mečíků

Jestliže přezimujete hlízy mečíků uvnitř, je dobré přistoupit k moření ihned po očištění. Nejsou pak náchylné k napadání bakteriemi a houbami. Nejčastěji se jedná o Burkholderia Gladioli, která postihuje hlízy tmavohnědými jamkami. To lze ještě zachránit, riziko nastává především u houbového onemocnění Fusarium oxysportum, které zničí cibule suchou hnilobou. Botrytis gladiolorum zase způsobí uhnití středu hlíz a Stromatinia Gladioli se bude později projevovat nahnědlými skvrnami na listech. Proto je důležité napadené hlízy okamžitě odstranit, nebo ještě lépe, přistoupit před zazimováním mečíků k moření.

Moření je možné dvěma způsoby – suché moření a mokré moření. Oba způsoby lze provádět před uskladněním mečíků na zimu, nebo před jejich vysázením na jaře.

Zásadou zdravého mečíku je sázení zdravých hlíz. Je pak menší pravděpodobnost, že budete mít problémy se škůdci a chorobami. Když hlízy kupujete, dejte pozor, aby byly neporušené, s křehkou slupkou (představte si klasickou kuchyňskou cibuli), bez skvrn a zápachu. Pokud v zahrádkářství nabízí mořené hlízy mečíků, dejte přednost těm mokře mořeným, pokud je to možné.

Zdroje: efloras.org, gardeners.com, almanac.com, gardenerspath.com, prima-receptar.cz, ireceptar.cz, gardenerspath.com

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Mečík je velkolepá květina, která vám bude zdobit nejenom zahradu, ale i vázy doma na stole