Menu
WomanOnly

Jiřiny jsou oblíbené zahradní rostliny, které budete milovat pro jejich barvy

Jiřiny, známé také pod zdrobnělinou jiřinky, jsou tropické květiny, které si můžete vysadit na zahradě na místě, kde po téměř celý den praží slunce. Odmění se vám barevnou škálou květů, které jsou okázale velké a kvetou až do podzimu či prvních mrazů. Jak na ně?

Charakteristika Jiřiny

Jiřiny jsou původem ze Střední Ameriky a Mexika. Jedná se o trvalky, ale pokud je chcete pěstovat dlouhodobě, v zimě potřebují ochranu před mrazem. Vyrůstají z podzemních hlíz, přičemž vrcholový výrůstek v zimě odumírá a na jaře pak znovu raší. Hlízy je obvykle třeba přes zimu skladovat na místě bez mrazu, ačkoli v mírnějších oblastech mohou přečkat zimu venku, zvláště pokud jsou pokryty izolační mulčí.

Jiřiny jsou dlouholetými favority pro zahradníky a možná jim také přijdete na chuť. Mají odvážné exotické květiny, které můžete potkat hojně i v květinářství jako řezané květiny. Byly vyšlechtěny do tisíce kultivarů, v barvách od sytých a zářivých až po jemné pastelové, s různými tvary květů a ve všech velikostech.

Výběr Jiřin by se měl orientovat podle umístění. Do truhlíků se nejvíce hodí zakrslé či nízké, které dorůstají do 10 cm a jsou především na dekoraci. Naopak pokud je chcete umístit spíše na záhonek, vybírejte z velkokvětých či kaktusových jiřin.

Fuchsie – šťavnatá květinová ozdoba na letní zahradu i na talíř

Jak pěstovat Jiřiny

Základem pěstování jiřin je, že potřebují teplé, chráněné a slunné místo. Stále myslete na to, že mají rády opravdu hodně přímého slunce, ostatně jde o tropické rostliny. Co však naopak nemají rády je větrné prostředí, proto by měli být umístěné někde, kde nejsou tolik vystavené jeho nárazům.

Půda by měla být bohatá na živiny, vlhká, ale bez odvodnění. Ve velmi suchých podmínkách se jim nebude dařit a mohou tam uhnívat. Pokud je vysadíte do lehké půdy, jejich kořeny a hlízy by měli přežít zimu. Pokud ale budou vysazeny v těžké půdě, měli byste je na zimu raději vykopat a uskladnit uvnitř.

Sázení jiřin

Sázení je nejvhodnější po přejití posledních mrazů v polovině května, v chladnějších oblastech spíše začátkem června. Hlízy sázejte do nádob a až povyrostou, a hlízy budou mít pupeny, přesaďte je ven. Mezi rostlinami by mělo být dostatek prostoru – alespoň 60 cm. Pokud sázíte přímo ven, zasejte uprostřed jara přímo do země. Je dobré je nejprve postupně aklimatizovat na venkovní podmínky. Půdu opatřete velkým množstvím organické hmoty – nejideálnější je domácí kompost či dobře shnilý hnůj. V pozdějším období budou vděčné za univerzální hnojivo. Jestliže jsou zasazeny ve vhodných podmínkách, budou vám zapouštět kořeny a nakonec se na záhonku přirozeně usadí.

Požadavky na pěstování

Zalévání vyžadují jiřiny pravidelné a dostatečné, zvláště v horkém létě. Ve svém vegetačním období jsou totiž náchylné na vysychání.

Hnojení je potřeba především v novém růstů, kdy vytvářejí nové stonky a květy. Zajistíte si tak silné a zdravé květiny, které budou rychle růst. Pokud potřebujete květiny revitalizovat, je dobré použít tekuté hnojivo obohacené o draslík – ten totiž podporuje kvetení jiřin. Pokud je máte nasazené v truhlíku, hnojte je každý týden.

Prostříhávání se provádí především pro ozdravení a zesílení květin. Na rostlině by mělo být maximálně tři až pět stonků. Tím zajistíte bohaté kvetení a zesílí se také samotné stonky, které budou více odolné. Odstraňte je nejlépe prudkým zatažením a odlomením. Pokud hlavní stonek dosáhne výšky asi 40 cm, je dobré špičku odštípnout těsně nad párem listů. Tímto si zajistíte rozvětvení v místě odstřižení a květina bude více košatá. Pro bohatší kvetení se také odstraňují menší poupata, které vyrůstají z hlavního stonku. Pokud vám jiřiny špatně kvetou, na vině bude pravděpodobně přemíra hnojení dusíkem – poznáte to tak, že rostlina má spoustu listů, ale málo květů.

Azalka rozzáří zahradu, terasu i byt. Víte, jak ji správně pěstovat?

Přezimování jiřin

Jiřiny jsou hodně náchylné na mráz. Pokud tedy pěstujete rostliny v chladnějších polohách, doporučuje se hlízy zakrývat mulčí, popřípadě je vykopat a přes zimu uchovávat uvnitř a na jaře znovu vysadit ven.

Jestliže se rozhodnete ponechat hlízy v zemi, zimu by měli přečkat v lehké propustné půdě. Odříznuté stonky a vrcholky hlíz (asi 10-15 cm) zakryjte hrubou mulčí. Pokud máte půdu těžkou a rozhodnete se hlízy na zimu vykopat, opět odřízněte stonky a odstraňte poškozené hlízy. Vyvarujte se rankám na hlíze, snadněji pak totiž uhnívají. Umístěte suché a zdravé hlízy do mělkých přepravek, popřípadě krabic s otevřeným poklopem, přikryjte je izolačním materiálem jako je netkaná textilie. Uchovávejte na chladném místě bez mrazu. Pravidelně kontrolujte, zda hlízy jiřin nejeví známky hniloby.

Možné nemoci a škůdci

Slimáci mají nejraději nové a mladé výhonky, proto jiřiny chraňte v raných fázích růstu. O starší rostliny už slimáci většinou nejeví zájem. Podobně i mšice napadají hlavně mladší rostliny. Jiřiny jsou jinak náchylné i na běžné škůdce jako jsou housenky a třásněnky.

Pokud nebudou mít jiřiny dostatečnou zálivku a budou mít suché podmínky, mohou se objevit padlí. Dobře proto květiny zalévejte a udržujte listy suché, mezi rostlinami by taky měl proudit vzduch.

Zdroje: gardenersworld.com, floretflowers.com, thespruce.com/growing, thespruce.com/caring

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jiřiny jsou oblíbené zahradní rostliny, které budete milovat pro jejich barvy