Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Menstruační houbička může nahradit kalíšek. Používejte ale raději tu mořskou!

O menstruačních pomůckách se na internetu vedou nekonečné diskuze. Mezi oblíbené vychytávky patří poměrně nově používaný kalíšek, který si i přes počáteční nedůvěru získal srdce mnoha žen. Kromě něj ale ještě existuje méně známá houbička s vysoce savými schopnostmi. Jak ji nejlépe používat?

Jak pečovat o menstruační houbičku?

U houbičky pozor na jednu věc. Měla by být stoprocentně přírodní, mořská, s přirozeným obsahem minerálů, které mají dezinfekční vlastnosti. Před každým začátkem menstruace ji vydezinfikujte. Způsoby, kterými to lze provést volte ryze přírodní. Nejsou vhodná žádná agresivní mýdla ani chemické přípravky, které by ji mohly poškodit. Stejně tak houbičku nemůžete vyvařit, protože byste si ji zničili. Přírodní houba se pod vlivem vroucí vody srazí a úplně rozcupuje. Údržba houbičky tedy není tak snadná jako je tomu u kalíšku. Přesto proces používání probíhá podobně.

V čem tedy houbičku čistit? Použít můžete octový roztok, tea tree olej, který má silně dezinfekční účinky, anebo solnou koupel. Mořská sůl je pro houbu nejpřirozenějším prostředkem. Když houbičce připravíte vlažnou solnou lázeň, můžete ji v ní ponechat i několik hodin.

Mořská sůl: Jaké má účinky a čím se vyznačuje sůl z Mrtvého moře?

Menstruační houba se zavádí stejně jako tampón

Protože jsou houby velmi savé, velice snadno pohltí velké množství krve a menstruačních nečistot. Po vytáhnutí je třeba vždy houbičku důkladně vypláchnout ve studené vodě a zavést zpět do vaginy. Aplikuje se podobně jako tampon, navíc se krásně rozprostře do celého prostoru. Je příjemně měkká, nepropouští krev a ani nedráždí sliznici, ale je třeba ji zavést poměrně vysoko.

Prodává se hned v několika velikostech. Pokud vám nevyhovuje její tvar a máte pocit, že ji do sebe celou opravdu nedostanete, stačí kousek ustřihnout nebo ji ještě více zaoblit. Některé ženy upřednostní pro snadnější vytahování houbičky přírodní provázek, který lze přivázat doprostřed houby.

Mořská houba hyne vlivem znečištěného prostředí

Sehnat si houbičku za chvíli nebude jednoduché. Mořské houby bohužel často umírají ve znečištěných oceánech a mořích. Veronika Lančaričová ve své knize Ženství jako dar píše i o původním sběru a pěstování mořských hub, které se vyskytují v hloubce od 5 do 60 metrů a živí se převážně planktonem. Více než 80 % z nich se nachází v oblasti Floridy a Mexického zálivu. Existuje jich více než 5 000 druhů, ale pouze 15 z nich je vhodných k péči o tělo.

Houba se sbírá ručně, a to tak, aby se neporušil její kořen a mohla znovu růst. Děje se tak pouze ve vyhrazených oblastech, kde se připravuje vhodné podloží a houby se množí pomocí štěpů. Na tyto činnosti je potřeba mít licenci a vývoz houbiček se přísně kontroluje. Houby se nechávají růst do různých velikostí, aby tak bylo vyhověno všem požadavkům. Na chráněných místech a korálových útesech je však jejich sběr přísně zakázán.

Pokud tedy uvažujete o tom, že si houbičku pořídíte, objednejte si ji z některého internetového obchodu. Kdyby vám pak náhodou nevyhovovala, můžete si ji ponechat k obyčejnému mytí obličeje nebo celého těla, případně třeba i k nanášení pudru na tvář.

Ohodnoťte tento článek:
4,5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Menstruační houbička může nahradit kalíšek. Používejte ale raději tu mořskou!