Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Mořská sůl: Jaké má účinky a čím se vyznačuje sůl z Mrtvého moře?

Rhiana Horovská

Rhiana Horovská

9. 12. 2021

Existuje pár způsobů, jak poznat mořskou vodu, a sůl je prvním indikátorem, který přijde na mysl. Získávání soli z moře je v některých zemích přínosné nejen pro lokální kuchyni, ale také pro export. Měli bychom tedy upřednostnit dražší mořskou sůl před solí těženou ze země? A co všechno sůl vlastně dokáže?

Jaké má mořská sůl účinky na naši pokožku?

Mořská sůl na pleti dokáže provést malý zázrak. Je sice opravdu jen malý, ale sůl by určitě měla mít své místo v kosmetice. Má totiž například antimikrobiální účinky, díky kterým se dá použít jako slabší náhrada dezinfekce. Kromě toho umí vstřebávat vodu i maz, a údajně, ale ne nutně, také pokožce přímo dodá minerály. Sůl se proto dá používat na všelijaké zevní neduhy.

Nerafinovaná kamenná sůl hraje různými barvami. Už jste solili modrou solí?

Mořská sůl a akné

Použití mořské soli na akné nenahradí vyváženou dietu ani správnou pleťovou hygienu. Vyplatí se však, když ji do pleťové hygieny zařadíte. Oba jmenované účinky soli jsou přesně to, co pokožka napadená akné potřebuje. Sůl pomáhá regulovat mastnotu pleti i bránit množení bakterií. Je nutno dodat, že na hluboké, cystické záněty vám sůl moc platná nebude.

Mořskou sůl na obličej aplikujte opláchnutím tváře ve slabém solném roztoku. Doporučujeme po chvíli znovu opláchnout čistou vodou. Krystalky, které vzniknou po zaschnutí slané vody, pokožku dráždí a navíc se vám budou drolit na oblečení.

Mořská sůl na atopický ekzém a lupénku

Léčí mořská sůl atopický ekzém? To určitě ne, ale pomůže vám zmírnit příznaky. Mluvíme tu konkrétně o zevním použití. Vnitřní užívání soli ve vysokých dávkách totiž dle studie německých vědců vznik ekzémů podporuje. Ale o soli v jídle až později.

Aplikací vody s mořskou solí na lupénku nebo na ekzém můžete zmírnit svědění. Nepříjemné svrbění podporuje také množení mikroorganismů, které sůl trochu potlačí. Nejefektivnější způsob je nasypat si trochu mořské soli do koupele. Účinky nejsou léčbou v pravém slova smyslu, ale aspoň si můžete dopřát trochu úlevy.

Lupénka neboli psoriáza. Nemoc, za jejíž rozvoj může stres a špatná životospráva

Konkrétně se v této oblasti mluví hlavně o soli z Mrtvého moře. Na atopický ekzém se hodí hlavně díky obsahu minerálů, kterých obsahuje více než klasická mořská nebo kamenná sůl. Lupénka a sůl z Mrtvého moře je také kombinace, o které jste asi slyšeli. K léčbě se používá klimatoterapie, tedy nejen voda, ale celkové prostředí pobřeží Mrtvého moře.

Koupání v mořské soli ekzém bohužel může i zhoršit, a to kvůli nadměrnému kontaktu s vodou jako takovou. Pro úlevu od svědění je totiž nejzásadnější pokožku hydratovat krémem. Sůl brání držení vody v kůži, proto po koupeli sáhněte po krému, který to naopak umožní.

Uvažujete o piercingu do jazyka nebo do rtu? Pozor na zuby

Kdy sypat sůl do rány: Mořská sůl na piercing

Chystáte-li se na piercing, mějte po ruce kamennou nebo mořskou sůl. Léčbu totiž dokáže výrazně usnadnit. Pro úspěšně provedený a zahojený piercing je totiž třeba splnit čtyři podmínky. První z nich je vpich ostrou jehlou ve správném úhlu, nikoliv nastřelení. Druhá je samozřejmě, aby jehla, šperk, okolní kůže i ruce piercera byly čisté. Třetí je se šperkem nehýbat a neležet si na něm.

Největší součástí péče o hojící se piercing je samozřejmě čištění. Ve studiu vám mohou doporučit různé konkrétní přípravky a různou podobu čisticí rutiny. Drtivá většina piercerů však také pokládá za velice prospěšné oplachovat šperk vodou se solí. Jedná se o postup prověřený léty praxe, který byste správně měli provádět minimálně měsíc, vždy ráno a večer.

Lze potlačit mořskou solí molusky či bradavice?

Je spousta důvodů, proč si dát do koupele mořskou sůl. Na nohou, rukou a jiných částech těla se mohou některým lidem tvořit výrůstky. Jedná se například o bradavice způsobené papilomavirem HPV nebo takzvané „molusky”, které způsobuje virus Molluscum contagiosum.

Jde spíše o kosmetický problém, který se však lidé většinou snaží řešit. Mezi babské rady, které se některým osvědčily, patří i slané koupele nebo jemné drhnutí kůže solí. Ruku do ohně za to však nedáme.

Mořská sůl proti pocení

Dáte-li si ve vodě s mořskou solí koupel nohou, můžete částečně zabránit jejich pocení. Sůl bývá jednou ze složek v antiperspirantech, které blokují vývody potních žláz. Potit se je nutné, aby se kůže ochladila a pročistila – může však nastat i nadměrná perspirace, která bývá nepříjemná. Podle lidové rady mořská sůl pocení lehce potlačí. Pokud ale jíte moc slaných jídel, může to být právě jedna z příčin vašeho problému.

Trápí vás nadměrné pocení. Co za ním stojí?

Boj s lupy? Mořská sůl vlasy spíše víc zaneřádí

Aplikací mořské soli do vlasů dle některých zdrojů můžete bojovat s lupy. Princip je zde však spíše podobný jako u ekzému: sůl pouze do určité míry uleví od svědění. To by mohlo být užitečné, ale pro použití ve vlasech slanou vodu výrazně nedoporučujeme.

Mořská sůl na lupy sice může trochu zabrat, ale jak už bylo řečeno, pokožka po slané kúře potřebuje hydrataci. Z hladké nebo řídce ochlupené pleti solný roztok snadno vymyjete, u vlasů to však je o něčem jiném. Opětovné vyživení pokožky hlavy se nezdá být tak těžké, ale po uschnutí můžete zjistit, že jste sůl vlastně nezvládli zcela vymýt. A přischlá sůl na kůži pochopitelně svědí.

Praktičtější aplikace mořské soli: Kosmetika se solí

Mořská sůl s bylinkami a dalšími přírodními přísadami je v dnešní době součástí mnoha kosmetických produktů. Tímto způsobem můžete obohatit péči o pokožku o sůl snadno a rychle. Ne každému se totiž chce pořád míchat sůl s vodou nebo se koupat ve vaně.

V rámci této kosmetiky je asi nejpopulárnější minerální sůl z Mrtvého moře. Peeling ze soli je například účinný na očištění pleti už jen ze své podstaty. Krystalky mechanicky odstraní odumřelé kožní buňky a sůl navíc chemicky absorbuje mastnotu. Konkrétně sůl z Mrtvého moře by navíc měla kůži dodat hořčík, vápník a draslík.

Také se vyrábí s mořskou solí mast na chodidla, mýdlo na celé tělo, a samozřejmě také všemožné krémy. Tyto výrobky mají navíc tu výhodu, že obsahují i jiné látky. Tudíž se nemusíte spoléhat na pouhou sůl, která rozhodně není lék ani kosmetický přípravek v pravém slova smyslu.

Vyzrajte s mořskou solí na rýmu

Čisticí účinky mořské soli rýmu aspoň trochu zpříjemní. O tom ví i výrobci nosních sprejů. Neexistuje nic jednoduššího než ucpaný nos propláchnout trochou spreje se solí. O uvolnění dýchacích cest v nose se postará kapalina jako taková, a sůl léčbě přispěje svým protizánětlivým účinkem.

Kromě běžných sprejů se mořská sůl do nosu doporučuje i na intenzivnější výplachy. Na to se používá speciální sada: vstřikovací nádobka a sáčky se směsí soli a jedlé sody. Tyto výplachy pomáhají při alergických rýmách, chronických problémech horních dýchacích cest nebo jako podpora hojení po operacích nosní sliznice.

Je nízký krevní tlak nebezpečný a proč jím trpíme?

Vyplatí se přidávat mořskou sůl do jídla?

Konečně se dostáváme také k využití mořské soli na vaření. Někteří lidé s obzvláště citlivými chuťovými buňkami dokáží rozeznat jemné rozdíly v chuti různých druhů soli. Kromě původu může chuť ovlivnit i to, zda je vaše kamenná či mořská sůl jemná nebo hrubozrnná.

Doporučená denní dávka soli je pět gramů, tedy jen zlomek objemu kávové lžičky. Většina lidí je na slanou chuť v jídle zvyklá, ale solíme více, než bychom měli. Přestože sůl je zdravá, všeho moc škodí. Přebytek sodíku má za následek vysoký krevní tlak, otoky kůže, špatné hospodaření těla s vápníkem a dokonce riziko rakoviny žaludku. Výhodou soli je, že podporuje funkci nervů a svalů. A také z ní prý získáváme důležitý prvek jód.

Obsahuje mořská sůl jód? Pravda je taková, že jód se uměle přidává hlavně do kamenné soli. Obyvatelé vnitrozemských států totiž mívají jódu málo, získat se totiž dá hlavně z mořských ryb, které nemáme tak často na jídelníčku. Mořská sůl většinou takto obohacena nebývá, ovšem i přímořské národy, které ji častěji používají, mohou trpět nedostatkem jódu. Proto mořská sůl existuje v obou verzích.

Mořská sůl vs. kuchyňská sůl: Která je lepší?

Kamenná a mořská sůl (chemický vzorec NaCl) je jedno a to samé: chlorid sodný neboli halit. Rozdíl spočívá v tom, jak tuto krystalickou látku získáváme. Mořská sůl je rozpuštěná v moři, odkud se získává odpařováním vody a pak chemickým čištěním. Kamennou sůl je třeba vykopat ze země nebo ji rozpustit ve vodě přivedené do země, která se pak odpařuje.

Sůl má mnoho podob i mimo toto dělení. V různých končinách světa se ta samá chemická sloučenina vyskytuje s různými příměsemi. Kromě běžné bílé soli zde máme také růžovou sůl z Himalájí či černou sůl z havajských sopek. Těmito příměsemi jsou minerální látky, které náš organismus potřebuje k správnému fungování.

U nás je povolená hranice čistoty soli 97% chloridu sodného. Co obsahují ta zbylá tři procenta? Z těch významných prvků můžeme jmenovat například železo, draslík, vápník a v některých druzích soli je dokonce i síra.

Je himalájská sůl zdravější než běžná sůl a měli bychom používat výhradně jen ji?

Nejzdravější sůl? Nejspíš každá i žádná…

Je mořská sůl zdravá více než ta, která se těží v dolech? Přestože sůl z moře bývá všude možně prezentována jako zdravější varianta, rozdíl je zanedbatelný. Do koupele i na hojení svých nových náušnic tudíž můžete klidně použít i sůl černou, růžovou, modrou nebo tu úplně obyčejnou za 7 Kč.

Mezi druhy soli se často dělají rozdíly. Himalájská sůl je růžová díky obsahu železa, měla by tudíž být hodnotnější než ta běžná. O některých dražších a vzácnějších typech soli se navíc dočteme bludy, dle kterých dokáží detoxikovat tělo.

Nedávná laboratorní analýza české organizace dTest ukázala, že různé druhy soli na našem trhu se od sebe prakticky neliší. Dokonce i rozdíl obsahu minerálů, který vypadá navenek logicky, je sotva významný. Ani ty „bohatší” soli totiž nejsou dostatečným zdrojem stopových prvků. Leda byste se soli přejedli, což je naprosto nezdravé a tudíž úplně kontraproduktivní.

Sůl z Mrtvého moře: Složením se liší, zato však není vůbec k jídlu

Sůl z lokálních solných dolů, sůl z moře, sůl ze sopek či z himalájských hor – všechna sůl je ta samá. Tedy hovoříme-li konkrétně o chloridu sodném, který těžíme na různých místech a čistíme pro využití (nejen) v kuchyni. Mořská sůl z Mrtvého moře však také sestává hlavně z NaCl, a přesto je opravdu jiná.

Přestože Mrtvé moře má tu nejslanější vodu na světě, má vlastně málo slanou sůl. Dává to smysl? Směs, která zde vzniká odpařováním vody, totiž obsahuje nejen samotnou sůl, ale také spoustu minerálů. Jen určitá část této směsi se čistí a dělá se z ní vysoce koncentrovaná potravinářská sůl.

V obchodě s kosmetikou se spíše setkáte s „přírodní solí z Mrtvého moře”. Použití nemá v kuchyni ale k zábalům, koupelím a jiným kosmetickým procedurám. Zde na rozdíl od mořské či kamenné soli hrají roli i skutečně obsažené minerály. Je to v podstatě anorganický prášek, který má skutečné soli někdy 50%, jindy třeba jen 10%.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Mořská sůl: Jaké má účinky a čím se vyznačuje sůl z Mrtvého moře?