Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Mikrobiom úst. Co všechno prozradí o našem zdraví

Redakce

Redakce

6. 10. 2021

Mikrobiom je nedílnou součástí lidského zdraví a jeho obranyschopnosti. Je pozoruhodný svým významem i velikostí. Nejčastěji se o něm hovoří v souvislosti s našimi střevy, avšak stejnou důležitost pro zdraví mají i bakterie v našich ústech.

Co je lidský mikrobiom

Ze všeho nejdříve si řekněme, co to vlastně mikrobiom je. „Jde o mikroorganismy neboli soubor bakterií, kvasinek, hub, virů a protozoí (prvoků) vyskytující se v lidském těla i na něm. Odhaduje se, že se jedná asi o 100 bilionů organismů, přičemž zdravý mikrobiom je zásadní pro naše zdraví,“ vysvětluje MDDr. Jana Karbusická, zubní lékařka a odborná garantka značky SPLAT.

V případě střevního mikrobiomu (střevní mikroflóry) se tyto patogenní mikroby podílejí kromě trávení také na vývoji imunitního systému a zasahují do mnoha tělních funkcí. „Rozmanitost mikrobiomu hraje roli při rozvoji obezity, zánětlivých, nádorových, metabolických, psychických, alergických, autoimunitních a v neposlední řadě  kardiovaskulárních onemocněních,“ dodává zubní lékařka.

Orální mikrobiom a jeho vliv na zdraví

Miliony mikroorganismů žijí také v našich ústech, kde ulpívají na jazyku, dásních, zubech, ale dostanou se třeba i na tváře. Přátelské bakterie jsou pro naše zdraví prospěšné. Problém nastává tehdy, když se v ústní dutině přemnoží škodlivé bakterie. „Kromě potíží jako jsou zubní kazy, záněty dásní či parodontitida, mohou škodlivé bakterie v ústech způsobit záněty kloubů, pohlavního ústrojí, onemocnění srdce či dokonce zápal plic,“ tvrdí Ing. Zuzana Heiník Bělová ze společnosti BELdental specializující se na péči o zuby a ústa. To potvrzuje i řada nových výzkumů, podle kterých existuje například souvislost onemocnění dásní s Alzheimerovou chorobou. Vše je totiž propojeno díky krevnímu oběhu, do kterého se bakterie ze sliznic přes krevní cévky dostanou.

Zajímavost: Věděli jste, že vědecky doloženo bylo rovněž to, že zdraví zubů prospívá činnosti srdce? Vždy je však důležité dívat se na věc v širších souvislostech. Zkažený chrup vede velice často k zánětům. Je-li v těle zánět, neprospívá to žádným orgánům v lidském těle, ať už jde o srdce či střeva.

Mikroby ovlivňuje čištění zubů i kouření

Dentální hygiena má zásadní vliv na bakterie v našich ústech, což potvrzuje i Zuzana Heiník Bělová. „Zuby si čistíme nejen proto, aby byly krásné a měli jsme svěží dech. Správnou dentální hygienou můžeme ovlivnit mikroby v ústech, a tím třeba i to, jestli budeme trpět cukrovkou nebo jinými chorobami,“ říká specialistka na péči o zuby a ústa. Podle odborníků na náš mikrobiom prokazatelně působí také kouření, které má podle nich obrovský vliv na složení ústní mikroflóry. MDDr. Jana Karbusická k tomu dodává, že kouření narušuje složení bakterií i pH v ústech. Mikrobiální rovnováhu a naše zdraví dále narušuje nezdravá strava, některé léky, alkohol, stres, ale třeba i posedlost čistotou.

Zajímavost: Podařilo se vám odnaučit kouřit? Někteří odborníci zastávají názor, že vliv na orální mikrobiom má i kouření v minulost.

Jak podpořit přátelské bakterie v ústech

Základem je správná strava, která by měla být postavená na průmyslově nezpracovaných potravinách se zaměřením na tu rostlinnou. Vyhýbejte se kyselým nápojům. Důležité je snížit množství cukru. „Bakterie v ústech přeměňují cukry na organické kyseliny, které odvápňují zubní sklovinu. Při časté konzumaci sladkých jídel a především nápojů vystavujete zubní sklovinu účinkům cukrů po delší dobu a zvyšujete tak riziko vzniku zubního kazu,“ vysvětluje zubní lékařka. Pokud kouříte, přestaňte. A v neposlední řadě zvolte si zubní pastu podporující přátelské bakterie.

Ústní hygiena je základem veškeré péče o ústní dutinu, přičemž druh zubní pasty hraje klíčovou roli. Ideální jsou přírodní zubní pasty a přírodní ústní vody, které podpoří prospěšné bakterie v ústech a potlačí ty škodlivé,“ doporučuje Zuzana Heiník Bělová a dodává, že pro zdraví ústní dutiny je důležité navštěvovat pravidelně zubního lékaře a dentální hygienistku.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Mikrobiom úst. Co všechno prozradí o našem zdraví