Menu
WomanOnly
Apetit

Mlsají ho už generace. Pikao slaví 70 let. Představujeme jeho historii a zajímavosti

Redakce

Redakce

29. 4. 2022

Vzpomenete si na to, jak jste jako malí cucali z tuby Pikao? Letos slaví tato oblíbená sladkost sedmdesát let. A co se za tuto dobu změnilo? Kromě mírné úpravy grafiky obalu téměř vůbec nic. Pikao se totiž již sedmdesát let vyrábí v naprosto totožné receptuře a část jeho výroby dokonce probíhá v totožném přístroji jako na začátku, což je světovým unikátem. Pojďme si představit jeho historii.

Pikao: Legendární výrobek na českém trhu

Pikao z roku 1974

Pikao z roku 1974

Pikao, slazené kondenzované mléko s kakaem, je společně s Jesenkou a Piknikem jednou z nejstarších českých značek potravin, které se u nás dosud prodávají. Receptura oblíbeného Pikaa vznikla přesně před sedmdesáti lety v roce 1952. Za vznikem této kultovní sladkosti stojí tým tehdejších pracovníků společnosti Průmyslu mléčné výživy v Hlinsku pod vedením Ing. Františka Přikryla. Zajímavostí přitom je, že vznik Pikaa doprovází naprosto jednoduchá myšlenka – přisypat do slazeného kondenzovaného mléka kakao.

Byla nejdřív tuba nebo plechovka?

I když si mnozí spojují tuto kakaovou dobrotu s tubou, ve skutečnosti byla na trh uvedena v roce 1952 nejdříve jako kondenzované kakao v plechovce. Teprve v roce 1970 byla registrovaná obchodní značka Pikao a za další dva roky se Pikao poprvé objevilo v dodnes populárních tubách. Co je však důležitější než obal, je chuť! Pikao chutná stále stejně, jako když jste ho ochutnali poprvé. Je jedno, jestli to bylo před rokem nebo před dvaceti lety. 

Ne každá změna přináší zlepšení

V současné moderní době, která je neustále plná změn a inovací, je skoro těžké uvěřit tomu, že receptura Pikaa zůstala od samého počátku neměnná. Jenže nač měnit něco, co už je tou nejlepší verzí? Právě nehledání zbytečných složitostí a zachování pouhých tří surovin, kterými jsou mléko, cukr a kakao, dělá tento produkt výjimečným a takřka nesmrtelným. Dokonce i pravé holandské kakao, které se do Pikaa přidává, pochází od stejného dodavatele. Z Holandska se k nám dováží od roku 1952. Beze změny zůstala i technologie výroby. Tou se slazené kondenzované mléko vyrábí už od roku 1943, kdy jako první spatřilo světlo světa slazené kondenzované mléko.

Nahlédnutí do výrobny

Kladenská odparka

Kladenská odparka

Když už jsme zmínili technologii výroby, prozradíme vám, že onou zlatou technologií jsou takzvané kladenské odparky. Jedná se o speciální výrobní zařízení, v nichž dochází k odpařování vody z mléka. Za výrobou těchto strojů stojí kladenská Poldovka, které vyrobily na celém světě pouze dva kusy a oba tyto poklady vlastní Mlékárna Hlinsko. A ačkoliv jde technologie kupředu raketovým tempem, právě kvůli nezaměnitelné chuti Pikaa, Pikniku a Jesenky, není v plánu tyto odparky měnit. Cílem totiž zůstává, aby vše bylo stále stejně dobré a výjimečné, jako při úplně první výrobě.

Zajímavost: Technologie výroby i samotné stroje jsou od počátku neměnné. Rozdíl je možný vidět pouze v balení tub, které je nyní automatické. V praxi to znamená, že lidé už nesedí u pásu a neskládají tuby do kartonů ručně, ale dělá to robot.

Stejný produkt, jiné použití

Když se zeptáte svých rodičů či prarodičů, možná vás překvapí tím, jak Pikao, Piknik či Jesenku za svých mladých let používali. Piknik a Jesenka se s oblibou používala do kávy, pro její zjemnění a oslazení zároveň – jde o obdobu dnešního cukru a mléka, které si do kávy mnozí přidávají. Pikao, které se tehdy bralo jako kondenzované kakao, se nejčastěji rozmíchalo v teplé vodě. Dnes většina spotřebitelů cucá Pikao, Piknik i Jesenku přímo z tuby. Pikao, Piknik a Jesenka tak představují – stejně jako třeba čokoláda – běžný pamlsek, který si rádi dopřejí děti i dospělí.

Pikao existuje i jako „příchuť“

V současné době můžete na českém trhu narazit na Pikao ve třech formátech, a to na Tatra Pikao 75 gramů (tuba), Tatra Pikao 150 gramů (tuba) a Tatra Pikao 397 gramů (plechovka). Kromě toho existuje Pikao jako „příchuť“, kterou můžete objevit v produktech Tatra Mlsni.si Tvarohový mix Pikao a v rámci licence také v Medovníku Pikao, nanuku Prima Pegas Pikao a zmrzlině Prima Pegas Pikao ve vaničce.

Ohodnoťte tento článek:
2
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Mlsají ho už generace. Pikao slaví 70 let. Představujeme jeho historii a zajímavosti