Menu
WomanOnly
Historie módy

Móda 30. let je zpět: Jak se oblékat po vzoru žen první republiky?

Redakce

Redakce

19. 2. 2013

Adina Mandlová, Zita Kabátová nebo Lída Baarová – to byly herecké a módní ikony období první republiky. Jak napodobit jejich elegantní prvorepublikový styl oblékání?

Dnes se již nemůžeme spolehnout na krejčovské salóny, jako byly například firmy Podolská, Rosenbaum, Heda Vlková nebo Roubíčková. Nemusíme však zoufat, protože i v dnešním módním průmyslu lze vypadat, jako bychom vypadly z československého stříbrného plátna.

Elegantní šaty jsou základ

Nejdůležitější jsou šaty. Ačkoliv i ženy za první republiky začínaly nosit kalhotové kostýmy, jednoduché šaty pod kolena převažovaly. Samo sebou se k takovým šatům nehodí conversky a ani baleríny nejsou zrovna v prvorepublikovém stylu. Nejvhodnější jsou třeba mokasíny na mírném podpatku, pokud možno kožené.

Doplňky pro pravé dámy

Když máme samotný základ šatníku, nesmíme zapomenout na doplňky. V té době byly nejdůležitější klobouky. Bez těch se neobešla žádná žena, která zažila prezidenta Masaryka. Dnes sice klobouky v módě nejsou, ale proč byste zrovna vy nemohla být jejich opětovnou průkopnicí? Do prvorepublikového stylu se hodí všechny typy klobouků, snad kromě kovbojských, mysliveckých a maxi klobouků.

Důležité byly také rukavičky. V zimě se nosily kožené, do bálu ženy natáhly šifónové a do kavárny si vzaly háčkované. Nesmíte zapomenout ani na kabelku. Zajděte k babičce do skříně, a pokud vám půjčí nějakou v klasickém nadčasovém stylu, neuděláte chybu.

Celkový dojem dolaďte vhodným líčením

Prvorepublikový dojem dokouzlí také účes a líčení. Ženy ve 20. a 30. ketech nosily především kratší sestřihy po ramena. Pokud měly ženy dlouhé vlasy, sčesávaly si je do různých drdůlků v týle. Hitem však byla mikáda, která ovšem musela mít vlny.

Napodobit prvorepublikový make-up také není složité. Stačí si koupit matnou červenou rtěnku. Pokud snad budete chtít zajít do detailů, můžete si výrazně ztenčit, či dokonce vyholit obočí a domalovat si tužkou černou linku.

Ohodnoťte tento článek:
3,2
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Móda 30. let je zpět: Jak se oblékat po vzoru žen první republiky?