Menu
WomanOnly
Zahrada

Monarda neboli zavinutka: Léčivá a voňavá ozdoba jakékoliv zahrady

Rhiana Horovská

Rhiana Horovská

5. 11. 2021

Díky svému vzhledu i účinkům je monarda květinou, která se ze severoamerických prérií nedá odmyslet. Snad také právě proto bývá pěstována i na zahradách, a to doma i ve světě. Vzhledem k její dostupnosti ji můžete mít i vy. Nejdříve se však podívejme na to, proč stojí za to ji doma mít a jak se o takovou zavinutku pečuje.

Seznamte se: Zavinutka, rostlina indiánů

Kvůli příbuznosti s hluchavkami a kopřivami se někdy říká zavinutce „indiánská kopřiva”. Rod Monarda byl pojmenován po botanikovi jménem Monardes, který v 16. století zkoumal americké rostliny včetně této. Domorodé národy však o těchto rostlinách dávno věděly, co jsou zač, jak voní, a že se s jejich pomocí dá i léčit. Navíc je to medonosná rostlina, která přitahuje hmyz i kolibříky.

Mezi monardy patří dvacet druhů trvalek a jednoletek o různých barvách: zavinutka červená, bílá, růžová i fialová. Kromě toho vznikly různé hybridy a kultivary. Vyšlechtěné typy monard mají nejen zajímavé barvy, ale také mohou mít více aromatických látek než jejich divocí předci.

Nejlepší bylinky na trávení jsou máta či kopr

Sedla na vás rýma? Udělejte si z monardy čaj nebo kloktadlo

Monarda obsahuje v různých množstvích podle druhu aromatickou látku thymol, kterou najdeme i v tymiánu. Ten spolu s dalšími obsaženými látkami dává zavinutce antibakteriální a protizánětlivé účinky. Domorodci ji proto používali na obklady kožních ran i na výplach úst proti zánětům dásní. Pití čaje z monardy podvojné mělo pomáhat i proti větrům.

Nasušíte-li si zavinutku na zimu, můžete ji použít proti zánětům dýchacích cest. Dá se kloktat, pít i inhalovat. Způsobů použití je opravdu velké množství – můžete si z ní připravit i výborný sirup s medem, tinkturu, mast nebo ústní vodu.

Druhy monard: Zavinutka podvojná, trubkovitá a mnoho dalších

Nejznámější je zavinutka podvojná (Monarda didyma). Pěstování této rostliny je u nás čerstvým trendem. Monarda podvojná má sytě červené květy. Je jedním z druhů monardy s nejvyššími obsahy oleje.

Na paty jí v popularitě šlape zavinutka trubkovitá, (Monarda fistulosa). S podvojnou má společné léčivé účinky, liší se však barvou květů, které jsou světle fialové a někdy růžové. Na okrasu se také vysazuje Monarda bradburiana, kvetoucí bíle.

Také není na škodu zmínit zavinutku tečkovanou (Monarda punctata). Je to nejen aromatická a léčivá rostlina, ale také jde o další skvělou dekoraci na zahradu. Je totiž výrazně odlišná od jiných monard nejen tečkami na lístcích, ale také tvarem květů.

Velký význam má zavinutka citronová (Monarda citriodora), která se vyznačuje svým aromatem. Tato fialově kvetoucí rostlina obsahuje látky, díky kterým její listy voní jako citron nebo také trochu jako oregano. Kromě léčení se používá také při vaření: dokáže ochutit salát, čaj i kuřecí maso.

Čemeřice neboli královna zimní zahrady. Jak tuto trvalku pěstovat?

Pěstování monardy na zahradě

Tak co, máte zájem o monardu? Pěstování naštěstí není moc složité. Důležité je dodržet pár věcí. Zavinutka se ráda sluní, ale spíše než plné sluneční světlo jí udělá dobře polostín. Půda musí být dobře propustná a bohatá na humus. Je třeba ji pravidelně zalévat. Bohužel je celkem náchylná na padlí, což se šlechtitelé snaží řešit.

Zavinutka podvojná sucho moc dobře nesnáší, zatímco například tečkovaná a trubkovitá jsou k němu tolerantnější. Tečkovaná preferuje spíše písčitou půdu, podvojná spíše jílovitou. Péče o různé druhy monard je vesměs velmi podobná, ale v těchto detailech se může lišit. Zvažte proto, které druhy vysadíte a jestli je pro ně zdravé růst na stejném místě. Monarda vypadá krásně na záhoně i spolu s jinými vyššími rostlinami.

Jak se monarda množí a co s ní dělat na podzim

A kdy nasadit monardu? Semena se sejí od května do června, pokud máte sazenice, zasaďte je v červenci. Kolem semen či sazenic nechte dost místa. Zavinutka totiž roste v trsech, které se postupem času rozšiřují.

Díky těmto trsům se zavinutka dá vegetativně rozmnožovat. Je na vás, jestli ji chcete namnožit sběrem a výsevem semen, nebo rozdělením trsu. Obojí je poměrně snadný způsob množení. Interakci s trsy se určitě nevyhýbejte. Monardě totiž prospěje vždy po pár letech trs prořezat, hlavně odstranit střední část, která má tendenci po čase začít uhnívat.

Monarda kvete od června do října. Jde o trvalku zvyklou na chlad, proto ji stačí po prvním podzimním mrazu zastřihnout a nechat v zemi. Pokud chcete zabránit jejímu rozrůstání, můžete monardu trochu sestříhat už v létě.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Monarda neboli zavinutka: Léčivá a voňavá ozdoba jakékoliv zahrady