Menu
WomanOnly
Sex

Může vztah vydržet i bez sexu? Zeptali jsme se psychologa

Adéla Beranová

Adéla Beranová

13. 9. 2014

Může nedostatek intimity způsobit rozchod a jak je sex důležitý ve vyspělém mezi dospělými lidmi? Experti prolamují představy o sexu jako jediném faktoru, který může udržet vztah naživu.

Intimita přichází přirozeně

„Úroveň intimity je důležitý způsob jak ukázat druhému člověku svou náklonost. V páru je důležité ukázat, že vás druhý přitahuje i fyzicky. Můžete vyjadřovat svoje emoce slovy, ale nic nenahradí fyzickou intimitu,“ tvrdí psycholožka Sharita Shah.

Sex je přirozenou potřebou

Každý se chce se svým partnerem cítit pohodlně, chtějí cítit oporu a blízkost, ale i fyzický kontakt. „Každý má potřeby, jako je hlad, potřeba spánku , ale i potřeba sexu je přirozená a biologicky podmíněná,“ říká Shah. Podle ní je velmi složité, aby vztah přežil bez sexu a dokonce je toho názoru, že intimní vztah může předcházet lásce.

Můžete žít bez sexu?

Jak moc abstinence dokáže člověk ve vztahu snést? Jak moc fyzické intimity je potřeba pro dva dospělé lidi ve vztahu?

„Sexuální život je pro vztah klíčový, je jedním z nejdůležitějších aspektů soužití. Vždycky musí být alespoň nějaké sexuální napětí,“ myslí si Hiren Shah.

I když je láska důležitá, sex také. Vztah je jako loď, láska ji drží nad vodou, ale sex čeří klidné vody. Sex je kořením vztahu a je extrémně důležité, aby si partneři dali najevo, kolik sexu k životu potřebují.

„Člověk samozřejmě může žít bez sexu, ale záleží na tom, jak dlouho. Když jsem čerstvě zamilovaná, vydržím bez něj dlouho, ale když se pak do postele konečně vrhnu, nechce se mi ven,“ říká Clovis D´sa.

Takže to vypadá, že láska bez sexu může fungovat jen asi hodně těžko. Sex hraje velkou roli v partnerských vztazích a udržuje je naživu.

Ohodnoťte tento článek:
3,7
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Může vztah vydržet i bez sexu? Zeptali jsme se psychologa