Menu
WomanOnly
Apetit

Můžeme s dietou do restaurace? Jakým jídlům se vyhnout

Veronika Tichá

Veronika Tichá

18. 1. 2015

Pokud se rozhodnete držet dietu, znamená to, že byste se měli zříct obědů a večeří v restauracích? Pokud budete dodržovat naše rady, můžete se dobře najíst v duchu dietních zásad. V dnešní době už to není nic složitého, nabídky většiny restaurací nám zdravé stravování umožňují. „Dietní“ smažený sýr ale raději do vašeho jídelníčku nezařazujte.

Nepočítejte kalorie, ale dbejte na správnou úpravu

Počet kalorií je pro lidi hlavním ukazatelem, zda je jídlo dietní nebo ne. Pokud ale chce host restaurace dodržet svůj dietní plán, měl by při výběru z jídelního lístku více sledovat složení a způsob úpravy jídla. Měli byste si vybírat především libové drůbeží nebo hovězí maso, a to převážně pečené či dušené a samozřejmě také ryby. Nejběžnější volbou bývá losos, což v případě diety není ideální z hlediska množství a složení tuků. Vhodnější je například pražma královská, mořský vlk nebo treska. Ryby a dietní úpravy masa v jídelním lístku hledejte spíše u minutek, určitě se vyplatí na jídlo si chvíli počkat.

Konzumujte zeleninu ve velkém

Vhodné je také zařadit více zeleniny místo příloh. Zeleninová obloha je většinou součástí nabídky, takže můžete s klidným svědomím přílohy vynechávat, pokud si neobjednáte třeba rýži nebo vařené brambory. Bohužel je v našich restauracích stále trendem dávat si jako přílohu smažené hranolky nebo krokety s tatarskou omáčkou, což jsou z hlediska zdravého stravování jídla naprosto nevhodná.

Globální zákaz hranolek

Měli byste se také zaměřit na úpravu přílohy. Rozvařené přílohy zvyšují glykemický index, který způsobuje rychlý vzestup hladiny krevního cukru, a brzy se proto dostaví pocit hladu. Mezi nejčastější přílohy na českých stolech patří brambory, ideální je jejich příprava ve slupce. Pokud se vaří oloupané v osolené vodě, mohou ztratit až polovinu vitaminu C. V dobré restauraci nikoho nebudete obtěžovat tím, zeptáte-li se na úpravu jídla. Jestliže se rozhodnete pro kaši nebo šťouchané brambory, musíte počítat se zvýšením energetické hodnoty brambor až o třetinu.

Půstem nic nevyřešíte

„Dnes nejím, večer jdu do restaurace,“ říká si většina Čechů, kteří drží dietu. To je podle odborníků jedna z největších dietních chyb, které můžete udělat. Nejen během diety byste měli jíst několik menších porcí denně, aby si organismus zvykl na pravidelný příjem potravy. Pokud před návštěvou restaurace hladovíte, sníte toho pak mnohem více, než kdybyste si žaludek během dne postupně zaplňovali.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Můžeme s dietou do restaurace? Jakým jídlům se vyhnout