Menu
WomanOnly
Péče o vlasy

Můžeme zastavit šedivění vlasů? Několik tipů od odborníků

Redakce

Redakce

28. 3. 2018

Šedivění vlasů je jednoduše součástí našeho života, ať už se nám to líbí nebo ne. A není na něm nic špatného. Můžeme se ohánět estetikou nebo snahou vypadat mladší, ale šedivění vlasů je přirozený proces, za který se nemusíme stydět. Dermatologové, kteří se specializují na vlasy, vědí, co šedivění vlasů způsobuje a jak mu co nejdéle předcházet.

Kdy a proč šedivíme?

Většina lidí objeví první šediny kolem třicítky. V padesáti už bude mít většina osob přes 50 % šedivých vlasů. A zatímco šediny mužům přidávají charisma, ženy s nimi bojují. Šedivé vlasy jsou v podstatě kombinace normálně zbarvených vlasů a bílých vlasů, které ztratily pigment. Jak stárneme, naše pigmentové buňky ztrácejí schopnost vytvářet melanin, který je zodpovědný nejen za barvu našich vlasů, ale i kůže.

Jak pečovat o šedivé vlasy, aby byly stále krásné?

Je možné zastavit šedivění vlasů?

Funkci pigmentových buněk a jejich schopnost vytvářet melanin ovlivňuje několik faktorů. Některé z nich můžeme změnit, jiné jsou pevně zakódované v našem těle. Hlavní roli v tomto ohledu hraje genetika. Někdo má predispozice k šedivění vlasů prostě v genech a nic s tím nenadělá. Pokud měli vaši rodiče šedivé vlasy v raném věku, můžete se docela jistě počítat s tím, že vám vlasy také zešediví brzy. Podle statistik vyplývá, že běloši šediví dříve než černoši nebo asiaté. Menší roli pak hrají hormony, výživa a stres, které ovlivnit můžeme. I některé nemoci, jako je například cukrovka, chudokrevnost nebo problémy se štítnou žlázou, vedou k brzkému šedivění vlasů.

Zdravý životní styl zpomaluje šedivění vlasů

Vlasy jsou z chemického hlediska zrohovatělá organická látka keratin, která patří mezi proteiny (bílkoviny). Pokud tělu dáme těch správných proteinů dostatek, odmění se nám silnými zdravými vlasy. Lékaři proto doporučují zařadit do jídelníčku dostatek vajec a ryb, které obsahují nejlepší proteiny. Proteiny se skládají z aminokyselin, které obsahují důležité prvky jako železo, zinek, vápník a vitamíny D, B6 a B12. Živočišné aminokyseliny jsou nutričně hodnotnější a pro lidské tělo stravitelnější. Pokud jste vegetarián nebo vegan, měli byste si dostatečný přísun aminokyselin a vitamínů hlídat.

Vlasy jako barometr zdraví

Stav našich vlasů velmi dobře odráží náš životní styl. Pokud máme křehké, suché a zplihlé vlasy, měli bychom zpozornět. Dobře vyvážený jídelníček se správným poměrem bílkovin a sacharidů, které obsahují klíčové vitamíny a minerály, může zásadním způsobem ovlivnit stav našich vlasů i zpomalit změnu jejich barvy. Proti šedivění se také doporučuje mýt si pravidelně vlasy a z času na čas si dopřát masáž hlavy. Dobré prokrvení a odstranění odumřelých buněk je výbornou prevencí proti šedivění vlasů.

Ohodnoťte tento článek:
2,7
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Můžeme zastavit šedivění vlasů? Několik tipů od odborníků