Menu
WomanOnly
Domácnost

Narcisy zvládnou i začínající zahrádkáři. Teď je čas na sázení

Adéla Beranová

Adéla Beranová

22. 9. 2014

Narcisy nejsou příliš náročné rostliny, proto jsou ideální pro začínající zahrádkáře. Chcete-li se na jaře těšit z krásně rozkvetlých záhonů, začněte sázet už teď.

Září a říjen jsou měsíce pro výsadbu

Cibule narcisu by se měly vysazovat ve stádiu vegetačního klidu, tedy od září až do poloviny října, kdy se už dávno vytvořily základy květů. Pokud je začátek podzimu příliš teplý, je lepší ještě chvíli vydržet. Při vyšších teplotách totiž hrozí napadední cibulí plísněmi. Naopak příliš pozdě zasazené cibule nestihnou správně zakořenit.

Tip: Když kupujete cibule narcisů, dávejte pozor, aby byly zdravé a bez mechanického poškození, také pokryté hnědými slupkami.

Kam narcisy zasadit

Půda pro vysazování narcisů by neměla být hnojená čerstvým organickým hnojem. Vybírejte snanoviště slunné, kde narcisy rozkvetou co nejdříve. Vysadit je můžete bez obav i pod opadavé stromy či keře, než se totiž olistí, budou mít narcisy světla dostatek.

Propustná a nepřemokřená půda vyhovuje narcisům nejlépe. V těžké a mokré půdě si budete muset vypomoct drenáží.

Jak narcisy sázet

Hloubka výsadby závisí na velikosti cibule, měla by být přibližně dvou až třínásobkem výšky cibule. Vyhloubíme jámu, půdu jámy důkladně překypříme a pokud je příliš těžkám, můžeme na její dno přidat říční písek. Do jámy pak vložíme cibuli narcisu tak, aby seděla na širší části, ze které se pak vytvoří kořeny. Po výsadbě se doporučuje cibuli zalít, podpoříte tím její rychlejší zakořenění.

Tip: Pokud sázíte narcisy do řady, doporučuje se vzdálenost 10 cm.

Jak narcisy chránit v zimě

Narcisy sice pocházejí z horských oblastí a mají zatahovací kořeny, díky kterým se cibule před zimou stěhují hlouběji do země, avšak ve svých přirozených podmínkách jsou chráněny mohutnou sněhovou přikrývkou. Na přikrytí můžeme použít slámu, chvojí, rašelinu a drcenou kůru. Přikrývku nastýláme až po prvních mrazech a odstraňujeme ji včas na jaře, aby se rašící listy nevybělily.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Narcisy zvládnou i začínající zahrádkáři. Teď je čas na sázení