Menu
WomanOnly
Domácnost

Naučte se, jak vyčistit granitový kuchyňský dřez!

Stále více se do moderních kuchyní používají místo nerezových dřezů granitové. Jejich výhodou je nejen luxusní vzhled, ale také velmi vysoká odolnost. Jediným problémem bývá jeho údržba, která je o něco náročnější než u nerezových dřezů. My vám ale poradíme, jak vyčistit váš granitový dřez tak, aby se opět leskl čistotou.

Jak se správně starat o granitový dřez?

Základem je časté a pravidelné čištění dřezu, které je vhodnější než jednorázová snaha drhnutím vše dohnat. Skvrny objevující se na dřezu, jsou vrstvou vodního kamene nebo podobného minerálu, který se běžně objevuje v oblastech s tvrdou vodou. Na něm se pak usazují nejrůznější nečistoty a kazí tak vzhled dřezu.

Je proto velmi důležité snažit se zamezit vzniku vodního kamene. Nejlépe uděláte, když po každém použití dřez vymyjete a vysušíte utěrkou.

Jarní úklid: Tipy, jak efektivně uklidit kuchyň

Vodní kámen, váš nepřítel

Pokud usazeniny na dřezu přetrvávají, je nutno použít prostředek na odstranění vodního kamene. Také je možné vytvořit roztok z jedné části octa a tří částí vody, nanést na dřez a tím uvolnit nános kamene. Ten se potom snadněji odstraní pomocí houbičky a prostředku na čištění dřezu.

Používejte výhradně houbičku, nebo hadřík

Pro odstranění každodenních stop používání dřezu se používá měkká látka nebo houbička a prostředek na mytí nádobí. Přetrvávající skvrny se odstraní pomocí houbičky, a aktivního čističe.

Pokud jsou skvrny velmi těžko odstranitelné, třeba naplnit dřez roztokem vytvořeným ze 40 dílů vody a 1 dílu bělidla nebo biologického pracího prostředku a nechat působit přes noc. Poté roztok vypustit a dřez pečlivě vypláchnout. Tento způsob ovšem není rozhodně určen pro každodenní údržbu dřezu.

Proč bychom neměli nikdy vylívat použitý olej do dřezu?

Čím dřez nečistit

Neměla byste používat kovové čistící houbičky, nebo drátěnky. Dále nezanechávejte dlouho na povrchu dřezu ocelové a litinové kuchyňské potřeby. Nikdy nenechávejte ve dřezu vlhké hadříky, či houbičky přes noc! Všechny tyto zlozvyky by vám mohli zničit váš krásný nový kuchyňský dřez.

Ohodnoťte tento článek:
3,4
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Naučte se, jak vyčistit granitový kuchyňský dřez!