Menu
WomanOnly
Zdravá výživa a stravování

Nebezpečná krušina olšová se podává na hubnutí. Co může způsobit špatné dávkování?

Už jste slyšeli o léčivce s názvem krušina? Může vám pomoci i ve snižování váhy, ale je nezbytné zacházet s ní opatrně. V čem by mohla být nebezpečná a pro koho není vůbec vhodná?

Krušina olšová a co o ní víme?

Krušina olšová je listnatý keř či nízký stromek s šedohnědou kůrou, žlutozelenými květy a tmavými peckovitými plody. Tento keř je ceněn pro své léčebné účinky, které poskytuje zejména jeho kůra. Plody krušiny kdysi sloužily k barvení látek a kůra i k pálení dřevěného uhlí a výrobě střelného prachu.

Krušina, která se využívala jako léčivka, také nesla lidové názvy jako psí jahůdka či rebarbora chudých.

Léčivé účinky krušiny

Krušinu seženete i v lékárně nebo bylinkářství, ale je nutné s ní zacházet opatrně. Bývá také součástí některých bylinných směsí, například jde o bylinnou směs na hubnutí s názvem Reduktan. Krušinová kůra se odpradávna používala jako prostředek proti zácpě. Hodí se i v případech onemocnění či obstrukce žlučových cest, při hemeroidech a jako podpůrný prostředek na hubnutí a snižování váhy. Využít se dá i na celkovou očistu a detoxikaci, k vyprázdnění střev.

Krušinová kůra při jarní detoxikaci

Pokud máte na jaro v plánu pořádnou očistu střev a nechce se vám zrovna podstoupit hydrocolon terapii, můžete sáhnout i po krušině. Krušinová kůra i větvičky mají silně projímavé účinky, proto počítejte s tím, že dostanete pořádně zabrat! Vyplatí se mít po ruce záchod. Tato detoxikace ale musí mít i svá pravidla, mohli byste si totiž ublížit, a to i vážně. Očista se provádí v jarních měsících, ideální je začít v březnu či dubnu.

Krušinová kůra pomůže nejen vyčistit střevo, ale také vyčistit krev a zbavit se vyrážek a ekzémů.

Jak dávkovat krušinu?

K vyčištění střev a proti dlouhodobé zácpě pomáhá nálev z krušiny olšové. Připravíte si jej tak, že smícháte 1 polévkovou lžíci sušené krušinové kůry, kterou zalijete půl litrem vroucí vody, necháte vylouhovat, a poté scedíte. Tuto denní dávku v žádném případě nepřekračujte! Pamatujte také, že projímavý účinek se může dostavit nečekaně, a to třeba i po několika hodinách od vypití čaje. Čaj je lepší popíjet pomalu a vlažný.

Odvar z krušinové kůry může pro své dezinfekční účinky sloužit i jako základ pro sedací koupele při hemeroidech, anebo k obkladům na zanícené vředy a rány.

Na co dávat velký pozor při vnitřním užívání krušiny?

Je dobré vědět, že krušina olšová je jedovatá! To znamená, že nikdy nepřekračujeme doporučené dávky a neužíváme krušinu dlouhodobě. Doporučuje se užívat až sušenou kůru, která je stará více než rok, protože ta čerstvá je o to jedovatější a nebezpečnější. Čerstvou krušinovou kůru poznáte tak, že páchne po hnilobě. Právě čerstvá kůra obsahuje nejvíce jedovatých látek. Nesmí se ani konzumovat krušinové plody, mohli byste se otrávit!

Čerstvé plody krušiny a čerstvá krušinová kůra způsobují otravu, která se projevuje jako silná nevolnost, dávení a zvracení. Mohou se dostavit i silně bolestivé kolikovité křeče břicha a krvavé průjmy. Projímavý účinek bobulí je mnohonásobně vyšší a po jejich požití hrozí vysoké riziko vážně otravy.

Pro koho není krušina vhodná?

Krušina není absolutně vhodná pro těhotné a kojící ženy, ani malé děti! U těhotných žen by mohla vyvolat potracení plodu nebo předčasný porod.

Nežádoucí účinky krušiny

Kromě toho, že byste se mohli otrávit, to nejmenší, co se vám může stát je to, že se z krušiny pořádně pose..te.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Nebezpečná krušina olšová se podává na hubnutí. Co může způsobit špatné dávkování?