Menu
WomanOnly
Krása

Nejnovější trendy odstraňování vrásek. Přichází doba, kdy nemusíme stárnout?

Redakce

Redakce

1. 7. 2016

Vědecký pokrok tu není jen od toho, abychom měli chytřejší telefony, které odhalí naši polohu, ohlídají naše děti či auta, která za nás budou sama řídit. Kupředu jde také omlazování pleti.

V cestě za krásou se již běžně používají zlaté nitě, injekční aplikace kyseliny hyaluronové nebo vlastní krevní plazmy, experimentuje se i s klonováním a lékaři již využívají také 3D tisk. „Přípravků, procedur i invazivních zákroků, kterými lze omladit tělo zevnitř i zvenku, je na trhu opravdu velké množství. Ale je to jako se vším, ale vždy je potřeba držet se zdravého rozumu a vybírat kvalitu,“ vysvětluje MUDr. Miloš Kravciv, dermatolog z Lékařského domu na Praze 7. V oblasti ženské krásy se nově pojí péče o pleť s moderními přístroji dohromady a vzniká tak pojem „scifi mládnutí“. Ačkoli se některé novinky zdají vzdálené, doba jde kupředu a už není výjimku, že naši krásu, zdraví a kondici hlídají doslova na každém kroku různé mobilní aplikace.

Bakteriemi k dokonalé pleti

Někteří dermatologové věří v brzké využívání mikroorganismů, kterými je naše pleť pokryta. Nové technologie již umožňují analýzu pleti na mikrobiologické úrovni. Zakladatel léčivé kosmetiky Arithmetic ze San Francisca, Andy Bosselmann, se domnívá, že za nedlouho začneme pleti dodávat „hodné“ bakterie, aby ji zregenerovaly a poradily si s těmi „zlými“. „Na podobném principu jako dnes funguje konzumace probiotik, tedy mléčných bakterií, které pomáhají ke zlepšení rovnováhy střevní mikroflóry,“ napovídá wellness koučka Mgr. Petra Řehořková z Petra Clinic.

Elixír mládí z vlastní krve

I v současnosti už můžeme vyzkoušet některé přelomové metody péče o pleť, například se nechat omladit pomocí vlastní krve. „Krevní plazma obsahuje růstové faktory a proteiny, které pokožku regenerují a spustí proces omlazení zcela přirozenou cestou. Nejedná se tedy pouze o vyplnění vrásek, jako je tomu u běžných metod omlazení pleti, ale o její hloubkovou rejuvenizaci,“ chválí přelomovou metodu plazmaterapie MUDr. Miloš Kravciv. „Výhodou je, že tato metoda využívá regenerační potenciál vlastního těla. Nehrozí při ní proto alergie či přenosy chorob,“ dodává.

Vytiskněte si novou kůži

Letos v únoru proběhla médii zpráva, že američtí odborníci z Institutu regenerativní medicíny Wake Forest na 3D tiskárně vytiskli ucho z porézního biologicky rozložitelného plastu, který následně napustili hydrogelem s živými buňkami. Po připojení k tělu (zatím pouze myšímu) se plast postupně rozpustil a nový ušní boltec nahradil přírodní tkáň, která prorostla cévami a nervy. A pravděpodobně není až tak vzdálenou hudbou budoucnosti ani to, že si na 3D tiskárně vytiskneme mladší a krásnější pleť bez vrásek. Nizozemští odborníci v rámci projektu SkinPrint dokonce experimentovali s tím, kdy kmenové buňky tvořily přímo náplň tiskáren. Pak bylo možné předem určit i barvu a tón vytištěné kůže.

Množení kouzelných buněk

Před čtyřmi lety si odnesli Nobelovu cenu za medicínu John Gurdon a Šinja Jamanaka, kterým se povedlo vrátit dospělé buňky v našem těle do jejich nejrannějšího dětství. Ve stadiu tzv. kmenových buněk pak mohou vytvořit kteroukoli tkáň v těle. Avšak nám jde v případě omlazování především o pokožku. „Tu lze regenerovat pomocí vlastních buněk již dnes – konkrétně pomocí kožních buněk fibroblastů, které tvoří základ pojivové tkáně. V rámci kolagenové terapie vám odeberou vzorek kůže, z nějž v laboratoři vaše buňky izolují a následně vám je aplikují zpátky do tkáně. Tam už je práce na nich, začnou se množit a postupně celou tkáň obnoví,“ přibližuje metodu dermalotog Kravciv.

Naprogramovaná péče o pleť

Marla Malcolm Beck, zakladatelka kosmetické značky M-16 Laboratoires věří, že brzy bude naše péče o pleť řízena aplikací podobnou náramkům FitBit, které monitorují váš pohyb, tepovou frekvenci, spálené kalorie apod. V budoucnosti si podobně každé ráno zjistíte stav své pleti (který se den ode dne různí) a znovu přijde řada na 3D tiskárnu, jež namíchá speciální výživný koktejl pro daný den pleti přímo na míru. Dnes na podobném principu pracuje tzv. LPG software napojený na přístroj LPG Systems, který dokáže dát vaší pleti to, co konkrétně potřebuje. Podrobnosti nám představuje Mgr. Petra Řehořková „Profesionální přístroj LPG Systems je založený na kombinaci válečkové masáže a vakua. Základem jsou fyzioterapeutické praktiky, které jsou díky přístroji velmi intenzivní. Pohyb masážních válečků řídí LPG software. Program se vždy nastaví podle konkrétní klientky.“ A co toto nové anti-aging ošetření dokáže? „Zvýší až o osmdesát procent produkci kyseliny hyaluronové, zpevňuje pokožku, tvoří nový kolagen, vyhlazuje vrásky a a zároveň pleť viditelně rozjasní již po prvním ošetření,“ vyjmenovává Řehořková.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Nejnovější trendy odstraňování vrásek. Přichází doba, kdy nemusíme stárnout?