Nemoc ALS: postihuje svaly a je neléčitelná

ALS amyotrofická laterální skleróza
Zdroj: Shutterstock.com

Sledujete-li dění na internetu, určitě jste zaznamenali tzv. Ice bucket challenge, v češtině Kbelíková výzva, která svět obletěla v roce 2014. Jednalo se o videa, v nichž si účastníci vylili kbelík ledové vody na hlavu a na konci nominovali další své známé, aby výzvu splnili. Ti následně měli 24 hodin na natočení stejného videa. Pokud to nestihli, přispěli částkou 100 dolarů na organizaci ALS Association. Celý projekt měl za cíl zvýšení povědomí o nemoci jménem ALS a zároveň vybrat finance na výzkum choroby samotné. Polití ledovou vodou pak byl symbol ochromení, které nemocní zažívají.

Nemoc motoneuronu

ALS neboli Amyotrofická laterální skleróza je vzácné progresivní neurodegenerativní onemocnění, které vede k postupné paralýze pacienta a upoutání na lůžko. V České republice ročně přibude zhruba 200 nových případů. Choroba se týká tzv. motoneuronů, což jsou nervové buňky zodpovědné za pohyb a funkci kosterních svalů. Následkem nemoci dochází k nefunkčnosti a odumírání motoneuronů, svaly slábnou, nevykonávají pohyby a atrofují. Proto se jí říká také nemoc motoneuronu. Psychické a mentální schopnosti zůstávají zachovány.

ALS začíná nenápadně

Nemoc bohužel není léčitelná, dá se pouze ulehčit a mírně zpomalit průběh. Prvotními příznaky může být například omezená schopnost psaní anebo problém s otočením klíče v zámku. Následují čím dál větší problémy s pohyblivostí, svalové křeče či obtíže s mluvením. Ve více jak polovině případů choroba postihuje nejprve ruce a postupuje na další svalové skupiny. V pokročilém stádiu se pacient stává imobilní, není schopný ovládat končetiny a bývá upoután na vozík. Mozek už není schopen řídit polykání a dýchací svaly, a proto je pacient v závěru připojen k plicní ventilaci. Příčinou smrti je nejčastěji plicní selhání či zápal plic.

Amyotrofická laterální skleróza se nevyhýbá nikomu

Touto nemocí trpí například slavný astrofyzik Stephen Hawking anebo kytarista Jason Becker a byla příčinou úmrtí i u politika Stanislava Grosse či překladatelky Dany Gálové. Statisticky je incidence onemocnění u 2 lidí z 100 000, prevalence pak u 6 z 100 000. Pouze v 5-10% případů se jedná o onemocnění podmíněné geneticky, u ostatních může být spouštěčem více faktorů, přesná příčina ale není známa. Nemoc se objevuje především u lidí ve věkové skupině 55-75 let, vyšší výskyt mají muži. Postihnout může ale i velmi mladé lidi. Průběh a rychlost postupu onemocnění je individuální, průměrná délka života po stanovení diagnózy je 2-5 let, nicméně někteří pacienti žijí i více než 20 let.

Výzkum ALS je v plném proudu

Historie nemoci motoneuronu sahá až do roku 1869, kdy ji popsal Francouz Jean Martin Charcot. Od té doby vědci marně bádají nad příčinou, mechanismy a léčbou. V momentální době je medicína schopná pouze zpomalovat progresi choroby, zmírnit obtíže a řešit doprovodné komplikace, jako jsou například deprese. Zatím se k léčbě využívá lék riluzol, ten je ale vhodný pouze pro některé formy a přežití prodlužuje v řádu měsíců. Jistou nadějí pro postižené je léčba kmenovými buňkami či vysoké dávky methylkobalaminu do svalu, které testují v Japonsku. Vše je zatím ve stádiu klinických testů, a tak nezbývá než doufat, že výzkum dojde ke zdárnému konci a léčba hrozivého onemocnění bude objevena.

5 (100%) 3 hlas[ů]

Líbí se vám tento článek? Podělte se o něj s ostatními

16 Comments on Nemoc ALS: postihuje svaly a je neléčitelná

 1. Pokud chcete pomoci našemu kamarádovi Petru Hessovi (my mu ale říkáme Hessáku), který s touto nemocí bojuje, můžete přispět na sbírkové konto (sbírku spravuje českobudějovická Charita na základě povolení krajského úřadu Jihočeského kraje). Ze sbírky jsou hrazeny náklady na odlehčovací pobyty a na domácí asistenci (Petr je nyní již ve fázi, kdy pohybuje ještě trochu hlavou, s okolím komunikuje pomocí očí – mrkání – ano, ne a pomocí oční čtečky, která mu umožňuje psát na počítači, jde to pomalu, jako když píšete jedním prstem, ale je to Petrovo spojení s okolím a umožńuje mu komunikovat na FB a psát svůj blog a tvořit web http://www.syndromals.cz/). Více na FB https://www.facebook.com/groups/485675208268664/?fref=ts
  SBÍRKA PRO HESSÁKA – AID FOR HESSAK

  Číslo účtu: 202 115 47 29 / 8040
  IBAN CZ97 8040 0000 0020 2115 4729; BIC OBKLCZ2X

  Skupina je otevřená pro všechny, kdo chtějí přispět na léčbu a pomůcky pro Petr Hess z Českých Budějovic, který onemocněl ALS – amyotrofickou laterální sklerózu. Na tuto nemoc zatím není lék, ale můžeme alespoň přispět k tomu, aby bylo možné zajistit pro Petra vše, co mu může pomoci v jeho boji s touhle diagnózou. A také alespoň trošičku pomoci jeho rodině, která bojuje spolu s Petrem. Uspořádat sbírku nám umožnila Městská charita České Budějovice, jejíž pracovníci už nějaký čas chodí k Hessákům pomáhat, za což velmi děkujeme. Pokud budete chtít poslat nějaké peníze, je k dispozici zvláštní bankovní účet – číslo účtu je: 202 115 47 29/8040, IBAN CZ97 8040 0000 0020 2115 4729; BIC OBKLCZ2X . O stavu účtu budeme informovat každý měsíc a samozřejmě také o tom, na co byly peníze použity. Předem dík za každou kačku pro Hessáka

  The group is opened for everyone, who wants to contribute to the treatment of Petr Hess from České Budějovice. He suffers from ALS- Amyotrophic lateral sclerosis. Medicine for this illness, unfortunately, does not exist, but we would like to support Petr and his family and help him in fight with this diagnosis. Municipal charity of České Budějovice participates in aid organizing, because their members attend Peter´s family regularly and they are familiar with their situation. If you want to send some money, use a special bank account No 202 115 47 29,IBAN CZ97 8040 0000 0020 2115 4729; BIC OBKLCZ2X. As donators You will be informed about the account balance in future.

 2. Milá paní redaktorko.
  Podle mého názoru a z praxe léčení vlastní nemoci, je příčina v mozku, který řídí všechny činnosti organismu, přes nervy, svaly, srdce , plíce, krevní oběh. Pomocí léků není možné zasáhnout mozkové buňky, neboť tomu brání jejich ochrana biofilmem. Pokud budete mít zájem o zveřejnění informace, jsem ochoten po interwiev poskytnout bližší poznatky.
  Pokud se neozvete, pak přeji jen veselého Silvestra a hodně štěstí v novém roce 2017

 3. Nositelem vÃ�½Ã�¾ivy mozku je elektrolyt, obsahujÃ�­cÃ�­ sodÃ�­k, draslÃ�­k, vÃ�¡pnÃ�­k a fosfor. a do bunÃ��k pronikÃ�¡ glukoza, kterÃ�¡ vyÃ�¾ivuje jak zdravÃ�©, tak rakovinnÃ�© buÃ��ky. Ã��innost bunÃ��k mozku ale ohroÃ�¾ujÃ�­ bakterie, kterÃ�© pronikly do bunÃ��k a na nÃ�� takÃ�© navÃ�¡zanÃ�© viry, produkujÃ�­cÃ�­ tak toxiny, ovlivÃ��ujÃ�­cÃ�­ funkce mozku. Do 0,5 l fyziologickÃ�©ho roztoku 0,9% NaCl pÃ��idÃ�¡me 20 ml glukozy a 20 ml koloidnÃ�­ho stÃ��Ã�­bra 10 ppM a ve formÃ�� kapaÃ��ek pouÃ�¾ijeme k lÃ�©Ã��enÃ�­. V domÃ�¡cÃ�­ch podmÃ�­nkÃ�¡ch pouÃ�¾ijeme lÃ�¾iÃ��ku jedlÃ�© sody bicarbona, tÃ��i lÃ�¾iÃ��ky javorovÃ�©ho syrupu, obojÃ�­ dolijeme 150 mL teplou vodou 40 stupÃ��Ã�º celsia, zamÃ�­chÃ�¡me aÃ�¾ se vÃ�¡e rozpustÃ�­ a doplnÃ�­me 50 mL koloidnÃ�­ho stÃ��Ã�­bra v koncentraci 10 ppM. Roztok vypijeme na laÃ��nÃ�½ Ã�¾aludek rÃ�¡no pÃ��ed snÃ�­danÃ�­. NejÃ�­me a nezapÃ�­jÃ�­me. StÃ��Ã�­bro zabÃ�­jÃ�­ bakterie, na nichÃ�¾ se mnoÃ�¾Ã�­ viry a zÃ�¡saditÃ�½ elektrolyt zabÃ�­jÃ�­ rakovinnÃ�© buÃ��ky. PouÃ�¾itÃ�­ konzultujte s lÃ�©kaÃ��em. Reakce je rychlÃ�¡ a mÃ�¯Ã�¾e mÃ�­t vedlejÃ�¡Ã�­ Ã�ºÃ��inky tÃ�­m, Ã�¾e se aktivujÃ�­ skrytÃ�© nemoci a mohou mÃ�­t kritickÃ�© stavy.Tyto poznatky jsou vÃ�½sledkem 22 let hledÃ�¡nÃ�­ lÃ�©Ã��by boreliozy, stÃ�¡lo mne to milion a vÃ�½sledky vedou k univerzÃ�¡lnÃ�­mu pouÃ�¾itÃ�­, nejen na rakovinu.No, a nenÃ�­ to na Nobelovu cenu ? NynÃ�­ se v tom mohou piplat i vÃ�½zkumnÃ�© farmaceutickÃ�© Ã�ºstavy a mohou kritizovat Ã�ºÃ��inky.

 4. Výzkum ALS je v plném proudu se píše v tisku, lékaři dosud neumí léčit ALS se píše v tisku. A když zde napíši možný recept, tak je smazán.
  Ve 150ml teplé vody rozmícháme 1 čajovou lžičku sody bicarboni – jedlé sody, dáme 3 čajové lžičky javorového syrupu, zamícháme a doplníme 50ml koloidního stříbra o koncentraci 10ppm a na lačno vypijeme. Pokud není ALS způsobeno jedovatými kovy nebo radioaktivitou a původcem jsou bakterie, pak je reakce rychlá, mozek uvolní a aktivuje motoneurony v celém těle. Pak bude léčba ještě dlouhodobá, svalová atrofie bude přetrvávat, nastolení rovnováhy bude postupné.
  V předchozím příspěvku si opravte text namísto fosfor je hořčík
  Nestojí to za pokus ? příspěvek nemažte, prosím

  • Přečetl jsem si váš lék na ALS s koloidním sfříbrem.už máte nějaké výsledky,někomu pomoh?
   ¨ Děkuji.

 5. Lékařská studie zjistila, že stříbro zabíjí viry, to byla nedávná zpráva v tisku. Přitom se stříbro v přípravku Sagen používá desítky let k desinfekci studní, tudíž se konzumuje stříbro v pitné vodě. Kokosový olej zabíjí bakterie, viry i kvasinky, to je další potěšitelná zpráva. Nepotěšitelná je zpráva, že původce syfilidy je odolná vůči antibiotikům, nu a podobná lymská borelioza také. Více se mi napsat neumožňuje.

 6. V tisku se objevují tendenční zprávy o výzkumu všech možných léků na různé nemoci, avšak neprojevují zájem o námět k možnému pokračování vývoje k výše uvedenému receptu k léčení rakoviny, boreliozy a všem možným infekčním onemocněním mozku. Zřejmě je zdraví u médií nežádoucím tématem, vždyť lidí je čím dál více a zeměkoule je už neuživí.

 7. 18.1.2017 Rozhlas.cz – Přelom v léčbě rakoviny prsu ? Čeští vědci vyvinuli látku, která přinutí rakovinotvorné buňky k sebevraždě. Děje se to vyvoláním stresu, až rakovinná buňka umře. jbadoucek@atlas.cz

 8. 18.1.2017 Moneymag.cz-Máme lék na rakovinu , tvrdí ruští vědci. Já už jsem 1.1.2017 uvedl recept na léčení rakoviny, boreliozy a dalších neurologických a neurodegenerativních nemocí. Zkoumejte nebo dejte přednost rusům.

 9. Byl bych rad kdyby nam zde mohl pan Jiri vice psat napr.recepty,rady atd.,jsem postizeny mam Chrcot -Matie-Tooth, a protoze je tato cchoroba choroba nelecitelna,tak ja a urcite i mnozi postizeni bychom radi vedeli vic .prosim nebrante nam se spanem jirim spojit pan Jiri nam to nabidnul, kdo ma zajem.timto prosim o spojeni s panem Jirim.

 10. Dle popisu jde o nemoc neléčitelně zrůdnou.Proto mi vadí její popisování.Jen zaráží sebevědomí hypochondrů o několik verst pod normál.Stojí vám to za to?Ozvěte se až v naději léků na léčení či zpomalení.Pak vám za informaci poděkujeme.

 11. Dobry den p.Jiri, rad bych vedel ,jestli uzivat recept 1krat denne,nebo vicekrat a jestli se da misto stribra pouzit kokosovy olej,kdyz ano tak kolik.dekuji mockrat .Adolf

 12. Kokosov�½m olejem se neznepokujte,je to jen informace. Recept by m��l posta��ovat jednor�¡zov�� a m�¯�¾ete jej zopakovat podle p��etrv�¡vaj�­c�­ch p���­znak�¯ nemoci.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*