Menu
WomanOnly
Rodina

Nepodceňujte noční pomočování starších dětí. Příčina je často v psychice

Alena Zelová

Alena Zelová

14. 9. 2014

Noční pomočování u dětí je do určitého věku tolerováno, ale jakmile dosáhnou vyššího věku, už se od nich očekává, že k nešťastným překvapením počůrané postele nebude docházet. Avšak stává se, že některé děti ve věku 4-5 let mají problém s pomočování. Jak docílit suché noci?

Zpravidla se klade velký důraz na psychiku dítěte. Děti jsou velmi vnímavé, citlivé, ale i naopak kruté. Hádající rodiče, šikana od spolužáků, zneužívání od někoho blízkého způsobují strach a psychické problémy, které často vyplují na povrch například v podobě nočního pomočování. Avšak noční pomočování nemá svůj původ jen v psychice, ale může se jednat o poruchu schopnosti udržet moč.

Noční pomočování nepodceňujte a řešte jej včas

Máte-li doma předškoláka a během posledního půlroku se minimálně 2x v noci počůral, navštivte vašeho pediatra, který pak vaše dítě pošle na vyšetření k nefrologovi nebo urologovi.

Noční pomočování u dětí předškolního, ale i školního věku je poměrně vysoký:

5 let – 15-20 %

7 let – 10 %

12 let – 3 %

Není dokázáno, že by se noční pomočování více týkalo dívek nebo chlapců, týká se obou pohlaví zhruba stejně.

Rady a doporučení

  • Buďte trpěliví, ochotní a nápomocní. Dítě za pomočování netrestejte a držte na uzdě svoje emoce. Naopak dítě pochvalte, když se v noci nepomočí.
  • Naučte dítě dodržovat pitný režim, nejvíce pít ráno a dopoledne, odpoledne už méně a večer minimálně. Rozhodně se vyvarujte nápojům obsahující kofein a bublinky. Naopak zvyšte příjem ovoce (brusinky, borůvky), zeleniny, jogurtů a celozrnného pečiva, tím snížíte i riziko zácpy, která problémy s pomočováním doprovází.
  • Dítě by se mělo naučit chodit pravidelně močit i přes to, že necítí úplně plný měchýř. Rozhodně na dítě dohlédněte, že se vymočilo před spaním. Zpočátku můžete dítě v první polovině noci budit, aby si došlo na záchod, a tím snížíte riziko pomočení.
  • Naučte dítě osobní hygieně, aby vědělo, že když se pomočilo, tak se musí osprchovat, vyměnit si oblečení (pyžamo) a povlečení.
  • Informujte o problému i ostatní v okolí dítěte (učitele a další rodinné příslušníky).

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Nepodceňujte noční pomočování starších dětí. Příčina je často v psychice