Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Než poprvé vyběhnete: několik rad k nezaplacení

Adéla Svobodová

Adéla Svobodová

14. 5. 2013

Zima nás letos snad již definitivně opustila a ulice se v teplých podvečerech stávají rájem sportovních nadšenců. Pokud byste se k nim ráda připojila, naše rady vám mohou leccos usnadnit.

Na dobré obutí je spolehnutí

Jestliže se chystáte začít běhat pravidelně, zapomeňte na své staré ošoupané tenisky. Speciální boty na běh jsou zásadní pro váš výkon, ale i pro udržení vašich kloubů zdravých. Zavítejte proto do specializované prodejny a nechte si poradit. V botách na běhání byste ideálně měla mít trochu místa navíc (asi půl čísla), čímž předejdete puchýřům a otlačeninám.

Hezké i funkční

Dnes je již snadné sehnat sportovní oblečení pro všechny teplotní podmínky. Délka nohavic a rukávů tedy záleží na vás, je však důležité vybrat kousky, které nebudou škrtit ani se při běhu vyhrnovat. Vyhnete se tak neustálému upravování během vašeho tréninku. Dobrou motivací může být koupě oblečení, které se vám líbí a sluší vám, neboť se v něm budete chtít ukazovat co nejčastěji.

Bez podprsenky ani krok

Na co je potřeba dát si obzvláště pozor, je sportovní podprsenka. Měla by vám padnout jako ulitá a dokázat, že se vaše ňadra nehnou z místa. V opačném případě riskujete nejen nepříjemnou bolest, ale i povolení a pokles prsou. A pozor! Tento bod se opravdu netýká jen žen s velkými přednostmi.

Cvičme v rytmu

Při výběru oblečení je dobré myslet i na drobnosti, jako je kapsička na mp3 přehrávač. Dynamická hudba je pro běh skvělým doplňkem. Pomůže i těm, kteří bojují s ostychem běhat venku před jinými lidmi, neboť podpoří pocit uvolnění a soustředění se jen na sebe.

Podstatné maličkosti

Před každým během byste se měla rozcvičit, po doběhnutí zase protáhnout. Důležité je správné dýchání neboli nastavení dechu tak, aby se vám dobře běželo. Není potřeba hned od začátku běhat jako olympijský sprinter, raději začněte pozvolna a postupně přidávejte. Možná vám to přijde samozřejmé, ale spousta začínajících běžců se „vyšťaví“ hned na začátku a poté to raději vzdají.

Doběhněte do cíle

Vždy je dobré mít nějakou motivaci či vizi, která nás žene kupředu. Může to být cokoliv – uběhnout určitou vzdálenost, získat lepší kondici, odbourat stres či podpořit hubnutí. Spousta běžců se například přihlásí na běžecký závod a jejich cílem je se do té doby zlepšit natolik, aby závod alespoň dokončili.

Tip na závěr: Plán pro úplné začátečníky

Pokud si stanovíte jako tréninkovou jednotku například 45 minut, vždy ji dodržte. Nejprve střídejte běh s chůzí tak, jak vám to vyhovuje, může to být třeba minuta běhu a dvě minuty chůze. Postupně přidávejte na běhu a ubírejte na chůzi, dokud neuběhnete celých 45 minut. A poslední rada na závěr: Buďte trpělivá!

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Než poprvé vyběhnete: několik rad k nezaplacení