Menu
WomanOnly
Hubnutí

Nikdy není pozdě: 5 sportů, které jsou vhodné i pro seniory

Komerční sdělení

Komerční sdělení

28. 11. 2021

Trápí vás s přibývajícím věkem zatuhlé svalstvo nebo bolesti zad? Pokud se nejedná o závažné zdravotní potíže, možná vám více než hromada léčiv prospěje pravidelný pohyb. Se kterými fyzickými aktivitami můžete začít i ve vyšším věku? Vyberte si jeden z 5 oblíbených sportů, díky němuž se dostanete znovu do formy.

1. Plavání

Budete-li navštěvovat bazén pravidelně, zjistíte, že se těší velké oblibě u osob všech věkových skupin. Při plavání zapojíte velký počet svalů celého těla, aniž byste nadměrně zatěžovali svůj kloubní aparát. Kromě toho můžete předcházet problémům s revmatem, zlepšit držení těla nebo snížit tělesnou hmotnost.

Navíc si zvolíte vlastní tempo a styl, které vašemu tělu vyhovují nejvíce. Plavání je také skvělou formou relaxace, při níž si bezvadně pročistíte hlavu.

2. Jóga

Díky józe snadno procvičíte celé tělo a utřídíte si myšlenky. Jóga pro seniory se provádí v pomalém tempu a cviky je možné přizpůsobit na míru vašim pohybovým schopnostem.

Přitom si vystačíte pouze s kvalitní cvičební podložkou, pohodlným oblečením a se schopným instruktorem, který vám předvede základní cviky a správnou techniku dýchání. Pokud vytrváte, podpoříte svou fyzickou kondici a zároveň můžete zmírnit, nebo dokonce zcela eliminovat celou řadu obtíží, jako je vysoký krevní tlak či přerušovaný spánek.

3. Posilování

Kdo tvrdí, že s činkami posilují pouze mladé pušky? Průzkum pod záštitou České komory fitness z roku 2019 ukázal, že až 50 % respondentů z řad fitness center eviduje zvýšený zájem o lekce pro seniory.

Pokud se chystáte vyrazit do posilovny poprvé, najděte si zkušenějšího kamaráda nebo trenéra, který vás seznámí s nejdůležitějšími cviky a stravovacími návyky. Větší fitness centra nabízejí pestrý výběr lekcí, které jsou zaměřeny na posilování celého těla nebo vybraných svalových partií.

Nejenže zlepšíte vlastní tělesnou kondici, ale navíc se vypořádáte s nepříjemnostmi, se kterými se běžně potýkají osoby vyššího věku, jako jsou bolesti kloubů (při výstupu do schodů nebudete odkázáni na pomoc druhých) či problémy s únikem moči (inkontinenční kalhotky nebo další hygienické pomůcky už díky posílenému svalstvu nebudete potřebovat).

4. Cyklistika

Dáváte-li před fitness centrem přednost venkovnímu prostředí, sedněte na kolo a vydejte se párkrát do týdne na krátkou projížďku. Někdy stačí cesta do obchodu. Vyřídíte pochůzky, a ještě uděláte něco pro své zdraví.

Pro zapálenější sportovce jsou dnes ve městech k dispozici cyklistické stezky. Jestliže s jízdami teprve začínáte, zvolte si raději kratší úsek, aby vám nedošly síly ještě předtím, než se vydáte na zpáteční cestu. A nezapomeňte na přilbu.

5. Chůze

Mnoha zdravotním komplikacím spojeným s pohybovým aparátem lze předcházet i obyčejnou chůzí. Pokud vám procházka okolo domu nebude stačit, můžete si vybrat delší trasu nebo využít běžecký pás, na kterém je možné jednoduše regulovat rychlost a náročnost terénu, aniž byste museli opustit pohodlí domova.

A pamatujte – nejdůležitější je první krok. Pusťte se do cvičení co nejdříve, a když vytrváte, již za pár týdnů se mohou dostavit první pozitivní výsledky.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Nikdy není pozdě: 5 sportů, které jsou vhodné i pro seniory