Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Noste roušky! Respirátory nechrání proti koronaviru okolí, nabádá Prymula

Redakce

Redakce

25. 3. 2020

Nosit nějakou ochranu nosu a úst je v současné době nezbytné a každá je lepší než žádná. Podle epidemiologa a náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly by ale lidé měli dávat přednost spíše rouškám a vyhýbat se respirátorům, které mají ventil.

Koronavirus v Česku nás vystavuje situaci, kterou jsme dosud nezažili. Mimo jiných nařízení je tu také to, které nám přikazuje nosit něco na ochranu obličeje. Roušky i respirátory fungují správně jen tehdy, když se s nimi správně zachází a lidé dodržují základní hygienická pravidla. Co ovšem už každý neví, že některé respirátory mohou nadělat víc škody než užitku.

Roušky versus respirátory

Roušky mají za úkol bránit průniku choroboplodných zárodků ven od vás. Mají teda chránit okolí a ne člověka, který je má na sobě. Naopak respirátor chrání před ohrožením zvenku. Když ho máte na sobě, neměly by skrze ně proniknout žádné viry a bakterie. Jsou jednorázové nebo s výměnným filtrem.

Jak dlouho obě ochrany vydrží záleží na spoustě faktorů. Zejména na pokynech výrobce, kolik se v prostředí nachází infekčních látek, na teplotě či vlhkosti vzduchu. Doba použití se obvykle uvádí kolem 3 až 8 hodin.

Jak správně nosit roušku aby to vůbec mělo smysl?

Proč respirátory ne?

Respirátory jsou většinou vybaveny vydechovacím ventilem. Právě to je kamenem úrazu v boji s koronavirem a důvod, proč je nemáte nosit.

„Je nežádoucí, aby lidé používali respirátory, které mají ventil. Nechceme, aby obyvatelstvo vylučovalo virus do okolí a vytvářelo aerosol,“ uvedl Roman Prymula.

Podle něj si lidé mají přes respirátor ještě dát roušku, pokud na něm trvají. Ty s ventilem totiž chrání vás, ale pokud byste byli nemocní, vaše okolí chráněno není, protože výdechový ventil nefiltruje vzduch a kapénky se snadno dostanou ven.

„Doufáme, že se tady nebudeme setkávat s tím, že by se mikroorganismy zbytečně dostávaly do okolí. Právě proto máme roušky. To je limitace, kterou bychom si měli zapamatovat,“ dodal.

Chraňte sebe i své okolí

Běžné papírové roušky za pár desítek minut dýcháním zvlhnout a jejich propustnost se zvýší. Musí se tedy pravidelně vyměňovat nebo používat nějaká lepší. Respirátory v tomto ohledu poskytují lepší ochranu člověka, ale zase nechrání okolí. Podléhají povinným zkouškám a splňují podmínky normy. Jednou z důležitých zkoušek je celková účinnost ochrany. Je jasné, že ani nejlepší rouška se nevyrovná nejslabšímu respirátoru nejnižší filtrační třídy. Opravdu fungují respirátory filtrační třídy FFP3 a částečně FFP2. Testy roušek nejsou povinné.

Nikdo nikomu nezakazuje nosit respirátory, ale pokud chcete být opravdu zodpovědní a neohrozit nejen sebe ale i své okolí, dejte si přes respirátor ještě nějakou další ochranu. Udržíte v bezpečí mnohem víc lidí.

Jak si vyrobit roušku bez šicího stroje. Použijte podprsenku, dětské pleny nebo jen jehlu a nit

Bezpečnostní pravidla k ochraně před koronavirem

Nejen ochrana obličeje pomůže v boji proti nebezpečnému viru. Dodržujte také veškerá doporučení a zásady hygieny.

  • Umývejte si často ruce mýdlem a vodou nejméně po dobu 20 sekund. Když je nemáte k dispozici, použijte nějaký prostředek na bázi alkoholu.
  • Nesahejte si do očí, nosu nebo úst neumytýma rukama.
  • Zásadně se vyhýbejte jakémukoliv osobnímu kontaktu s nemocnými osobami.
  • Cítíte-li se nemocní, zůstaňte doma a nechoďte k lékaři bez telefonické konzultace.
  • Jakmile kašlete nebo kýcháte, zakrývejte si ústa jednorázovým kapesníkem a po použití jej vyhoďte.
  • Často používané předměty čistěte a dezinfikujte.
  • Choďte co nejméně na veřejná místa a do obchodů.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Noste roušky! Respirátory nechrání proti koronaviru okolí, nabádá Prymula