Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Nová operace očí je v Česku, je rychlejší a šetrnější

Adéla Beranová

Adéla Beranová

20. 9. 2014

Novou laserovou operaci očí mají možnost zvolit už i čeští pacienti. Díky kombinaci vysoce šetrné metody a stabilizaci výsledku jsou operace krátkozrakosti zase o něco komfortnější.

ReLEx Smile je šetrná metoda určená výhradně pro korekci krátkozrakosti – zhoršeného vidění do dálky. Její hlavní výhoda je v tom, že 3D femtosekundový laser odstraní dioptrie pod povrchem rohovky.

V čem je to lepší

„Laserem oddělenou tkáň potom chirurg vyjme miniaturním otvorem, čímž se změní zakřivení rohovky a koriguje se oční vada. To přináší především celkovou šetrnost zákroku a minimální narušení rohovky. Velmi nízké je díky miniaturnímu řezu také riziko infekce. Metoda však umožňuje korigovat pouze krátkozrakost, případně v kombinaci s astigmatismem,“ popsal Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

Jak to probíhá

Zákrok má dvě části. Po samotné laserové operaci přichází zpevnění rohovky pomocí takzvaného akcelerovaného crosslinkingu, který netrvá déle než tři minuty. Po provedení laserového zákroku se rohovka nasytí žlutým barvivem a poté je krátce ozářena ultrafialovým světlem. Vzniklé chemické vazby bez zhoršení průhlednosti rohovku zpevní, což přispívá k dlouhodobé stabilitě výsledku operace. Zpevnění rohovky je rychlé a bezbolestné, stejně jako korekce krátkozrakosti.

Jaké má nová metoda výhody

Nový zákrok pro operaci krátkozrakosti s sebou nese řadu výhod. Jednou z nich je to, že se při operaci používá jediný laser, tím se opět zkracuje délka celé operace.

„Zákrok se provádí ambulantně a k znecitlivění oka stačí pouze anesteziologické kapky, pacienti se tedy při operaci nemusejí bát ostrých nástrojů ani injekcí. Šetrný zákrok minimalizuje narušení povrchu oka a vzniku problémů s nedostatkem slz. Kombinace laserové operace ReLEx Smile s vytvrzením rohovky přináší šetrnost a stabilitu kvalitního vidění po operaci.“ vysvětlil Pavel Stodůlka.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Nová operace očí je v Česku, je rychlejší a šetrnější