Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Novinka v léčbě bolesti zad se jmenuje epiduroskopie a slibuje zázraky

Adéla Beranová

Adéla Beranová

13. 5. 2014

Chronická bolest zad byla dlouho neřešitelným problémem, dnes proti ní ale pomáhají nejrůznější diagnostické metody a zákroky. Novinkou, která se konečně dostává do Česka je epiduroskopie. Ta umožňuje nalézt přesné místo bolesti a aplikovat léky přímo do něj.

Bolest zad zažil snad každý člověk, pokud ale setrvává a stává se chronickou, může velmi znepříjemnit pracovní i osobní život. Zatímco akutní bolest většinou odezní, chronické trápení bývá spojené s poškozením nervů nebo poraněním a vyžaduje odbornou pomoc.

Léčba bolesti páteře bývá velmi komplikovaná a je často neúspěšná, ale lékaři se díky novým technikám stále posouvají dál. „Nové postupy se zaměřují na určení přesného místa bolesti a cílenou léčbu,“ vysvětluje lékař z kliniky EuroPainClinics Robert Rapčan.

Epiduroskopie jde k jádru věci

Jednou z těchto nových převratných metod je právě epiduroskopie. Lékař při ní pomocí kamery snímá páteřní kanál a může tak nalézt přesný zdroj bolesti. Její příčinou mohou totiž být například srůsty v páteřním kanálku. Metodou epiduroskopie může navíc lékař podat léky přímo do místa postižení a léčba je pak o to účinnější.

„Díky epiduroskopii máme možnost během jednoho zákroku pacienta vyšetřit a rovnou aplikovat léky, které mu pomohou od bolesti. Léčba je tak šetrnější a rychlejší,“ pochvaluje si doktor Rapčan.

Pojišťovny hradí jen diagnostické vyšetření

Ačkoli se jedná o metodu, která je v zahraničí už běžná, v Česku se zatím provádí jen na několika klinikách v Brně a Praze. „Na naší klinice je diagnostické vyšetření hrazeno všemi pojišťovnami, ale v případě náročnějších zákroků si musí pacient léčbu financovat sám,“ upozorňuje ředitel jedné z klinik Miroslav Buriánek.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Novinka v léčbě bolesti zad se jmenuje epiduroskopie a slibuje zázraky