Menu
WomanOnly
Krása

Nový hit! Sonické zubní kartáčky. Jaké jsou jejich výhody a nevýhody?

Adéla Lišková

Adéla Lišková

23. 1. 2018

Technologie hýbou i světem zubních kartáčků. Po elektrickém kartáčku je žhavou novinkou sonický kartáček. V čem je zvláštní?

Princip sonického kartáčku

Sonický kartáček na zuby funguje na principu tzv. ultrazvukového kmitání. Co to přesně znamená? Místo rotačního pohybu, na který jsme zvyklí u elektrických kartáčků, využívá sonický kartáček ultrazvuk. Jedná se o nejmodernější technologii v oblasti čištění zubů.

Sonický zubní kartáček při čištění rozpohybuje nejen svá vlákna, ale také směs slin, vody a zubní pasty, která se v okolí vyskytuje. Výsledkem je efektivnější odstranění zubního plaku, bakterií a dalších nečistot – a to i z těžko dostupných míst. Není tak již potřeba používat mezizubní kartáček.

Oproti elektrickému kartáčku pracuje sonický kartáček až desetkrát rychleji (v porovnání s klasickým až stokrát rychleji) – zvládne 30 až 40 tisíc kmitů za minutu.

Hlavně citlivě

U klasického kartáčku jsme zvyklí, že pokud chceme zuby pořádně vyčistit, musíme na to jít tak trochu ze silou. U sonického kartáčku to však není nutné, ba je to přímo nežádoucí – jakmile na kartáček zatlačíte, vlákna přestanou kmitat.
Přístroj má tedy jakousi bezpečností pojistku, abyste si při usilovném čištění nezranili dásně či nepoškodili zubní sklovinu. Na druhou stranu – v tomto ohledů může být velmi těžké si na sonický kartáček zvyknout, jelikož se nedostavuje známý pocit tlaku. Při používání můžete také zezačátku pociťovat jakési šimrání v ústech.

Pro koho je vhodný

Sonický zubní kartáček lze doporučit těm, kteří touží po dokonale vyčištěných zubech. Velmi vhodný je pro osoby s citlivými dásněmi, a jelikož dobře vyčistí i mezizubní prostory, vyplatí se ho pořídit i lidem, kterým se nechce používat mezizubní kartáčky. Sonický kartáček používat děti od 6 let i osoby se zubními implantáty.

Nevýhody sonického kartáčku

Nevýhodou sonických kartáčků je jejich vysoká cena – u těch kvalitnějších se obyčejně pohybuje v řádech tisíců korun. Protože tyto kartáčky fungují značně odlišně, doporučujeme na vyzkoušení nejprve sáhnout po nějakém levnějším (dají se sehnat za cenu do tisíce korun). Dále je potřeba používat speciální nepěnící zubní pastu.

Ohodnoťte tento článek:
3,2
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Nový hit! Sonické zubní kartáčky. Jaké jsou jejich výhody a nevýhody?