Menu
WomanOnly
Domácnost

Obsah domácí lékárničky, co by vám nemělo doma chybět

Alena Zelová

Alena Zelová

17. 5. 2014

Na pracovištích jsou povinné, doma sice ne, ale přesto bychom na ně neměli zapomínat – lékárničky. Často do ní dlouho nenahlédneme, ale pak se objeví příležitost, kdy jsme rádi, že ji máme. Co by ve vaší domácí lékárničce nemělo chybět?

Určitě byste měli mít doma, ale i třeba v kabelce, náplast. Náplast se hodí při mnoha příhodách ať už je to pořezání, poškrábání, odření, ale i na puchýře. Také obinadlo nebo šátek není nikdy na škodu.

Teploměr je samozřejmostí!

Na bolest

Každého jednou přepadnou bolesti hlavy, zubů, zad, břicha, nohou apod. V takových případech saháme po analgetikách (Paralen, Panadol), které bolest tlumí. Vhodné jsou tyto tablety i v případech, když máte bolesti při menstruaci.

Na nachlazení

Nachlazení nás často přepadne v tu nejnevhodnější chvíli a jít v takovém stavu do vzdálené lékárny není žádný med. Pomůže nám již zmiňovaný Paralen a Panadol, pro děti v podobě čípků. Sníží horečku a uleví od bolesti.

Na kašel si kupte Mucosolvan, Bromhexin a od bolesti v krku uleví také Tantum Verde, ideálně jako sprej do krku.

Nachlazení bývá spojeno s rýmou. Trh nabízí řadu nosní kapek a sprejů – Olynth, Nasivin atd. Avšak dávejte si pozor! Na nosních kapkách si lze vytvořit závislost nebo si jimi můžete podráždit sliznici!

Na průjem nebo zácpu

Každý z nás zná ten pocit, polévá vás horko, bolí břicho a díváte se, kde je nejbližší záchod. Průjem jsme zažili všichni. Při průjmech byste měli mít po ruce živočišné uhlí nebo některý z dalších léků, tyto stavy mírní, napříkald Imodium. Zároveň nezapomínejte dostatečně pít, ideálně čistou vodu nebo čaj. Také je třeba nasadit dietu. Jezte spíše sušší věci, nic mastného nebo si opět můžete jít sednout na záchod.

Opak průjmu – zácpa, není snad tak strašná jako průjem, ale i ona dokáže být nepříjemná. Je nám těžko, cítíme se nesví. V takových případech vytáhněte z lékárničky projímadla jako je Gutalax, který určitě znáte nejen z televizních reklam.

Dezinfekce a na popáleniny

Sem tam se říznete, odřete nebo možná spálíte v létě na sluníčku. Na to je dobré mít doma různé spreje a masti, které chladí ránu nebo dezinfikují. Jako dezinfekci je možné použít třeba Septonex nebo peroxid vodíku. Na popáleniny je vhodný Panthenol, který lze koupit v různých podobách (mast, sprej), avšak nemusí to být jen Patnthenol. V lékárně najdete určitě řadu sprejů a mastí, které můžete použít na všechny druhy popálenin. Někdy je vhodný i Fenistil, který se navíc dá použít na štípance od hmyzu.

Nezapomínejte ani na oči. Často se stane, že vám něco vlétne do oka, smítko nebo muška. V takových případech je dobré mít doma borovou vodu nebo Opthal, pomocí kterého oko jednoduše propláchnete.

Nepoužívejte prošlé léky, vraťte je do lékárny!

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Obsah domácí lékárničky, co by vám nemělo doma chybět