Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Očkování proti černému kašli u dospělých: Chraňte zejména své děti!

Markéta Pešková

Markéta Pešková

9. 11. 2013

V posledních letech se celosvětově zvyšuje počet případů černého kašle, výjimkou není ani Česká Republika. Dle aktuálních dat Státního zdravotního ústavu (SZÚ) zaznamenáváme letos rekordní nárůst výskytu černého kašle, který dosahuje téměř 1,5násobku oproti předchozímu roku. Výrobce vakcín, společnost GSK, proto do konce listopadu nebo do vyprodání zásob poskytuje 20% slevu na kombinovanou vakcínu Boostrix™ proti černému kašli, tetanu i záškrtu.

Jedním z důvodů opětovného rozšíření černého kašle je skutečnost, že ochrana proti onemocnění po očkování není celoživotní a je nutné nechat se přeočkovat i v dospělosti. Očkovací látka totiž účinkuje průměrně kolem 10 let. Problémem však zůstává, že většina lidí nepovažuje černý kašel za přímou hrozbu a mnohdy ani nevědí o možnosti nechat se přeočkovat. Přitom podle doporučení Národní imunizační komise (NIKO) by se tak mělo stát minimálně jednou v dospělosti.

Kombinovanou vakcínu Boostrix™, která kromě černého kašle chrání i proti tetanu a záškrtu, lze použít jako alternativu k pravidelnému přeočkování proti tetanu. Výrobce navíc do konce listopadu nebo do vyprodání zásob poskytuje na vakcínu Boostrix™ slevu 20 %, díky které zájemci ušetří až 150 korun. Na prodloužení ochrany proti nemoci stačí jedna dávka vakcíny, která se slevou stojí cca 650 Kč.

Černý kašel je bakteriální, vysoce infekční onemocnění dýchací soustavy. Nejčastěji se projevuje typickými záchvaty kokrhavého, zajíkavého kašle, které mohou trvat řadu týdnů, až sto dnů. Mnohdy je nemoc spojena se zvracením, úbytkem váhy nebo celkovým vyčerpáním. Kvůli urputnému kašlimůže dojít až ke zlomeninám žeber, vzniku kýly či pomočování. Chorobu mohou doprovázet vážné zápaly plic, selhání krevního oběhu, centrálního nervového systému a těžké celkové onemocnění, které může být i smrtelné.

Černý  kašel  patří mezi vysoce nakažlivá onemocnění přenášená kapénkovou infekcí. Příznaky nemoci u dospělého člověka jsou zpočátku těžko odlišitelné od běžné virózy a lidé jim mnohdy nevěnují dostatečnou pozornost. Pokašlávání, u kterého člověk nemusí poznat, že je nakažen černým kašlem, může trvat i 100 dní. Stávají se přenašeči a mohou ohrozit novorozence a malé kojence, u nichž mívá onemocnění nejvážnější průběh. Až 75 % nakažených novorozenců je nakaženo členy své rodiny, kteří nejsou přeočkovaní. Řešení nabízí vyšší proočkovanost dospělé populace, jež by zamezila rychlému šíření nemoci.

Systém očkování proti černému kašli

V České republice se proti černému kašli povinně očkuje jen v dětském věku. V rámci hexavakcíny získají ochranu kojenci a batolata, po té se přeočkovávají předškoláci a od roku 2009 i děti v 10-11 letech. „Očkování u školních dětí jsme zavedli, protože jsme zaznamenávali stále více nemocných z řad adolescentů. Tyto statistiky poukázaly na fakt, že očkování poskytuje časově omezenou ochranu na čtyři až dvanáct let a je tudíž nutné přeočkovávat,“ vysvětluje MUDr. Kateřina Fabiánová.

V dospělosti si však pravidelné obnovení vakcinace musí hlídat každý sám. „Tady vidím problém. Často se v ordinaci setkávám s mladými dospělými, kteří o nutnosti přeočkovat se vůbec nevědí. Přitom právě v této věkové skupině máme nejvíce pacientů. Zároveň se jedná o budoucí rodiče, kteří nemocí můžou ohrozit své novorozené dítě,“ podílí se o zkušenost infektolog z Nemocnice Na Bulovce MUDr. Zuzana Blechová a doplňuje, že černý kašel proděláme v průměru 2-3krát za život.

Jediným zdrojem nákazy černým kašlem je člověk. V poslední době zemřeli na černý kašel již 4 novorozenci. 95 % dětí do dvou měsíců nemá proti této nemoci žádné protilátky, i proto před zavedením očkování patřil černý kašel k hlavním příčinám úmrtí novorozenců. V dnešní době stále patří k 5. až 8. příčině jejich úmrtnosti.

Rizikovou skupinou nejsou jen novorozenci, ale i staří lidé, které může černý kašel ohrozit na životě, a také chronicky nemocní pacienti s astmatem či CHOPN (chronická obstrukční plicní nemoc). Pacienti neumírají na samotný černý kašel, ale na sekundární komplikace, které nemoc přinese – nejčastěji se jedná o plicní hypertenzi vyvolanou těžkým zápalem plic.

Diagnostika a léčba černého kašle

Černý kašel se diagnostikuje podle klinických projevů a laboratorních vyšetření – výtěrem a sérologickým vyšetřením krve. Proti nemoci zabírají antibiotika, která však kašel utlumí, jen pokud jsou podána ihned po propuknutí nemoci. V opačném případě se z bakterie černého kašle uvolní do krevního oběhu toxin, který vyvolává záchvaty kašle. V této fázi již antibiotika pacientovi od kašle nepomohou, nicméně musí se užívat i několik týdnů, protože zabrání vzniku dalších komplikací.

Ohodnoťte tento článek:
1
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Očkování proti černému kašli u dospělých: Chraňte zejména své děti!