Menu
WomanOnly
Hubnutí

Octová dieta. Jak funguje oblíbený trik celebrit na rychlé hubnutí?

Adéla Lišková

Adéla Lišková

30. 5. 2016

Jednou z posledních novinek ze světa hubnutí je octová dieta. Při snaze rychle se zbavit přebytečných kil na ní sázejí i mnohé hollywoodské celebrity. V čem spočívá a pomůže vám jablečný ocet opravdu zhubnout?

Dieta hollywoodských celebrit

Ač na první (a koneckonců i na druhý) pohled nevypadá zrovna chutně, na octovou dietu nedá dopustit například královna hollywoodských dietářek Victoria Beckham. Možná až příliš díky ní zhubla kráska Megan Fox. Jak to tedy funguje?

Jablečný ocet a hubnutí

V souvislosti s hubnutím a dietami je často zmiňován jablečný ocet. A přesně na něm octová dieta stojí. Princip je jednoduchý – před každým jídlem do sebe dostaňte jednu polévkovou lžící jablečného octa. Můžete si to usnadnit tím, že jí rozpustíte ve sklenici studené vody.

Pozitivní vliv octa na tělesnou hmotnost potvrdila i studie publikovaná v časopise Journal of Agricultural and Food Chemistry. Podle výsledků přibraly myši, kterým byla strava podávána s kyselinou octovou, o 10 % méně než myši, kterým byla stejná strava podávána s vodou.

Jablečný ocet v tabletách

Pokud je popíjení octa na lačno nad vaše síly, alternativním řešením je jablečný ocet v tabletách. Tabletky jablečného octa dnes seženete v každé větší lékárně, případně na internetu.

Účinky jablečného octa

Jakým způsobem jablečný ocet ovlivňuje hubnutí? Kyselina octová aktivuje látky, které působí na spalování tuků. Dále pak vyrovnává hladiny sodíku a draslíku, díky čemuž opět snižuje hladinu tělesného tuku. Mezi účinky jablečného octa dále patří pročištění organismu, zrychlení metabolismu a zlepšení trávení.

Jablečný ocet je vynášen do nebes nejen jako zaručený recept na hubnutí. Obsahuje řadu zdraví prospěšných látek, například vitamín B a biotin, díky kterým zlepšuje imunitu a kvalitu pleti. Jablečný ocet vám pomůže také v případě, že vaše tělo nadměrně zadržuje vodu.

Nehrozí překyselení organismu?

Úsloví, že nic se nemá přehánět, zde samozřejmě platí také. Octovou dietu byste měla držet nanejvýš dva týdny a neopakovat ji příliš často, jinak by vám jablečný ocet mohl ze zdravotního hlediska i ublížit. Jak jablečný, tak i vinný ocet jsou totiž velmi agresivní a při pravidelné konzumaci mohou podráždit sliznice a trávicí soustavu, a také poškodit zubní sklovinu.

Úprava jídelníčku je nutná

Podobně jako většina diet, ani ta octová však není samospasná. Victoria Beckham a Megan Fox díky popíjení jablečného octa sice zhubly, ale nutno dodat, že obě pravidelně cvičí a úzkostlivě si hlídají každé sousto.

Neradíme vám přehánět to jako ony, avšak octovou dietu berte spíše jako podpůrný doplněk na urychlení spalování tuků k celkově zdravé životosprávě než jako zázračný recept na hubnutí. Pokud se snažíte zhubnout, omezte příjem tuků a sacharidů, vynechte sladkosti, sladké nápoje a alkohol, vypijte alespoň 2-3 litry vody denně a zařaďte do svého režimu dostatek pohybu.

Ohodnoťte tento článek:
3,8
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Octová dieta. Jak funguje oblíbený trik celebrit na rychlé hubnutí?